Zobrazují se příspěvky se štítkemLa Petite Mort. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemLa Petite Mort. Zobrazit všechny příspěvky

25.10.2025 SADISTIC NIGHT ( V.A.R. / Sadistic Hannibal / La Petite Mort / Wietrator )


Ještě než jsem se vydal na tuhle thrashovou malou akci, zastavil jsem se na turnaji v šipkách, kde jsem si poctivě prohrál dva zápasy, (což znamená vyřazení z turnaje), jelikož moje forma z před pár týdny je tatam, a hned potom jsem mohl vyjet do Hradce Králové do vysokoškolského klubu AC klub. Očekával jsem nehezký klub, málo lidí, zimu a špatný zvuk. A co se mi dostalo? Už podle zaplněného parkoviště, kde jsem uzmul poslední místo, naznačovalo, že to s tou mizernou návštěvností nebude zas až tak hrozný. A nebylo. Když jsem otevřel dveře co znamenají AC klub, docela to tam hučelo. Když jsem byl na tomhle místě naposledy, sešlo se nás tam asi deset na koncert. Nevím, jestli za to mohl headliner V.A.R. kteří v Hradci nehráli snad dvacet let (ale vlastně hráli, jak poznamenal pan zpěvák, každou chvíli hrajou v Pardubicích, ale Pardubice vlastně neexistují, takže je to Hradec Králové, kde každou chvíli hrajou). U hradeckých fanoušků opravdu člověk neví, kdy přijdou na metalovou akci a kdy se na to vyserou. Jednou je plno, podruhé je neplno. Mě přišlo, že tam mohlo být tak 50 lidí. Většina z nich seděla u stolů a popíjela. Zaplatil jsem vstupné a rovnou šel k baru, dokud tam byla fronta jen tří lidí. Přeci jenom po zkušenosti z minula jsem neponechal nic náhodě a čímdřív se dostanu na řadu tímdřív si sednu na prdel. A udělal jsem dobře. Čekáním na drink jsem strávil slabých dvacet minut. Tak dlouho totiž trvalo obsloužit ty tři lidi předemnou mladému pánovi, od pohledu levičákovi generace Z. Řekl bych dle pohybů a mluvy, že patřil i do skupiny těch lidí, kteří používaji zadní vchod i k jiným účelům než k vyprázdnění. To je mi samozřejmě uplně jedno. Co mi ale jedno není, že to byl totální brzda. Takhle pomalou obsluhu jsem snad ještě neviděl. 



Výzdoba klubu byla v halloweenském duchu (abyste se z toho jůesej svátku všichni neposrali), čiliže od stropu visely papíroví duchové, umělé pavučiny s umělými (naštěstí) pavouky, dýňové balonky, různé srandovní ukazatelé jako třeba Ksichtokoutek,  Zombie WC a podobné nesmysly. Jestli to tam mají takhle vysokoškoláci vyzdobené pro sebe, tak potěš prdel, v budoucnu nás nečeká nic dobrého. Tohle není "kdo si hraje, nezlobí", tohle je demence. Ovšem pokud tam předchozí večer měli třeba nějakou dětskou párty, tak OK. To potom není ani "kdo si hraje, nezlobí", ani demence, ale úplně normální lenost po sobě ten bordel uklidit. V klubu hraje Manowar a je tam veselo. Na koberci se válí různé smetí malého typu, spíš asi bordel po dětech, papírky atd..., dlažba je ulepená, ubrusy špinavé, roztrhané, a všechno mi to tam přišlo takové zasmrádlé. Nevim no. Když se konečně dostala řada na člověka předemnou, který si žádal grepomelového birella v plechovce, obsluha ani nevěděla kde ho má hledat, a když ho našla, nadšeně s úsměvem na rtech zazpívala "Tak to vypadá, že máš posledního koloušku, další už není." Ty vole kam jsem se to dostal... Potom nám zazpívala obsluha "tady v tom soudku (teatrálně ukazuje ukazováčkem dolů před sebe) je už míň než polovina Mustanga. Až dojde, tak vám narazím Plzeň." Zamrkal očima, udělal svůdný obličej a pokračoval. "Já už to chápu, teď budete všichni pít abyste si mohli vychutnat Plzničku." Hahaha asi se poseru smíchy vole. Ježííííš to jsou kecy!! Když se dostala řada na mě, stálo za mnou už asi dalších deset lidí, kterým se prášilo od huby. Jelikož nabídka čepovaných nealkoholických nápojů byla nulová, musel jsem si vzít něco v lahvi. A něco v lahvi rovnáse prachy. Takže 250ml lahvová Pepsi mě vyšla na krásných 50Kč. Chce se mi zvracet, jak by řekl klasik... Nebo spíš Jdu blejt velebnosti, jak by řekl jiný klasik. 


Sedám si k jednomu z posledních volných míst a čekám co se bude dít. Hrát se mělo začít ve 20 hodin. Nakonec se začíná o nějakou čtvrthodinku déle. A začíná se kapelou LA PETITE MORT, což je stále ještě nová deathová (??) kapela, která v těchto dnech vydala své první CD. Zvukově to bylo na úrovni a hudebně to mým uším lahodilo. Obyčejně takovou muziku neposlouchám (však víte, blackmetal...), ale v živé produkci mám tyhle bandy rád. Co mě sralo, tak bylo, že nikoho nenapadlo zhasnout světla v sedící zóně nad stoly. Vypadalo by to mnohem lépe. A co mě sralo ještě víc, že většina lidí zůstala sedět, nezvedla prdel a nepřišla se podívat na kapelu před kapelu.



Jdu vrátit prázdnou flašku od Pepsi a koukám, že za barem se objevila hezká černovlasá dívka. Od pohledu také podporovatelka atomové rakety na štítku s Danou Drábovou, která má rozmetat imperialistické Rusko na prach. Ty vole ještěže jsem si nevzal mikinu Sekhmet. By mě hnali vidlema jak doktora Frankensteina. Když se vrátím na plac, zpěvák plácá něco v tom smyslu, že Dlouho jsme se rozhodovali, jestli to udělat nebo ne, ale nakonec to uděláme. Jak víte máme nové, první CD a chtěli bysme ho pokřtít, a když jsou tady VAŘi, tak pojďte sem, nebo aspoň jeden, pojďte nám to pokřtít. Zcela evidentně nikdo z V.A.R. netušil, že budou hrát hlavní úlohu. Této role se ujal bubeník, který hned jak vyskočí na pódium pronese Jsem překvapenej jak hrajete dobře. Zpěvák mu podává CDčko a bubeník-křtitel se ptá Mám to pochcat? Pak se na scéně objeví levný sekt z Billy, jak nám prozradil pan zpěvák, zatřepe flaškou, odkorkuje a gejzír bublin vystříknul do repráku a na křtitele a na basáka Vole teď tím budu smrdět. Doufám že to nezajiskří... Pan bubeník ještě pronese CD poselství o tom, že si myslel, že z prodeje CD budou žít, ale protože hovno kupujem, tak musí chodit do práce a někteří už jsou v důchodu. Za obecného jásotu seskakuje ladným skokem z pódia a La Petite Mort pokračují v hraní a znělo to kurva dobře. Líbilo se mi to víc než minule v Paviánský hospodě. Obzvláště rychlejší skladby byly dle mého gusta.

 

Druhou kapelou, která ten večer zahrála, byli pořádající SADISTIC HANNIBAL. Jsem rád, že je tahle kapela z mého okolí aktivní. Aspoň je občas nedaleko kam zajet za živou muzikou. A sláva hurá, někoho napadlo zhasnout světla nad stoly a hned to bylo všechno víc sexy tam. Míň světla, míň viditelných negativ. Bylo to stejně sexy intimní, jako jsou sexy romantické písně kapely. Kluci se v pěti sotva vešli na pidipódium, které jim znemožňovalo téměř jakýkoliv pohyb, což vypadalo trochu divně. Najednou se tam objevilo "pět samyc" které rozvlnily své boky a rozhodily husté hřívy v rytmu sadistických melodií. A pak se přidala další děvčata a já se vůbec nedivím. 

       
Písně Sadistic Hannibal, ač některé jsou si dost podobné, jsou velmi chytlavé. Děvčat a dívek a žen tam bylo hodně a já jim za jejich krásu a to, že chodí na koncerty upřímně děkuju. Ale abych tady jen nevylizoval sadistické řitě, je třeba zmínit, že zvuk nebyl ideální. Rozhodně horší než u první kapely. Sadistic Hannibal zakončili svá jatka nevyvolaným přídavkem "Krteček a panda". A to je píseň která co? To je píseň, která vždycky potěší vy tupci...

 

Když se Sadistici odkurvili z pódia, na scénu se připravuje domov důchodců. Hahahaha tak jsme se zasmáli. Opak je pravdou. Ač mají členové V.A.R. nejlepší léta už dávno za sebou, jsou v extrémně dobré kondici, až nejednomu přechází zrak. Člověk by si mohl myslet, že po těch letech na scéně a galonech vychlastaných piv, se budou sotva hýbat, ale třeba takový bubeník, ty vole!! On je prostě frajer! To samý zpěvák a jeho tanečky, pohybové kreace a smysl pro kontakt s fanouškama. Prostě úžasný. A teď do toho zvuk, jakej tam ve spolupráci s panem zvukařem vyrobili, mě normálně spadla čelist. Absolutní absolutorium si za ten zvuk zvukař zaslouží. A kapela? Tak si zaslouží absolutně absolutní absolutorim za svůj výkon. Nebylo pochyb, kdo se stal králi večera jak zvukově tak hudebně. Tohle byl tak vymazlenej koncert, až jsem měl husinu nad prdelí. Dalo by se říct, že oni zrajou jako víno. No vzhledem k tomu kolik mají na svých bedrech už křížků bych řekl, že oni jsou už archivní víno. Prostě vynikajicí.


Zazněly písně staré, novější, ale i úplně ty pračlověčí. Děvčata tančila, chlapci pařili, nikdo nebyl v klidu a nějakým způsobem se pohyboval, ať už to bylo jen podupávání nohou, pokyvování hlavou, nebo regulerní pogo, které předváděli dva mladí sympaťáci kousek ode mě. Všechny nás VAŘí rokenrol chytl za srdíčko. Prostě výborné pěkné skvělé. Když propocení V.A.R. končí, jsem rozhodnut opustit místo konání ještě před poslední kapelou. Únava se dostavila, přeci jen den před tímhle koncertem jsem byl na jiném a tam jsem si mohl trochu popít a hovno jsem naspal, takže WIETRATOR prominou, že o nich nic nenapíšu. Hele kluci, třeba byste to posrali a akorát bych vás tu pomlouval. Ale třeba taky ne. To je jedno. Někdy ve čtvrt na půlnoc odjíždím, a ještě o dvacet minut později jsem stále v Hradci. Já bych nemohl žít ve městě... A jen vyjedu z Hradce, srnky všude kolem, snad i po stromech ty kurvy kopytaté lezly. Do silnice se ale žádná neodvážila. Byl to dobrej víkend!

3.10.2025 METALOVÝ DÝCHÁNEK


Na poslední chvíli se vyměnil headliner, neboť Torharry ohlásili nemoc v kapele a místo nich se na plakátu objevili staří známí Fleshless. Pro mě osobně je to lepší varianta i když mám Torharry naživo rád. Hlavním důvodem toho, že jsem se po denní směně, vhození volebního lístku a vidinou toho, že ráno musím do práce, zúčastnil této akce, byla nová hradecká kapela LA PETITE MORT, v níž hraje jeden můj známý a dosud mi jejich živá produkce unikala. Samozřejmě INPAIN se mi posledně líbili a čtvrtými do necelé pětice byli RADIO JEREVAN, které jsem vůbec neznal. Stejně tak hradecký Pavija'n Pub  byl pro mě neznámým místem. Po práci jsem hodil koupel, pak jsem do sebe hodil smaženici z hřibů, pak jsem se hodil do gala, pak jsem hodil volební lístek do krabice k tomu určené, pak jsem hodil do navigace Paviánovu hospodu a pak jsem hodil volantem směr Hradec Králové. Ke klubu přijíždím čtvrt hodiny před avizovaným začátkem, který byl ve 20 hodin. Parkování je zajištěno spousty míst placeného parkování, avšak parking automat mě informoval, že od 18ti hodin se už neplatí. Ne jako v Pardubicích, kde město parkové vyžaduje až do 22h. Zaparkuju kousek dál od klubu, aby mi případný opilec nepoblil auto a rozhodně si to šinu po schodech do budovy. Zaplatím přijatelné vstupné 250Kč a koukám, že v hospodě to pěkně hučí. 




Rozkoukávám se v klubu, ve kterém jsem nikdy předtím nebyl. Nejdřív ale žadoním u příjemné a hezké obsluhy lahvového Birella za 45Kč, neboť mi cestou vyschlo hrdlo. Po pravé straně se nachází dlouhý bar s nabídkou nápojů, která je  řekl bych dostatečná. Obsluha se skládala ze dvou sympatických mladých pánů a již zmíněné hezké slečny. Po stěnách visí hezké obrazy s certifikáty pravosti. Po stranách stoly, židle lavice. A přímo na lokál navazuje koncertní sál.


Teď už zbývá jen aby byl dobrý zvuk, protože dobrý zvuk je na koncertu jakéhokoliv druhu zásadní. Jak už to bývá u klubových akcí, nezačalo se přesně a nejinak tomu bylo i v Pavijánovi. To je nemilé vzhledem k tomu, že bylo v plánu končit o půlnoci. Do postele bych se dostal někdy před jednou hodinou ranní a za nějaké 4 hodiny budíček do roboty. To je tak nějak jen tak tak.  A proto jsem učinil rozhodnutí: Nejpozději v půlnoci opustím klub i kdyby hrála teprve druhá kapela... Ale nepředbíhejme. První banda dle harmonogramu jsou RADIO JEREVAN, kteří začínají zvučit ve čtvrt na devět, aby  před půlou měli hotovo. Ale ještě si v klidu odloží nástroje, slezou z pódia a jdou na cígo nebo na panáka nebo na něco, i když je půlhodinové zpoždění už před začátkem.  To bych asi i chápal ovšem moc pochopení pro to nemá řidič s Birellem v ruce (já), který ráno musí do práce (já). Naštěstí se za tři minuty cígo nebo panák nebo něco stalo minulostí a Jerevani se do nás pustili se svojí hárdkorovou vervou. Zvuk se během první písně vyladil a musím uznat, že byl fakt výbornej. Kapela předváděla umění klasického HC, kterého nejsem fanoušek, i když uznávám, některé pasáže mi přišly povedené. Přirovnal bych to k hardcore verzi alba "Roots¨ od Sepultury. A možná s trochou Korn, i když já vlastně vůbec nevim, jak Korn hrajou. Písně měly podobnou strukturu a rytmus, takže mi přišly dost podobné. Díky dunivému, fakt výbornému zvuku, to bylo docela návykové a nejednou jsem se přistihl, jak si poklepávám spokojeně nohou do rytmu. A například písnička s názvem Exodus, byla vyloženě dobrá.


 

Dávám si druhého Birella. Ten už byl za 50Kč. Nevadí. Slečna za barem byla hezká a milá. Moji pětikorunu si zasloužila. Celou akci pořádali, nebo spolupořádali, nevím přesně, kapela LA PETITE MORT, kterou jsem ještě nikdy neviděl z části proto, že jsou relativně nová banda a z části proto, že když hráli někde poblíž, byl jsem na jiném místě. Takže mé odpanění touto kapelou proběhlo v Hradci. Za bicími můj dlouholetý známý, za basou neustále vysmátý sympaťák a za kytarou a mikrofonem, když jste přivřeli oči, stál Lemmy. Zvuk byl oproti předešlé kapele chudší o jednu kytaru a jednu basu. Ano, basák tam byl a hrál na basovku, ale svůj nástroj naučil znít jako to, co zní někdy v Manowar, takový ten řezavý zvuk. Prostě nezní jako klasická basa, ale trochu jako kytara. Na rozdíl od basy předchozí kapely, která duněla až do Pardubic. A o to dunění byl právě zvuk chudší. Musím ale zdůraznit, že se mi jejich deathmetal okořeněný hardcorem líbil. A brzo na ně pojedu znova, heč! Zpěv mi někoho připomínal, ale vůbec nevim koho. Ptal jsem se kámoše a ten řekl, že takhle zněl kdysi zpěvák z Kryptor. Nevim no, spíš bych ho řadil jinam. Jdu si pro třetího Birella za pade a je jasný, že mě čeká už jen jedna kapela pokud chci o půlnoci zmizet, neboť FLESHLESS s novým bubeníkem začínaji zvučit 15 minut před koncem jejich avizovaného hracího času. Zajdu se trochu vyvětrat, protože v klubu se vydýchalo dost teplo. Na schodech a před klubem je rušno, probíhají politické debaty a hádky a já si řikám, jestli to mají ti mladí usměvaví lidé zapotřebí.


 

Pokud Radio Jerevan měli skvělou basu, La Petite Mort měli jinou basu, tak Fleshless  pro změnu neměli žádnou. Ale i kdyby měli, nic by to nezměnilo na tom, že to zvukař nehorázně dosral. První písnička byla vyloženě tragická po zvukové stránce. Během druhé byla vůle vyladit to, jak je možná slyšet v přiloženém videu. Při třetí si to už trochu sedlo, ale definitivně perfektní zvuk byl až od čtvrtého songu. A jakej byl Fleshless? No výbornej... Jezdím na něj už přes dvě desítky let. A už jsem to tu psal v jiném reportu z Pardubic. Fleshless jsou mnohem lepší v malém klubu než na festivalu. A co předváděl mlaďák za bicíma, klobouk dolů. Přesnej jak hodinový stroj značky Rolex a krutě rychlej. Fleshless hráli z aktuálního EP, staré písně, prostě  písničky. Nebudu se tu kasat za jejich fanouška. Nejsem a neposlouchám je. Jen naživo, takže vlastně nevím co všechno hráli. Set zakončili noiseovkami jako obvykle, kdy jednu odvřískl syn zpěváka, jednu odvřískl kytarista a jednu odvřískl bubeník. Syn a bubeník ale nebyly slyšet. Asi nemají zkušenosti s mikrofonem v případě syna a čas při bubnování blastbeatu v případě bubeníka. Je jasné, že INPAIN nedám ani kousek. Než se připraví, bude půl jedný, takže Inpain prominou. Nakonec nebudou to oni, kdo bude ráno před pátou vstávat  a stejně tak to nebudou oni, kdo bude 12 hodin hákovat ve fabrice. Budu to totiž já. Takže se loučím s Velkým Járou, který dělal Fleshlessům takzvaného ČUKRa (čurák k ruce) a ve třičtvrtě na půlnoc opouštím velmi příjemné překvapení v podobě paviánský hospody a asi 90ku různě opilých, usměvavých a spokojených  lidí. Inpain si dám někdy jindy a někde jinde.