Zobrazují se příspěvky se štítkemImpaled Nazarene. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemImpaled Nazarene. Zobrazit všechny příspěvky

6.9.2025 METAL!!! BARRÁK MUSIC HRAD

 


Kdybych na modré sociální síti nesledoval kapelu Samael, patrně bych se o tomhle festivalu s fakt hodně blbým názvem vůbec nedozvěděl. Ale jelikož nýbrž poněvadž Samael sleduju, jak na síti tak všeobecně už přes třicet let, tak jsem se dozvěděl o tomto festivalu a zavčasu jsem zakoupil vstupenku. Stejně tak učinil i Amorfis, se kterým jsme se v inkriminovanou dobu, rozuměj ráno v den konání, sešli na nádraží a já zase po dvaceti dvou letech vyrazil do Ostravy. Autobusem a vlakem. Na otočku prosím pěkně. V mém kmetském věku vykon nevydany, jak by řekli kluci Ostravaci kratke ostre zobaci. Jen tak mimochodem, minule jsem do Ostravy zavítal také vlakem, také na otočku a také v tom měl tenkrát prsty Samael a další. Cestou k nám do vozu českých drah přistoupil ještě Marján. Aby taky ne, když sestava byla naprostá pecka. A cena za vstupenku v předprodeji za třináct stovek? To chceš ty vole.

Ovšem ne vše probíhalo dle mých představ. Například noc před odjezdem jsem toho mnoho nenaspal, neboť venku chcalo jako kráva, mě to vzbudilo a od tří hodin jsem čuměl do stropu nemohoucí zavřít oči natož usnout. Teplo ráno taky žádný nebylo a když jedete na celej den trajdat někam do prdele, tak řekněme si to moji milí, potřebujete nějaké to pohodlí. Na konec i přes nejasnou předpověď počasí, která se měnila ze dne na den z palerma po sychravo a déšť, bylo tak nějak akorát. Cesta byla také bez problémů. Tytam jsou doby, kdy České dráhy byly vážně otřesné, jejich vlaky špinavé, hlučné a nebezpečné. Nyní si našinec vozí prdel v moderních vozech, hezká, sympatická, pronikavě modrooká stewardka roznáší pivo, kávu a jiné pochutiny. Ve vlaku jsme slyšeli vlastního slova a považte, že s námi v kupé v klidu podřimovala, no spíš chrápala jak tele, plnoštíhlá dívka a my slyšeli, jak si pochrupuje. Pan průvodčí nebyl ani ožralý, smradlavý vagabund, jak jsme na to byli zvyklí z dob dávno minulých, ale byl to čistý, střízlivý a upravený mladý muž, jehož kontrola jízdenek nesnesla jakékoliv debaty. Říkali jsme si, že jakou musí mít ten člověk paměť na xichty, aby nezapomněl naskenovat každému přistupujícímu jízdenku. No i když zrovna nás se to netýkalo, protože třeba Amorfisův xicht jen tak někdo nezapomene. Za příjemné debaty jsme se vlakem prodebatili až do te skurvene Ostravy. A teď zhluboka nadechnout, protože tohle město je síla. Jejich vlakové hlavní nádraží musel navrhovat patrně nějaký inženýrský retard, který si právě něco šňupnul. To jdete od vlaku po schodech nahoru, pak po schodech dolů, pak po schodech zase nahoru, křížíte různě trasy jiným, až nakonec vylezete ven před nádraží, kde je to hnusný jak prdel vašeho šéfa. Architektura která pamatuje Husáka, všude bordel, smrad a špína. Jdeme rychle na tramvajovou zastávku s tím, že tam bude automat na jízdenky. Byl. 

Ale nějak jsme nepobrali, jak ten jejich dementní systém funguje. Tak jsme zašli do prodejny Relay na nádraží, kde jsme se obsluhy zeptali, jestli mají jízdenky na tramvaj. Nasraná obsluha, které asi vadilo, že musí otevřít hubu, nám arogantně sdělila, že jízdenky se už sedum roků neprodávaji a ať si zajdem do automatu. Tam jsme teď byli ty krávo!! No nic, jdeme tedy ven k automatu, se kterým tam zápasí další dva ogaři. Ani boha pojebanýho nemůže absolutně nikdo normální, kdo nejezdí pravidelně, nebo mu někdo nevysvětlí ten dementní jejich systém, pochopit. A jak to teda funguje? Z automatu každopádně v žádném případě nevyleze žádná fyzická jízdenka. Platit se dá kartou, nebo i bankovkami. Jenže!! Těma prachama si předplatíte virtuální kartu s nabitým kreditem. Nebo aspoň tak jsem to pochopil. Jak tak karta funguje pak, jestli přiložíte telefon v tramvaji, fakt nevim. A není to tím, že bych byl retard. Nechápali jsme to prostě nikdo. Ledaže bychom byli retardi všichni. No nic, jdeme na tramvaj s tím, že v tramvaji bude třeba nějaké jiné zařízení na zaplacení jízdného. Bylo. Ještě méně srozumitelné. Platit se tam samozřejmě dalo už jen bezhotovostně. Marján přikládal kartu a mačkal displej jak zběsilej, ten nám hlásil, že máme jízdné zaplacené, ale... kurva kde? jak? a co? Z účtu mu žádná platba neodešla. Žádný doklad o zaplacení nemáme. Dva ogaři, kteří zápasili s automatem venku, to po chvíli vzdali, stejně jako my. Prostě bylo nad naše síly zaplatit za služby. Když přijde revizor tak ho buď vyhodíme z vozu nebo to nějak uhádáme. Hned na další zastávce s rachotem sobě vlastním nastoupilo několik tmavych ostravskych domorodcu, kdy jejich nejsilnější hlas, patřící ženě, láteřil na celou tramvaj "Héj, móre, choď do piči zkurvysyne abys chcípl!" Na dalších zastávkách vždycky pak nastoupila dvojce mladistvých domorodců stejného druhu, aby obhlídli situaci uvnitř vozu a na té samé zastávce zase vystoupili, když zjistili, že v tramvaji skoro nikdo není a šance na lup by byla mizivá. A tím na dlouhých třináct hodin skončila Ostrava hnusná... 

Dostali jsme se totiž do podhradí místa konání festivalu. A tam se mi to líbilo. Udržované trávníky, parčík, asfaltové cesty. Než se pustím do samotného festivalu, musím se ještě zmínit o jedné věci... Asi v polovině srpna se mi ozvala jedna má polská kamarádka, že má možnost zařídit mi volný vstup. Prostě bych byl na seznamu hostů kapely Samael. No to bych byl kurva blbé kdybych do toho nešel. Moji předprodejovou vstupenku jsem pak vetřel Marjánovi. Na ruku jsem dostal žlutou pásku, zatímco většina ostatních, rozuměj obyčejných návštěvníků festivalu, měla bílou. Připadal jsem si hodně důležitě. Honem na první kapelu, která hrála na V podhradí stejdži, což byla stage, která se nacházela v podhradí na travnaté loučce, která byla zprava doleva z kopce. Na Czech Death Festu je to z kopce zleva doprava. "Od novýho roku budem mít nohy srovnaný." pronesl Amorfis. "Ty budeš srovnanej už za dvě hodiny vole." odvětil jsem mu, neboť pivo tam měli chutné a nám v té šalině docela vyprahlo. Já popíjel Ratara za 65, kluci mlsali dvanáctku od Radegastu. Honem omrknout kapelu, která se jmenovala INFESTED ANGEL a která drtila deathmetal. Bohužel to zvukaři nedotáhli do uspokojivého konce a tak se z jejich deathmetalu stala hluková koule. Když Infested Angel dohráli, přesouváme se na asi hlavní stage, která je na nádvoří. Za plotem na nás jako na opičky někde v ZOO zírají turisté zrovna procházející kolem. Divim se že si nás nefotili... K hlavní scéně se jde hezkou podloubní uličkou, za kterou hned v pravo byl prostor vyhrazen pro chcaní, sraní a mytí rukou. Po pravé straně pak vedlo dřevěné molo, po kterém jste se mohli dostat pod střechu, kde byla odpočinková zóna, která čítala několik stolů a lavic. A výčep. 

Naproti je hradní věž, také s nějakým prostorem, který jsme ale byli líní prozkoumat. Po pravé straně pódium a ulička s pokrmy, které se stávali z nevim čeho. Já si vystačil s počesnekovanou škvarkovou plackou a kvášákem. Ulička na druhé straně slibovala stánek s kaplením merchem, nealkoholickými nápoji, alkoholickými nápoji a úplně vzadu probíhaly snad nějaké přednášky. Nevim, nezájem. Jelikož na tomhle festivalu jedna kapela skončí, a druhá začne hrát téměř okamžitě, vrháme se před prkna co znamenají thrashmetal na kapelu AWRIZIS. A víte co? Awrizis je patrně jediná thrashmetalová kapela na světě, která hraje melodický death/black. A hraje ho naprosto skvěle! Zvuk páni zvukaři dohnali k dokonalosti a tohle se mi fakt líbilo. Jestli to bylo tím, že měli o jednu kytaru víc, než kapela na vedlejším pódiu, nebo jestli to bylo tím, že jsou to lepší muzikanti, nebo mají lepší vybavení, netuším. Jen vím, že jsem byl okouzlen! Tou dobou poprvé politováváme, že jsme u vstupu nedostali nějaký malý tištěný program. Ano, bylo několik míst, kde byl program přehledně vytištěný, ale každý to řešil tím, že si to vyfotil. Stejně tak i já. Jenže v telefonu už to tak přehledně nevypadalo. Zvlášť ne v tom mém miniaturním. Bylo to tak nepřehledné, že jsem dokonce jednou mystifikoval kluky, že asi musí být nějaká změna, protože hraje něco jiného, než je v programu.

Také zjišťujeme, že od příštího roku tahle akce už nebude jednodenní, ale dvojdenní, proběhne 28 kapel, z nichž čtyři už jsou známé, ovšem mě zajímají jen dvě, a sice Cult Of Fire a Memoriam. Hlavně ta první v prostředí hradu bude dozajista skvěle vypadající. Jedna z mála věcí, která je na Ostravě vývozním artiklem, jsou CARNAL DIAFRAGMA. Parádní grinding cyping gore pičing. Po skotačivém grindu rychle seběhnem do podhradí na GORGATRON. A teprve teď můžeme posoudit, jestli to po našem příjezdu posral zvukař, nebo kapela. Bylo to to první. Gorgatron to do nás valili fajně nadprůměrně. Hned jak skončili tak nohy na ramena a poklusem v trysk na hlavní scénu na dalši kratke zobaky, konkrétně úderku NAHUM. Hele tohle není úplně můj šálek ústřicové omáčky, ale vůbec mi to nevadilo. Absolutně nic mi tam nechybělo. Pivo v ruce, nepřelidněno, krásné prostředí, parádní zvuk, několik známých, prostě pohodička. Po Nahumech jsem se klepal na CIEŃ. Polský to blackmetal ale přes veškerou jejich snahu mě nenadchli tak, abych se z nich posral. Jako image měli fakt přítulnou. Vypadali jako kdyby právě vylezli ze septiku, ale hudebně mi v tom něco chybělo. Nějaký tah na bránu, nebo něco ve zvuku, já nevim. Zvukově to v první lajně nebylo nic moc. Před zvukařem to bylo celkem dobrý, ale jak píšu, něco tomu chybělo. Hráli povětšinou v pomalém a středním tempu a vlastně mě fakt zaujala jen předposlední píseň. A to mám tenhle druh muziky, sucide blackmetal, fakt rád. Možná že i fakt, že hráli za denního světla tomu moc nepřidal. Nevim. Asi jsem čekal něco lepšího.

KAŽDOPÁDNĚ!! Díky tomu, jak jsem byl chvíli v první lajně, jsem zjistil, jednu důležitou věc. Můj žlutý náramek mě opravňoval vstupvat i tam, kam to bylo ostatním zapovězeno. Takže jsem mávl na securiťáka, ten mi otevřel dvířka a šup, už jsem mohl líbat nohy tu kytaristovi, tu zpěvákovi. Víš co, já jak jsem tupej jak majzlik a neumím v takových věcech chodit, tak jsem prostě netušil, že kromě volného vstupu mám i tuhle výhodu. A teď si mě tam představte. Vošklivej, obézní, krátkovlasej prošedivělej idiot s třípalcovým telefonem hrdě pořizuje nekvalitní snímky hned vedle novinářů a profesionálních fotografů, kteří měli k dispozici vybavení za statisíce s objektivy za miliony. No k popukání! Ale jelikož jsem člověk nenáročný, na žádnou kapelu jsem tam neopruzoval déle než pět minut. Ono taky co tam, když zvuk je tam jak z prdele, lidi z hlediště na vás čuměji jak na vraha a vám samotnýmu tam taky není dvakrát příjemně. A nyní je třeba zmínit jednu ošemetnou a rozhodně mínusovou záležitost tohoto festivalu. Nevím kolik tam vlastně mohlo být lidí, ale tři srací ToiToiky a dvě chcací rakety pro chlapy, které byly k dispozici, bylo žalostně málo. Najednou tedy mohly srát pouze tři ogaři a chcát o pět ogarů víc. Nehledě na to, že to byly nějaké miniaturní připrclé rakety, takže nejenže se tvořily dlouhé fronty na chcaní, ale chcanky už za denního světla začaly vytékat pěkně ven a jejich rozklad se čpavkovou vůní nesl po celém hradu. 

Jo a taky došel Ratar. Kurva to je snad nějaká nemoc v posledních letech, že dojde na festivalu pivo. Když se to stalo v Modré Opici někdy před dvacetidvouma rokama, tak jsem se zařekl že tam už nikdy nepůjdu. A zatím to dodržuju. Tak bacha milí pořadatelé festivalů, abych se nezařekl i proti vám. Měli byste hned o jednoho platícího blbce míň!! Kurva tohle se nesmí stát aby došlo pivo!! Co naplat, když je zle a koza dojí krev, musí se jednat. Dál jsem pil dvanáctku. Pak fajně zabékali ROTTEN SOUND, ale zdálo se mi že hráli jen krátce. Skončili o deset minut dřív než bylo v programu uvedeno a když se lidi sebrali a odkvačili na vedlejší pódium pod hrad, tak začali znova hrát. Ach jo. Taková amatérská chyba. O tom, že i v podhradí umí zvukaři udělat hlasitý a ostrý zvuk, nás nadobro přesvědčil ORIGIN. Marján sice prskal, že to trhá uši, že jsou tam samé výšky, ale já myslím, že to Marján jen nějak špatně slyšel, protože mě se zvuk líbil hodně. Každý to máme holt nastavené jinak. A jako vždy (dvakrát) tak i tentokrát se mi Origin líbili jak cyp, jak výstižně říkají místní bílí domorodci. Hele co tam vyváděl jejich basák, nad tím zůstával rozum stát. A pak to přišlo. Ještě teď se tomu musím smát, když přemýšlím nad absurditou celé záležitosti. Potkávám se s mojí zmíněnou polskou kamarádkou, která mi zařídila abych se ocitl na quest listu jedné z hlavních kapel. Po uvítacím ceremoniálu, kdy se s ní a dalším polským kamarádem pozdravím, dáváme se do řeči, abych si po nějaké konverzaci, která proběhla před translatory a chat AI, protože jak víte angličtina je gay a polština je směšná, si všímám, že ona, která mi zařídila žlutou pásku, má na ruce jen pásku bílou, tedy pásku normálních smrtelníků. Chvíli o tomto stavu debatujeme, protože ona nevěděla, že je to nějak rozlišené a měla za to, že oni mají tu správnou pásku. Vedli jsme o tom rozhovor plný smichu a překladatelských oříšků, až jsem navrhl, že to půjdu zjistit ke vstupu. A teď pozor, teď přijde rozuzlení celé této veselé příhody z natáčení.... Přijdu ke vstupu a říkám ostrafskemu ogarovi: "Hej, kemo, tady kámoši jsou na stejným questlistu jako já ale já mám žlutou pásku a oni bílou, proč to tak je?" "Jo tohle no, my jsme ti omylem dali žlutou, VIP. Tys měl dostat taky bílou jako oni." Celé moje vnitřnosti se mohly posrat smíchy, ale navenek jsem nedal nic znát, protože jsem položil zásadní otázku: "A ty mi tu žlutou teď sebereš?" Aha?? No? To je ale nervák co? Tak si nejdřív přečtěte tenhle vtip a teprve pak se dozvíte jak to celé dopadlo...

Manželé jsou na večeři v luxusní ostravské restauraci. 

Najednou ona během jídla bezděčně olízne nůž.

Manžel jí okamžitě vlepí facku a zařve na ni: "Bonto pičo, bonton!"

No tak jsme se zasmáli, ale protože je tenhle vtip tak trochu suchej a někteří voliči Petra Fialy by ho nemuseli pochopit, tak si dáme ještě jeden.

Přijde Ostravák s manželkou do obchodu v Praze a vybíraji si lednici.

Když si vyberou, přijdou za prodavačem a Ostravák povídá: "Fofrem mi zabal tu Calexku, pičo."

Prodavač balí Calexku a přitom se ptá: "Vy jste z Ostravy, že jo?"

Ostravák: "Jasně, jak jsi to poznal?"

Prodavač: "No podle té piči."

Ostravák se otočí na manželku a říká: "Sem ti řikal, abys zustala doma."

Nooo, tak ten byl hnusnej. Ale mám takový tušení, že bude nad chápání voličů Víta Rakušana, tak přihodím ještě jeden, ten snad už bude pro všechny pochopitelnej.

Indiáni zajmou Pražáka, Brňáka a Ostraváka. Přijde náčelník a povídá: "Máte to špatný, pánové, zabijeme vás a z vašich kůži si naděláme kánoe...ale že jste cizinci, můžete si vybrat jak umřete." Pražák se zamyslí, řekne si o dvě krabičky rohypnolu, všechny ty prášky sní, usne a tiše umře. Brňák se zamyslí, řekne si o pět litrů slivovice, vypije to na ex, upadne do bezvědomí a umře na selhání jater. Ostravák se zamyslí, řekne si o vidličku a začne se s ní bodat všude, po celém těle... Už je samá díra, krev stříká, Ostravák pomalu vypouští duši, ale z posledních sil se ještě vzchopí, koukne na náčelníka a povídá: "A máš po kánoi, pičo."

Hahahahahahaha. No a co mi odpověděl ten výběrčí vstupného u brány? "Ne." Uplně normálně mi tu pásku, která mě opravňovala k volnému pohybu po celé Ostravě, od ministra zdravotnictví až po audienci u Jeho svatosti papeže ve Vatikánu, nechal. Když jsem to pak vytlumočil mým polským přátelům, všichni tři jsme vyprskli smíchy. Kámoška mi řekla, že management Samael zjezdí jak prašivýho psa a asi se tak i stalo, protože když později dorazila kapela Samael, viděl jsem jak jí zpěvák dává backstage pas. Tím skončila moje slavná éra žlutého VIP náramku. 

Na pódiu na nádvoří burácí PUNGENT STENCH, chcanky z raket vycucává automobil k tomu určený, počasí je absolutně ideální, zvuk skvělý, hrad krásný, lidi kolem mě pohodoví, muzika vynikající, dvanáctka chlazená. Dopiče no nemáme se dobře? Nezařídil to ten nejlepší světový leader skvěle? Po Pungent Stench ale nabíhá v podhradí můj osobní co-headliner, belgičani ENTHRONED. A přátelé, můžu potvrdit slova našeho milého benjamínka Malýho Járy, který sice v Ostravě s námi nebyl, ale proklamoval dopředu, že se mi to bude líbit, ano, tak poslušně hlásím, že líbilo. A dokonce tak moc, že fanfára TaTaDaDaaaaa!! Enthroned se stali v mých uších nejlepší kapelou celého tohoto sympatického festivalu. Jejich projev byla čistokrevná jízda černé belgické mrdky stékající po rohách kozlí hlavy. Naprosto vynikající a odzbrojující show, na kterou jsem čuměl s otevřenou hubou nejen já, ale i ostatní. Opět jsem využil výdobytku žluté barvy náramku na jednu písničku a vrátil se před zvukaře obdivovat skvělý výkon kapely. Jedinou kaňkou na celém jejich setu bylo, že se mi naplnil močák na 110% a hrozilo protržení. Na čele mi blikala červená kontrolka s nápisem FULL PISS takže Enthroned a jejich černá mše, neEnthroned a jejich černá mše, musel jsem jít odpustit. Naštěstí nebyla žádná fronta, takže jsem mohl jít hned nachcat půl rakety. Chčiju si a najednou koukám přiřítil se Amorfis, který ale už byl asi třetí v pořadí. Chčiju a koukám, Amorfis u druhé rakety taky chčije. Já chčiju dál a najednou koukám, Amorfis už odešel. A já furt chčiju a chčiju, a furt to ze mě stříká a teče proudem. Tohle asi nebylo moc zdraví prospěšné nechávat to na poslední chvíli. Jenže když ono si to tam všechno tak pekelně sedlo, to dobrý pivo a hudba a prostředí, myslel jsem, že vydržím až do konce. Nevydržel. Hned jak jsem dokončil vypuštění močového měchýře, pospíchal jsem honem zpět na Enthroned a vychutnával si jejich skvělý set až do konce. 

Co naplat, dávám si poslední pivo, protože mě za pár hodin čekal volant. Koukám na ASSASSIN, kteří mě zaujali hlavně písničkou "Kurva", kterou si z plna hrdla všichni zazpívali a byla to švanda. ATHEIST vynechávám a jdu si pro podpis. Kapele Carcass světla totiž obsluhuje bývalý člen Samael, Masmiseim, takže si od něj nechávám podepsat dvousetkorunovou bankovku. Ne, nejsu blbý. Bankovka je neplatná, má úzký proužek a do banky s ní nepoběžím... Zbytek Samaelu jsem ani nesháněl. Pokud by chtěli mezi lidi, tak by přišli. Jenže hráli až jako poslední, takže pokud po koncertě přišli pozdravit fanoušky, my už tam nebyli. Každopádně nás čekal hlavní headliner, slovutný CARCASS, legenda, na kterou přísahá nejeden fanoušek tvrdé hudby. A můžete si být jisti, že Carcass neponechali nic náhodě a jejich zvuk, světla a hudba byly vynikající. Hele doma bych si to nepustil. Ale na koncertě to oni dokážou vždycky rozbalit, že je z toho nejednomu chvějno po těle. Zvukově to v prostoru přímo u kapely ze strany bylo uplně na hovno. Vlastně vůbec nevim, co z toho ti lidé mají, že odtamtud koukají na kapely. Tam bych si nevychutnal ani pouličního harmonikáře, natož Carcass. Když dohráli, jdu si koupit tričko Samael a honem do podhradí, kde už kvičí, vříská, ryčí a sýpá pan Lutinen se svojí družinou IMPALED NAZARENE

Opět se na ně jdu podívat do zapovězeného prostoru ale je tam tak špatnej zvuk, že tam vydržím opět jen jednu písničku a mizim před zvukaře. A víte co? Ono to nebylo ideální ani v hledišti. Navíc po Carcassu někteří odešli, takže dav před kapelou velmi prořídl a neprojevoval tolik emocí, kolik by si Finové přáli. Jenže ono to nebylo jenom fanoušky. Podle mě za to mohl výběr písní. Když jsem viděl Impaled Nazarene naposledy, jejich set jsem znal téměř nazpaměť, protože hráli hlavně ze starých desek. V Ostravě jsem nerozpoznal ani hovno. Buď to bylo tak zprasený zvukem, nebo prostě jen setlist byl z novějších pecek, které nemám naposlouchané. Takže pro většinu z nás když zazněla píseň z alb Ugra-Karma nebo Suomi Finland Perkele, odezva nějaká byla. Ale jinak musím říct, že kapela byla přijata vlažně. Stejně tak tomu bylo i u mě... Když jsem chodil na nádvoří do VIP, používal jsem k tomu jakousi jídelnu nebo co to bylo, kterou se dalo projít ke kapele. V té jídelně se podávala nějaká rýže nebo co já vim a byl tam kávovar, asi všechno zdarma, hele, já z toho nic nevyužil. Nemám na takový věci prostě vlohy, někde se napchávat zadarmo. A to ani když jsem zjistil kolem půl jedenácté, že kavárna je už zavřená a já měl takovou chuť na kafe. Chodil jsem tam kolem toho kávovaru s papírovými kelímky, ale myslíš že jsem tam zmáčkl ten čudl? Ani píču vole. Nebo že jsem se tam nažral? Ne. Takhle mě to nebaví. Jsem prostě zvyklý za věci a služby platit. Tak takový ogar su ja. A jde se do finále lejdýzendžentlmen. Na řadě byla moje srdcová záležitost, kapela ze Šwajcu, SAMAEL. A navíc si pro nás připravili jejich legendární album "Ceremony Of Opposites", což je album někdy z roku 1994 a byla to první věc, kterou jsem od nich slyšel. Okamžitě jsem v tom objevil lásku na celý život. To už je 31 let. A stále mě to drží. I když dnes je kapela někde úplně jinde. K jejich setu asi tolik, že pokud bych to album neznal nazpaměť, z větší části i slova, i když angličtina je gay a anglicky neumím, slova znám, hudbu znám do posledního detailu, tak bych to naživo snad ani nepoznal. Jednak byl zprasenej zvuk, kdy nebyly téměř žádné výšky, což u alba, které má ostrý řezavý zvuk, je problém a jednak živá část bicích, která byť byla používána jen sporadicky, nebyla nazvučená vůbec. O zvuku za bariérou, kam jsem mohl díky žluté omylové pásce, nemá vůbec cenu se bavit. Ono to ve výsledku bylo jedno, protože to co se hraje na ty živé bicí, je i naprogramované v automatu, ale z minulých koncertů Samael vím, že to má znít úplně jinak. Mohutněji, dynamičtěji, hlasitěji. 

Nebo třeba industriální vložka v písni "Son Of Earth", ta jakoby jela jen z odposlechů. Ta část skladby je uplně vynikající, dunivá, house techno část, která musí svým zvukem rozhrnout celý náměstí a ne ty vole že bude slyšet jen takové mělké -puc-puc-puc... Škoda. Když zazněla poslední píseň přehrávaného alba, následovaly přídavky. Zazněly písně z alb "Passage", "Eternal", "Lux Mundi", "Hegemony" a "Solar Soul". A tam si to všechno sedlo. Zvuk byl najednou takovej jakej má bejt, přeci jenom se jedná o novější písně, které mají na albech jiný zvuk než deska z roku 1994. Takže nakonec jsem vlastně byl spokojený, tak vůbec nevim co tu pičuju. Ale jak se nenápadně zmiňuju výše. Kdybych to neměl naposlouchané, asi by mě to sralo, takže chápu, když někdo, kdo Samael zná jen z rychlíku, bude říkat že to byla sračka. Pro něj ano. Pro mě ne. Ale i tak kdybych měl vyhodnotit pořadí nejlepších kapel v mých uších, nebude to Samael kdo bude na špici. Nejlepší byl jednoznačně ENTRHONED, jako druhé bych umístil CARCASS, a třetí místo by si rozdělili AWRIZIS, SAMAEL a ORIGIN. Ano prosím, a tady končí krásná ostravská pohádka. Skvělé místo, skvělé kapely, výborné pivo. 

Teď nás čeká porod, tedy pochod noční Ostravou a tím se dostáváme k hnusu ty vole jakej našinec u nás nezažije. Pěšky jsme šli na hlavní nádraží. Nejenže tam v Ostravě navigace nějakým zvláštním způsobem byly něčím rušeny, nebo opožďovány, takže orientovat se podle nich dalo jen fakt s největším úsilím a přemýšlením, ale ono je to tam tak hnusný ty vole. Když se projdeš v Hradci Králové, nebo v Pardubicích u Hradce (zdravím fanoušky pardubického hokeje), nebo kdekoliv jinde, v Jičíně, Hořicích, Kolíně, Poděbradech, Městci Králové, Chlumci nad Cidlinou, prostě tady "u nás", tak vidíš upravené trávníky, nepotkáš pořádně žádné odpadky, silnice jsou nové, chodníky opravené, budovy zateplené, fasády neposprejované. Ne tak v Ostravě. To byl jeden velkej hnus, co jsme za tu hodinovou procházku viděli. A to byla ještě tma! Nechci ani vidět, jak to vypadá za denního světla. Hele to že tam cikáni dělaji bordel, to je asi normální. Dělají ho ve všech městech, OK, zvykli jsme si. Ale to že v chodníku je najednou díra, místo dlažby hlína nebo drn, vyvyklanej kanál, baráky vypadaji neutěšeně, šedivě, SMRDÍ TO TAM!!, silnice samá záplata v lepším případě, všude prach a špína, feťáci se plazeji po zemi, vožralí cikáni hulákaji po sobě přes silnici, most pod kterým jsme prošli a na kterém jezdí vlaky, vypadal, že každou chvíli spadne, koukaly z něj roxory, osvětlení často nefunguje, prostředí neupravené neutěšené, budova radnice města Ostrava jako kdyby vypadla ze sci-fi románu napsaném na začátku dvacátých let minulého století, budovy s komunistickým designem, a do toho všeho ty pokurvený automaty na jízdné, kterým rozumí asi jen Ostraváci, nádraží na kterým, než najdeš svoje nástupiště, tak zabloudíš a v automatu s bagetama jsou tam světe div se, bagety od firmy Frencl. A všichni víme, jak hnusný tyhle bagety jsou. Uf! Tak aspoň kafe z vedlejšího automatu, ve kterém se dalo platit hotovostí, jsem si dal. Ne, fakt, Ostravu nebrat. Můžete si o mě myslet co chcete, možná to tam místní takhle mají rádi, ale já jsem zvyklý na trochu jiný standard. Když jsme se vykulili v Hradci Králové před nádražím, řikám Amorfisovi a ukazuju rukou do prostoru: "Ty vole podivej se na to, no není to krásný? A to tu straší ještě ten hnusnej Černigov, kterej měl jít k zemi už před deseti lety." Přátelé, nechápejte mě špatně. Ostraváci jsou určitě milí lidé, kteří jsou na svůj kraj  hrdí, ale my to tu u nás ve východních Čechách prostě máme nastavený trochu jinak. Domů jsem dorazil 24 hodin a 10 minut od odjezdu z předešlého dne. Na můj věk, fyzičku a vkus dost dlouhej den. Každopádně si nejsem jistej, jestli to takhle ještě někdy chci. A nejsem si jistej, jestli ještě někdy chci jet do Ostravy. Bejt tam o pár hodin dýl, tak mám deprese. Původně jsme byli nadšeni pro příští ročník, ale fakt nevim, jestli to dáme. Mám takový tušení, že spíš asi ne.


Pro nějaké další krutě nekvalitní fotky klikni sem.


CZECH DEATH FEST 2022

 


Doprdele ty vole. Je mi blbě. Ne z chlastu, ale ze stáří. Dnes jsem totiž zase o rok starší a jakoby si moje tělo řeklo, že bude stávkovat a nakazilo se nějakým moribundusem. Z nosu mi teče, teplotu mám, v krku knedlík, zimnice... Ale i tak se pustím do psaní reportu z výborného festivalu a sdělím světu něco málo slov. Takže jako první informace, kterou tu vybleju, je moje váha před odjezdem. To jsem vážil krásných 105.7 kg. Dneska když jsem přijel, tak už to bylo 108,4 kg. Z toho je vidět, že jsem rozhodně nestrádal a s klukama si užil festival plnými doušky. Ale popořadě. Před několika měsíci nám zavolala paní domácí z hotelu, že ruší naši rezervaci a nastěhovala si tam Ukrajince. Nasralo nás to, ale nic jsme s tím neudělali. A všechno ubytování kolem bylo už obsazené. Nakonec se medvědovi podařilo sehnat stanování u jedněch hodných lidí na zahradě s tím, že bychom měli k dispozici sociální zařízení. Ale i z toho nakonec sešlo, a byl to opět chrchlající a smrkající medvěd, který dva dny před začátkem dokázal vypátrat apartmán s kuchyňkou a koupelnou. No i když apartmán, spíš takovej pokojíček. Bylo nám řečeno, že je to tak pro tři lidi, že tam je postel, rozkládací minigauč a místo na podlaze, ale by se nás tam možná 5 vešlo. Jak nám přišlo vhod, že Kinedryl den před odjezdem naprosto nepochopitelně a nekolegiálně oznámil, že nikam nejede. Zbyl nám tedy plonkový lístek ale hlavně, kdyby jel, už by se tam s námi nevešel. Z apartmánu se nakonec vyklubala místnůstka asi 4x2,5 metrů. Aspoň že medvěd nedal majiteli šanci dostat svých nasmlouvaných tři a půl litru za ubytování na víkend a dal mu jen tři. Budu se teď maličko věnovat popisu našeho ubytování, neboť ke s míchu a tanci nám později v reportu zahraje Amorfis. Takže ubytování bylo se skosenou střechou uklohněné nad garáží. Po nepříjemných strmých schodech vyrobených z kovových roštů se šlo na odpočívadlo, zahnulo se doprava a čekaly nás ještě další tuším čtyři schody. Dveře, které když se otevřely, tak už se nedalo otevřít do koupelny. Při sprchování se muselo sedět a když se trůnilo na míse, tak jsme měli hlavu přímo u maličkatého umyvadýlka. To ovšem nepovažuju za nevýhodu, neboť kdo měl potřebu, mohl srát a blít zároveň. Z miniaturní chodbičky se vešlo do minipokojíku, který netřeba popisovat. Důležité budou pro věci budoucí schody. 



Když jsme se vybalili a převlékli do metalových outfitů, přemístili jsme se do nedaleké hospody na oběd, který byl průměrný s Plzní, která byla teplá. Vstupné na festival stálo 1950Kč, my měli z předprodeje za 1500Kč a Medvěd měl z doby předkovidové zakoupený lístek za 900Kč. Dvakrát. Prodat se mu ho nepodařilo, ale nakonec se díky němu na festival podíval kluk, který nám dal tip na ubytování. Na čepu bylo opět primátorské pivo tří nebo čtyř druhů, Kingswood, Birell, ochucený Birell, za ceny více než přijatelné. První dva dny jsme většinou jeli v pětivoltážní Apě. Letos poprvé se neplatilo ani hotově ani žetony, ale vychytávkou, kterou už samozřejmě známe. Čip na náramku, který se přiložil, píplo to a hned jsme byli chudší o 38Kč za pivo. Když přicházíme do areálu, hraje EXORCIZPHOBIA. Upřímně, nemám tuhle kapelu v lásce. Na mě jsou moc levičáčtí a prostě je nemám rád. TRANSLUNARIA je druhá kapela, kterou vidíme, ale je to na nás moc progresivní, takže odcházíme do stínu popíjet a čekat na kapely které nás baví. Ale slyšeli jsme to nejdůležitější, a sice že toto bylo jejich první vystoupení po deseti letech. V tu chvíli vysvitlo slunce a kromě noci a večerů svítí až do konce festivalu a to samozřejmě při dvanáctce není pro stařečky našeho věku zdravé. Začínáme být tedy docela brzo narvaní. Ale protože jsme hovada, stejně jen co dopijem, jdeme si pro další. Taky jsem zašel za Richardem do distra a prohrabal jsem mu tam desky a zakoupil si split LP PŘÍTEL BELIAL / CHLAD. Ani jednu kapelu neznám, ale má to hezkej obal. A hlavně už jsem měl naváto a to je mi pak jedno co kupuju. Vypozorovali jsme, že opět vidíme stále stejné xichty. Stále stejné xichty pokročilého věku 40+. Kdo bude chodit na festivaly a koncerty, až přestaneme my, toť otázka. Dokonce ani moc žen a dívek tam nebylo. Opravdu nevím čím to je, protože pohled na dívku v metalovém outfitu je pro naše vejce vždycky potěšení. Tenhle festival byl pro mě jednoznačně nejdražší. Nevim proč, když třeba na Brutal Assaultu, kde byla vstupenka dražší, pivo dražší a nikdy jsem neměl potřebu navštívit bankomat. Ono to není nic levnýho. Ubytování, vstupné, nabití platícího čipu, obědy, večeře, a jsme na pěti litrech. A to je o dva litry víc než to bylo zatím pokaždý. Medvěd nemůže prodat vstupenku a mračí se tak, že k němu přijde týpek a poprosí ho, aby se usmál. Medvěd se usměje, týpek poděkuje a odejde. Obdobně jsem to dělal i já s oprsenou obsluhou, která mi točila pivo. Ta holčina, milá, hezká, ale furt zamračená. Pokaždé jsem vyžadoval, že chci pivo natočené s úsměvem. Ona se vždycky tak hezky usmála a to pivo hned chutnalo lépe. V 15 hodin nula minut vidíme záchranáře, jak nesou prvního zkolabovaného ožralu. Kluky jsem nalákal na kapelu PROCH z Polska. Ono jak není moc příležitostí vidět nějaký blackmetal, tak mě zajímá každá blacková kapela, i když je to třeba sračka. A to co předváděli Proch v čele se zpěvákem, který měl poprsí číslo 3, bylo fakt špatný. A přitom je tolik zajímavých a dobrých blackmetalových kapel z naší rodné vlasti, které by si s tím polským vytřely svoje černé prdele. Jen namátkou třeba  Wyrm, Stíny Plamenů, Sól, Dark Seal, Sezarbil, Inferno, Cult Of Fire, Kraake, Unclean, Asgard, Bohemyst, Trollech,... Je toho fakt hodně. Proch tedy s čistým svědomím posíláme do hajzdlu a jdeme popíjet. Ze zvědavosti jsme se zašli podívat na STELLARIS a byli jsme překvapeni. Strašně sympatická zpěvačka, která dávala jak čisté zpěvy, tak growling. Burton C.Bell by se od ní mohl učit. Hudebně to bylo někde mezi Sirenií, Arch Enemy a Fear Factory. Na rovinu ale píšu, že kdyby tam s mikrofonem pobíhal chlap, kapela by takový úspěch neměla. Žádná vychrtlina a moc pěkně se na zpěvačku koukalo a to i v tom zkurveném slunku, které nás pálilo podle tílek a triček. 

Jirka se nám svěřil, že chtěl na tajňačku vyfotit bobra svojí starý a když už z ní opatrně odhrnul deku a že to vyfotí, ona ho zpražila: "Co, chceš to poslat těm blbounům?" My se mohli smíchy pochcat když nám to vyprávěl... Taky bych mohl zmínit, že jsme si dělali hromadné selfie ve městě. Respektive jsem ho prováděl já, cizím telefonem. A kdo mě zná, tak ví, a nebylo tomu jinak ani tento festival, že právě moje telefony jsou středem pozornosti některých situaci nechápajících návštěvníků festivalu, neboť v době, kdy se všichni předhánějí, kdo má větší displej, si já s tím svým třípalcovým hovadem bez problémů vystačím. S velkejma telefonama prostě neumím. A podle toho taky vypadá to naše selfíčko...



Další kapelou, na kterou jsme nakoukli, byla PLANET HELL se zpěvákem, který vypadal jak Ota Hereš. Ale protože hráli strašně progresivní deathmetal, tak odcházíme. Na tuhle muziku aby měl člověk dva vysokoškolské tituly aby to pochopil. Zašli jsme do hospody na večeři a obsluha byla tak super, že mě nechala v pohodě vypít si festivalové pivo u nich. To se jen tak nevidí. Protože ale ještě není 18hodin, což je právě čas, kdy se začínají objednávat večeře, dáváme si vynikajicí tlačenku. Dále shlédnu a uznale a spokojeně si kývám hlavou při setu LUCIFER´S CHILD, kapely z Řecka, hrající dřevní blackmetal. Nebo aspoň mi to v mém stavu tak přišlo. INGESTED by se určitě líbili Magimu, ale Magi tu není. Naštěstí. Bo by se nevešel do našeho rozlehlého apartmánu. Kapela se presentovala deathmetalem s prvky cripple slumu. Ale opět je třeba brát moje tvrzení a celý tenhle blog s rezervou. Čtvrteční headliner se nelíbil asi jen hluchým, protože DYING FETUS to tam rozsekali na sračku. Ze začátku to zvukově nebylo nic moc, stejně jako předešlé kapely, ale po chvilce to zvukaři vyšperkovali a zvuk byl jak archivní víno! Po Fetusech  nastal čas k odchodu na hotel. A tady to začíná bejt zajímavý. Já si v ruce hrdě nesu krásný vinyl Přítel Belial/Chlad a hned kousek za branou se mi zamotávají nohy, celá moje osoba s rachotem za hurónského smíchu přihlížejících opilců za plotem padá k zemi jak závory, deska letí několik metrů ode mě, můj kotník zapraskal a mě smích přešel. Respektive do smíchu mi v tu dobu bylo. Aby taky ne po deseti dvanáctkách žejo. Bolelo to, ale dopajdal jsem na hotel. A pak pajdal až do konce festu a pajdám furt, a vypadá to, že ještě nějakej den pajdat budu. Ovšem jsem to břídil v porovnání s Amorfisem, který zahájil první třetinu svého nočního rejdění. Nejprve se každých pět metrů válel na zemi, neboť nebyl ve stavu umožňujícím chůzi ve vzpřímeném stavu homo erectus. Z příkopu ho zachraňoval, stejně jako mě před chvílí můj věrný severský přítel SODík. Cestou Amorfis rozjel druhou třetinu a neustále kroužil prostředkem silnice a Medvěd ho naháněl, neboť po skončení poslední kapely byl docela provoz a hlavně každou chvíli někde projeli chlupatí. Samozřejmě jsme nestáli o žádný průser. Mě to teda bylo jedno, já si spokojeně pajdal s deskou v ruce a těšil se do našeho sedmipokojového apartmánu. Dokonce jsem pořídil fotodokumentaci nekvalitního typu s Amorfisovou druhou třetinou, jak ho Medvěd nahání po silnici a on utíká jak cikán před prací.


Ovšem třetí třetinu rozehrál Amorfis ve velkém stylu. Teď si z toho děláme všichni prdel, ale on mohl s trochou vůle nejspíš umřít. To se takhle v 1 hodinu a čtyři minuty ke mě začal lísat, ale já jsem jeho milostný útok odrazil. Zaregistroval jsem ve spánku, že se Amorfis zvedl a otevřel dveře ven. Ovšem Amorfis ve spánku nezaregistroval schody za dveřma. Byl jsem očitým svědkem, neboť jsem otočil hlavu a otevřel jedno oko a viděl Amofrise jak vychází ze dveří a pak najednou jeho tělo zmizelo a já viděl jen jeho chodidla ve vzduchu. Ozvala se rána a já v klidu jako největší jeho kamarád zavřel oko, protože jsem zaregistroval Medvěda, jak vstává a zahajuje záchrannou akci. Nevíme co dělal Amorfis venku, ale prý si držel rozkrok, takže si nejspíš spletl záchodové dveře s venkovními a zahučel ze schodů. Prý byl celý zaklesnutý nohou v boční mezeře mezi zdí a schody, kterou by nepovolil žádný bezpečák. Štěstí přeje ožralům a tak jsme rádi, že Amorfis nepřepadl přes zábradlí a nesletěl hlavou dolů. Odsralo to jeho koleno, loket, nějaká modřina, bolavý tělo a trocha krve po zemi... 


Fotka rozhodně neukazuje závažnost situace.... Druhej den tedy začíná kulháním některých členů naší posádky. A co myslíte? Hned jsme začali zase chlemstat to prokletý pivo. Apa byla prostě velice pitelná. A však jsme tam taky nebyli na borůvkách, že? Kluky jsem ukecal, že půjdeme druhý den hned na první kapelu. NO FACE NO CASE, kteří hrají cripplí karatistickej pomalumetal. Chtěl jsem si nahrát jejich celé vystoupení, což se mi taky podařilo. Bohužel jak už to bývá, kokoti s obříma profi foťákama vlezou do záběru aniž by museli, aniž by se cítili jakkoliv trapně a kolikrát úplně zbytečně. A k tomu je opravňuje fotopas, který jsem shodou okolností našel při cestě z WC, ale vůbec mě nenapadlo použít ho a jít tak do prostoru vyhrazeného pro press. Asi by čuměli debilové, kdybych jim vlezl před jejich monstrozní objektivy s mým dvojatřičtvrtě palcovým telefonem, kterým nahrávám videa a sral na to, že tam byli první. Tyhle lidi jsou neštěstí... Po Noufejsnoukejs jsme shlédli jednočlenný projekt FRODYS hrající jakýsi post folk. On sám byl v úžasu, že to lidi bavilo a že na sluníčku stojí v hledišti a užívají si jeho muziku. Při jednom songu vznikl vláček z lidí, jako se to běžně děje na vesnických plesech. Okomentoval to slovy, že To byla nejúžasnější věc, jakou jsem zažil. Za mnou stojící ogar s ostravskym přizvukem prohodil Tak tos asi eště neprcál. Jediný člen právě vystupujícího projektu jen tak prostě prej Jsou tady v kufru nějaký CDčka, tak si berte a kdyžtak tam něco hoďte. Super! Sympaťák! Nevím kolik lidí si vzalo CDčko a hodilo nebo nehodilo tam nějakou korunu, ale potěšilo mě to v dnešní době, kdy i metalový kapely za svá vystoupení požadují miliony, se objeví týpek, kterej rozdává CDčka. BETWEEN THE PLANETS byli další vystoupivší, ale my je prochlastali, bo v našich uších hráli monstrózní sračku. NEUROTIC MACHINERY jsme ale shlédli celé, neboť ti nám jako monstrózní sračka v uších nezní. Dokonce i Medvěda s Amorfisem to donutilo opustit svá místa ve stínu a jít se podívat co to hraje. Další co jsem shlédl byli VOLUPTAS. Hele nevím proč, ale přišlo mi to jako vegetariánskej blackmetal. Nemyšleno ve zlém. Prostě měli image vegetariánů prezentující se blackmetalem. A mě to bavilo. Pak byla náhradní kapela PROFANITY, ale vůbec si je nevybavuju, tak nebudu ani chválit ani hanět. Ovšem PAČESS, na který jsem se těšil, tady si kritiku neodpustím. 


Už před vystoupením nás kluci z Liberce upozorňovali, že Chymus (zpěvák) je ve velmi podroušeném stavu. A to se také následně potvrdilo při pačessí muzice. Halekal, neartikuloval a troufám si tvrdit, že se ztrácel v textu. Zpíval falešně a prostě to bylo špatný. Lidi začali odcházet. Stejně tak já. Sledoval jsem je z povzdálí ze stínu. A přitom na facebooku se objevilo i pár komentářů ve smyslu, že Pačess nasadili laťku opravdu vysoko a že to bylo skvělé. Nebylo. Chymus se pak velmi dojatě zmínil, že mu umřel blízký kamarád. Jako by tušil, že koncert stojí za hovno... Další co jsme koukli byli CLITGORE. Nejzajímavější na nich bylo, že ve festivalovém průvodci se o nich psalo, že hrají goregrind.  Jenže gore zní jinak.  Odcházím tedy k pivnímu stanu za klukama a Medvěd na mě přátelsky ze střechy stanu vylil několik litrů vody, které se tam držely po čtvrtečním deštíku. Myslel si že mě nasere, ale já jsem nehnul brvou. Pak proběhla dobrá večeře a další pivka. Divím se sám sobě, že ještě piju. Většinou to dva dny po sobě nedávám.  Podporujeme kapelu Wyrm, dlouze si povídáme s jejich bubeníkem a kupujeme tričko, mikinu a cédéčka.  Dostávám od něj štus letáků s grafikou Wyrm. Páni pořadatelé to se svou kapelou TORTHARRY rozbalili jako vždycky a jako vždycky to bylo prostě dobrý. A při jejich vystoupení chodím a každýmu, kdo má jen trochu blackmetalové tričko, mlčky s pokerfacem nabídnu jeden leták. Připadal jsem si jako ten týpek z mého oblíbeného filmu Demons ve scéně, kdy rozdává lístky do kina Metropol. A ty nasraný xichty lidí, kterým jsem nedal, protože neměli blackmetalové tričko :-) ... SKELETAL REMAINS měli být asi headlinerem. Ale jako jo, bylo to fajn, ale na můj vkus to trvalo moc dlouho. I oldschool, který máme všichni rádi, by měl vědět, že skončit se má v nejlepším. A taky jsem byl už celkem unavený, po všem tom pivu... Ovšem SOMNIATE to byla pecka! Pro mě to byla do té doby nejlepší kapela festu. Hodně mě připomínali moje oblíbené Islanďany Myspirming.  Parádní blackmetal hráli a já byl jak u vytržení v první řadě a užíval každej jejich skřehot. Super! A máme tu pravidelné okénko Amorfisovo. Nějak jsme ho nemohli najít, tak mu ve 23:57 hodin broďáckého času voláme a ptáme se ho, kde je. Zmatenou odpovědí nám bylo sděleno, že neví kde je, že se ztratil. Ptáme se ho teda, jestli je v areálu, nebo ve městě. A on prostě nevěděl. Našli jsme ho bezradně sedět na kostelních schodech a štěstí že jsme ho našli, neboť to byl on, kdo měl u sebe klíče od Černigova.


Sobotu začínáme válením se v poloze naležato, pak zajdeme na oběd a začínáme si užívat hnusný vedro. Do areálu přicházíme na PIKODEATH, kteří zahráli výtečně. Ten jejich vlkodlačí nezmar v podobě zpěváka je prostě super. Zase řádil jak pominutej a zase jsme si to užívali. A taky mě přivedli k rozumu a začal jsem popíjet ochuceného Birella. Po Pikodetech koukáme na YTIVARG, bandu elektrikářů. Začaly být slyšitelné výpadky zvuku a byla jenom otázka času, kdy to vypadne úplně, což se taky stalo. Ale profesionálové z týmu zvukařů velmi rychle zjistili, co kde vyhořelo a věděli přesně kde mají náhradní kabel. Pro mě nepochopitelné v té změti všech kabelů, zásuvek, strojů, přístrojů a dalších zvukových pičovin. Palec nahoru! Slunce smaží jak pominutý a tak ET MORIEMUR strávíme na molu s nohami ve vodě. Na sluníčku. Koukáme po dívkách. Jedna mamina dokonce sundala vrchní díl plavek, aby si krémem namazala kozy. Areálem to jen tak potichoučku zahučelo... Koukáme na dívku v tričku Gorgoroth která nemá žádná ňadra, netváří se šťastně, ale má mladé pevné tělo. A pak koukáme na maminu s povislým břichem, projetým rozkrokem a kozama po dětech a ptám se SODíka, kterou by  prcal radši. On mi odpověděl, protože je to už starší pán, že ta mamina je pro něj rozhodně přijatelnější. Já mu flegmaticky odpověděl, že bych nejdřív vojel tu mladou v tričku Gorgoroth a pak tu měkoučkou maminu. Tou dobou začínám cítit, že na mě leze nějaký, v úvodu zmíněný moribundus. Utvořil se mi knedlík v krku a tak bohužel pro ostatní mám potřebu každou chvíli si odplivnout chrchel. Sorráč.  SABIENDAS hráli oldskul s buchtou za kytarou. Je strašný vedro, ale protože od rybníku profukuje, tak se to dá snést. Všichni jsou spálení podle oblečení. Zbytek soboty se nesl tak nějak v útlumu. Začínají nás zrazovat naše těla. Plus do toho moje a Amorfisovy čtvrteční šrámy. Zkrátka tolik typické utrpení posledního festivalového dne se dostavilo. Kotník, kolena, záda, krky, lýtka, moje ubohá věčně bolavá ramena... Všechno v našich letech máme už řádně opoužívané. Ale vydrželi jsme až do konce! Odcházíme na večeři, ale bohužel se nám to nedaří skloubit s tím, co chceme vidět a s vosumnáctou hodinou, která je právě tou hodinou, kdy začínají objednávky večeří. Dáváme si tedy tlačenku a po loňském vzoru si k tomu necháváme naložit ještě i jejich vyhlášeného utopence. Bylo to obojí výborné, jen mohlo být více pečiva. Vracíme se na kapelu SEDNA a tady opět nemůžu šetřit superlativy. Parádní post blackmetal. A opět škoda že hrají za bílého dne. Tyhle kapely prostě musí mít do budoucna tmavší vysílací čas. Konečně zalezlo to posraný slunce a tak na slovenský ČAD bylo plno.



Jestli to bylo právě kvůli stínu, nebo jsou tak oblíbení, to si netroufám rozebírat. Každopádně zpěvák a jeho kecy mezi písničkami neměly chybu. Ale ani jejich muzika, rokenrol a výborné texty rozhodně nezklamaly. Protože kdyby jo, otočím se a jdu si sednout. No a po nich to vypuklo. Na pódiu začal vřískat Mika Lutinen, frontman legendy IMPALED NAZARENE. Zvuk to mělo ty vole jak z křišťálové kundy, výběr songů skvělý! Hrozně mě potěšilo, že zahráli z mých oblíbených alb Ugra-Karma, Suomi Finland Perkele a Nihil. Skvělý! Když jsem viděl Impaled Nazarene poprvé, bylo to na Obscene Extreme festivalu, Mika do sebe během vystoupení oklopil flašku Danielse a ke konci už jenom sípal. Pak snad byl nějaký incident v backstagi, protože na ně všichni nadávali. Nevím. A ono vlastně i z jiných kuolárů se šušká, že je to problematická kapela. Pak jsem je viděl na Brutal Assaultu, kde byl Mika nějaký oteklý a bylo to strašný a odešli jsme pryč. Ale v sobotu? Usměvavá kapela, která si buď říkala něco ve smyslu Vy zmrdi dík za prachy, vydělali jste nám za hodinu tolik, co máte vy za půl roku. Anebo byli opravdu veselí, dělali fórky a bavilo je to. Mika dokonce na závěr posílal vzdušné polibky (!!) Kdo je obeznámen s jeho image z dřívějších let, a s jejich starými videoklipy, musí stejně jako já nechápavě kroutit hlavou, jak umírněně a přátelsky kapela působila. Nemůžu si pomoct, ale Impaled Nazarene natrhli ostatním kapelám jejich rohaté prdele. Další post kapelou byli DOWNFALL OF GAIA. Hele dobrý! ALE! Strašně dlouhý. Mělo to být minimálně o 10 minut kratší. Před posledním headlinerem se setkáváme s kluky s Liberce a že si s nimi vyměníme telefonní číslo, neboť podobným způsobem jako my jsme byli ojebáni s ubytováním na Czech Death Fest, byli oni ojebáni na ubytování na nadcházející Obscene Extreme Fest. A tak kdyby nic nesehnali, můžou stanovat u naší chajdy, která nabízí kadibudku, tekoucí vodu, kuchyňku, elektriku, klid. SODík na týpka z Liberce: "Řekni mi telefon." A týpek z Liberce řekl: "Telefon." Opět jsme se mohli pochcat smíchy a jen díky tomu, že jsme všechno vypotili, měli jsme prázdné močové měchýře. Závěrečná kapela VOMITORY už nemohla nic změnit na tom, že se v mém TOP 5 neumístila. Prostě deathmetal. Kluci ale chrochtali blahem, takže to asi bylo dobrý. A jsme u konce. Konečně. Poslední noc se mi spalo strašně protože jsem skrz plný ňufák nemohl dýchat a knedlík, který jsem ráno vyflusnul, by si za rámeček nedal ani GG Allin. Příští zastávka Helloween v Praze.


Pár fotek tady.

BRUTAL ASSAULT 2014



 Díky počasí a našemu pokročilému věku jsme si nemohli dovolit chodit na každou kapelu a pečlivě vybírali. A když už jsme si nějakou vybrali, tak to posral zvukař (Isacaarum, Spasm, Impaled Nazarene), nebo na ni bylo tolik lidí, že se to prostě nedalo (třetí stage Enthroned, Pungent Stench), anebo se jednalo o velká jména, který mě osobně zajímaly málo ale ze zvědavosti jsem chtěl nakouknout (Slayer) a pak hlavní kapely, který jsme vynechali uplně (Krabathor, Amon Amarth, My Dying Bride, Sodom, Six Feet Under, Children Of Bodom, Satyricon) z důvodů že jsme je už viděli, nebo že si o nich nemyslíme nic pozitivního pro naše uši a poslední vynechavší zajímavý kapely byly proto, že nás to zklamalo samotná kapela (Venom). Každopádně jsme se rozhodli, že po Impaled Nazarene pojedeme domů a opravdu v 18hodin jsem byl doma a vůbec mě nemrzí, že jsem neviděl Satyricon kterej jedinej mě v sobotu večer zajímal. Už jsem to viděl 2x a čekat na něj o limonádě ve vedru a prachu několik hodin, to naše nohy a záda už prostě nedávaji. Jeden známý mi ale večer psal, že Krabathor byl geniální. Jenže když znám akorát písničku Orthodox a Cool Mortification, tak to je pak problém. DeathMetal nemám moc rád. No takže pro mě nejlepší a opravdu skvělý kapely byly tři, na který jsem se těšil nejvíc - IWRESTELDBEARONCE (strašná sranda a chaos a brutalita a jejich vystoupení mělo víc energie než všechny trešmetaly světa). INQUISITION na třetí stage - když hráli naposledy taky na třetí stage, tak to byla ještě třetí stage jenom plechová bouda pro 1000lidí. Teď byla třetí stage obrovské šapitó, kam se mohlo vejít 3-4 tisíce lidí). A třetí kapela která mě zajímala byli moji oblíbení Manes, který tam hráli v pátek na třetí stage odlehčenou jakoby akustickou show - perfektní, potom normální avantgardní show na normálním pódiu - super, potom tam Manes v jedněch nových prostorách měli DJ set od 20.00 do 00.00 hodin (!!!) ve čtvrtek - na ten jsem se bohužel nedostal, a pak ještě měli prewiev  jejich novýho alba. Takže to byla asi nejvytíženější kapela festu, kterou znalo a dokázalo ocenit jen pár vyvolených jedinců. Ve středu se mi nejvíc líbili Chthonic - to bylo hodně příjemný a mají krásnou bassačku. Všichni měli oči a péra jenom pro ni. Ale můj bratranec tu kapelu miluje a přijel a zaplatil vstupný jenom právě kuli Chthonic a byl zklamanej. Terrorizer ve středu celkem fajn, ale protože to nemám naposlouchaný, tak jsem si je moc neužil. Ale aspoň měli dobrej zvuk, což se o hlavních pódiích nedá říct o moc kapelách. Zvukaři jsou prostě kreténi. Středeční The Agonist taky O.K. i když to není můj šálek gambrinusu.. Když jsme u piva - Budvar se dal pít i desítka, pokud jsme nedostal teplý (já dostal teplý jedno a rovnou letělo do trávy), to se potom nedalo. Nedostatek nových limitovaných kelímků taky nasral hlavně nás sběratele (nakonec jsme si museli říkat a dostali jsme třeba použitej špinavej), ale oni nejsou moc povedený. Ten design co měl  Immortal a Dimmu Borgir na kelímku byl mnohem hezčí. Za pivo jsme tam dali plus mínus 1200Kč za žetony. Není to moc, ale málo taky ne když v sobotu už jsme měli jenom limonády - měli malinovku, grepovou a hroznovou. Já jel ve vynikající grepový. Ve čtvrtek mě zklamali Misery Index, nakopli zmiňovaný IWRESTLEDABEARONCE s geniální zpěvačkou, naprosto šíleným kytaristou a s kapelou, která si to vyloženě užívala. Průměrně na mě působili Manegarm - ono blackmetal za denního světla kdy se lidi schovávaji před spalujícím sluncem, prostě není dobrá věc. V šapitó na třetí stage bylo sice vedro ale byla tam atmosféra temnýho klubu, takže pohoda. Obituary nic moc, ale pecka uplně skvělá byli RED FANG. Fakt vynikající věc, na kterou mě upozornill kámoš (zdravím Láďu).  Suffocation jako vždycky těžce v pohodě. Inquisition geniální - ultra true fucking blackmetal. Jenom dva lidi - bicí, kytara se zpěvem.  Pátek se nesl spíš v chlastání než v poslouchání muziky. Isacaarum téměř beze zvuku. Devin Townsend super skvělý perfektní. Fakt. Tenhle týpek hraje muziku, která se na brutal nehodí ale ono je to tak chytlavý, že je to výborný. Broken Hope dobrý. Trochu jednotvárnej zpěv, ale výbornej zvuk a hudba našlapaná jak cyp. Combichrist jsem čekal, že to bude diskotéka, ale bylo to podobný jako Marylin Manson a bylo to zajímavý až dobrý. Kdyby ne, tak jsem nevydržel do konce. Manes jak jsem psal super a na Enthroned jsem se nejblíž dostal 20 metrů před šapitó, kde to bylo jako kdybych koukal na koncert ze dvou kilometrový vzdálenosti vzhledem k velikosti pódia a haldě lidí přede mnou. Sobota se nesla v duchu střízlivění. Spasm - nejhorší zvuk co pamatuju za svoji šestnáctiletou koncertovou kariéru. Tam se zvukař fakt vyřádil. Insania byla super, ale hráli snad jen 25 minut. Hrozně krátkej set. Druhý vystoupení Manes dobrý, ale sluníčko se do hudby sralo celej brutal a hrozně to unavovalo. Všichni zpocení, spálení, unavení, ulepený, špinaví. Prostě vedro na hovno. Impaled Nazarene - slabota. Zpěvák pěkně ztloustnul, zvuk na hovno, a ani ta hudba nás tolik nebrala.  Nachodili jsme asi devadesát kilometrů, naspali asi devadesát minut a vypili asi devadesát piv.  






















OBSCENE EXTREME 2008


Zajímavostí tohoto ročníku určitě bylo dvojí vystoupení Macabre. První bylo jejich country běsnění Minstrells a druhé další den, klasické. Zatímco Minstrells bylo takové nijaké, kapela dělala chyby, klasický koncert neměl chybu.... Druhou zajímavostí byli Impaled Nazarene, kteří se chovali prý jako kokoti první třídy a jejich zpěvák během setu zvládnul vychlemstat flašku whiskey. Ke konci setu už jen sípal...







Pro další hromadu fotek klikni sem.