Achjo, další festival a zase bez blackmetalu. Škoda. Jedna banda tam mohla bejt černá. Tak snad příště. Letošní ročník lákal hlavně na srbskou kapelu Infest, o které jsem nikdy neslyšel. Já se nejvíc těšil na Legion. Navíc Třtěnice mám fakt přes kopec, tak bych byl blbé, kdybych tam nejel. Tentokrát s kámošem inženýrem. A sešli jsme se tam s Medvědem, Amorfisem a oběma Járy. A to se počítá!! Počasí nám mohlo bejt u prdele, protože obrovskou devizou třtěnického areálu jsou nejen zděné hajzly, ale také kompletně zastřešený prostor. Takže sluneční výheň, průtrž mračen, dopředu nám to mohlo naše metalový prdele vylízat. Teď už jen aby pivo nebylo předražený, bylo vychlazený, zvuk dobrej a spokojenost zavládne na všech stranách. A jak to dopadlo?
K areálu přijíždíme deset minut před začátkem festivalu a z auta k odbavovací budce nás dělí asi dvacet metrů brutálního deště. Nasadili mi pásku a už jsem byl pod střechou. Nedovedu si představit, že bych měl hned na začátku zmoknout a pak celej den do noci v mokrým oblečení. Honem na pivo, tentokrát Kozel jedenáctka za šedesát do vratného kelímku, první doušek a... uf!! Tak to je síla! Takhle hnusný pivo jsem už dlouho neměl, aby mě koplo na první napití. No ale přepil jsem to a nakonec jich vyslopal čtrnáct. První kapela se jmenovala GENOTHYPE a vůbec to nebyl můj šálek blackmetalu. Hráli jakýsi HC/heavy, chvílemi mi to přišlo jako zábavová vyměklá Sepultura. Dost nuda. Na druhou stranu jsem se při jejich setu dozvěděl ohromující fakt. Tím faktem je to, že dlouhé okurky salátkovky jsou dobré na paměť. Když ti ji narvou do prdele, nikdy nezapomeneš datum a čas, kdy se to stalo. Dopíjím druhý pivo a na dně kelímku, které se tam vymývaly a vracely do oběhu, nějakej bordel. Když si jdu pro další pivo, řikám obsluze, že jsem tam měl nějakej bordel, nějakou housenku nebo co. Za výčepem mi s úsměvem na rtech sdělili že Tak doplatit. Ajo vlastně, však maso přece...
Tolik tedy k omývání vratných kelímků. O slovo se hlásí druhá kapela, SCABBARD, která přijela bez bubeníka. A i bez bicích se mi to líbilo. U druhýho songu se spustila taková průtrž, že déšť byl slyšet i když jsem stál kousek od repráku. Za chvíli se to přehnalo, nejspíš někam do Hradce na větší festial Rock For People, kde podobný nečas zakouší už od čtvrtka. A já jim to upřímně přeju. Takové jsem zlobidlo. Měli se vysrat na Rock For People a přijet do Třtěnic na Sadistic Fest. Tam by na ně nepršelo.
Kolik tam bylo lidí? I když kapely tvrdily, že se nás tam sešlo takový množství a děkovaly nám za to, já si myslím, že mnoho nás tam tou dobou nebylo (postupem času se to zlepšilo). A většina seděla. Zpěvák Scabbard to sedícím jednou vytmavil, když zvolal "Všichni sedíte a čumíte." A měl pravdu. Všichni seděli a čuměli. Třetím seskupením byli BELLY ERROR, kteří produkovali gore grind sympatického typu. Zpěvák co chvíli seskočil z pódia a skotačil s fanoušky, mezi písněmi hovořil o sériových vrazích a celé to bylo velmi poučné, taneční a pěkné.
Pro představu o návštěvnosti. První fotka je z první kapely a druhá fotka je hanebně ukradena s facebooku Fleshless, focená po koncertě Fleshless.
Následní SECTESY se ohlásili jako olsdchool deathmetal z Kolína, ale podle mě to oldschool nebyl. Slyšel jsem v tom i melodie a rockové pasáže, ale víš jak, můj mozek pracuje malinko jinak a rozhodně ne správně, takže není důležité co jsem v hudbě Sectesy slyšel, ale to, že mě to bavilo. Po Sectesy naběhli Jičínští pořadatelští SADISTIC HANNIBAL a spustili svůj agro thrash, jak to někteří zlí jazykové nazývají. Já se svého komentáře tentokrát zdržím, neboť mi nepřísluší hodnotit thrashmetal, anžto jsem si za poslední rok žádný nepustil. Zvukově to bylo v pořádku. Jen zmíním, že u Sadistic Hannibal mi imponuje to, že to, na co například Kreator potřebují 5 minut, zvládnou oni za dvě. Pak na pódium vyskočili PIKODEATH a jako vždy byli vynikající, výborný, skvělý. Zpěvákovo legendární skotačení mezi lidmi vyvrcholilo v to, že aniž by přestal zpívat, si přes celý areál doběhl pro kámoše ke stolu a přinutil ho svojí přítomností, aby šel mezi lidi do kotle.
Připravují se DYSANGELIUM, kteří do Třtěnic přijeli z daleké Jaroměře a dokonce až z Pardubic. Dysangelium zahráli absolutně bezchybný deathmetal. Mám je naživo fakt rád, ale doma si tuhle hudbu nikdy nepustím. Basák měl vystajlovanou kytaru se svítícím logem Dysangelium v pražci. Vypadalo to hodně cool. Po nich nám svůj rokenrol předvedli srbští INFEST to bylo hodně milé překvapení pro moje uši. Uplně výborný ty vole. Kdo by to byl býval do mě řekl, že zrovna tohle se mi bude líbit. Znělo mi to jako kdyby Motorhead hráli thrasmetal. Je zvláštní, že nemám rád ani Motorhead, ani thrashmetal, ale tohle mi sedlo. Opravdu milé. Kolem podle radaru zuří bouře, ale u nás jsou jen poryvy větru. V duchu se modlím k dešťové víle, aby se bouře stočila na Hradec a smetla tam celej Rok for pýpl. A jde se do finále, které obstarala kapela LEGION, která měla perfektní zvuk a hráli satanistický deathmetal a mě se to krutě líbilo. Poslední písní letošního Sadistic Festu byla předělávka "Jáma Pekel" od Masters Hammer. Když dozněla, byl konec. Ještě před oficiálním koncem, který byl plánovaný na 23:40h. O pět minut později už nás paní inženýrová veze domů. V obci Nevrátice je živo. Všude pobíhají děti s rodiči, spousta zaparkovaných aut, zahlédl jsem tam i jedno hasičské auto. Asi nějaká akcička. V obci Staré Smrkovice opět plno aut zaparkovaných jak od retardovaných řidičů. Kouknu z okna a už je mi to jasný. Cigošská svatba. V tý tmě tam nebyly skoro vidět. Rychle pryč. Přesně o půlnoci vylejzáme z inženýrského auta a slyšíme hasičskou sirénu. A pak z dálky někdo huláká do amplionu "Pozor pozor, tohle je požární cvičení." Ale zrovna tak to mohlo být "Pozor pozor, tohle není požární cvičení." Každopádně o tři minuty později, když si na chodníku v náručí hladím toulavou kočku, prosviští kolem mě blikající jednotka dobrovolných hasičů. Jestli tohle bylo jen nějaký posraný cvičení a hasiči dopředu neměli echo, zajímalo by mě kdo z nich řídil. Ono takhle o půlnoci v sobotu střízlivého člověka v našich končinách těžko pohledat. Pokládám kocoura na zem a širokým krokem jdu domů. Byl to dobrej festival a nelituju, že jsem na něj vyplácal dva dny dovolený. Tak zase za rok!
Jelikož kapela Polymetal není z nejaktivnějších co se týká informačního servisu, málem jsem jaksi pozapomněl, že když v březnu dávali info o plánovaných koncertech, že jsem výskl nadšením, neboť se v jejich plánu objevila i data, kdy se mohu dostaviti na jejich thrash´n´rollové pidlikání. Další aktualizace, konkrétně na tento koncert, se objevila až dva dny před konáním akce a to ještě k tomu na profilu kapely Judas Priest Revival. Na profilu kapely Polymetal nic. Trochu mě to štve, ale co už. Starýho psa novejm kouskům nenaučíš. A přitom by stačilo místo umělou inteligencí vygenerované fotografie členů kapely napsat: NEZAPOMEŇTE VŠICHNI PŘIJÍT POSLECHNOUT SI NEJVĚTŠÍ HITY KAPELY. KDY? 6.6.2025. KDE? PŘELOUČ, LETNÍ PARKET ZA ŠKOLOU.
Otázka dvaceti vteřin. Tak snad příště, protože mám Polymetal v plánu ještě několikrát letos a nerad bych na to zapomněl. Na úvod keců dostatečné množství. Na koncert jsem byl nucen vypraviti se automobilem značky Dacia Sandero, kteréž jsem měl vypůjčené, neboť můj automobil, můj bílej milášššek, se v dané datum nacházel u pana plastického chirurga, jelikož se mu nedávno stala tahle veselá příhoda, ze které se ještě úplně nezrekonvalescentoval.
Chvíli před sedmou hodinou jsem vyrazil nejkratší trasou do Přelouče, která nakonec ale vůbec nebyla nejkratší, neboť jak už to bývá poslední dobou v našem kraji, nacházela se na ní objížďka. Nikam jsem ale nepospíchal a do Přelouče dojel pět minut před začátkem. Letmo zkontroluju parkovací automat. Je dobrej. Prachy vybírá jen do šesti do večera. Zaplatím vstupné, které činilo 300Kč a jdu se podívat na plácek za školu, kde už to u stolů hučelo a všude vonělo pivo. Na pódiu už stojí Polymetal. Kostelní hodiny odbíjí dvacátou hodinu a jakmile dobijí, pouští POLYMETAL varhaní intro písně Pohřeb v bílém a začíná se hrát. Krásně načasováno. Rychle si skočím pro malinovku za 45Kč a jdu se věnovat kapele na taneční parket. Koukám, že účastníci koncertu jsou většinou 50+. Mladý tahle hudba asi nezajímá. Nevyrůstali na ní a nevědí o co přichází. Zvuk je velmi dobrý od začátku až do konce Polymetalího vystoupení kromě snad jedné písně, ve které měl kytarista asi něco špatně přepnutého, protože chvíli nebyl vůbec slyšet. Následuje píseň 6000 křížů, která přiměla pět hlav jít zatočit prořídlými šedivými háry. Řekl bych, že písníčka měla trochu jiné bicí aranže než posledně ale to se mohu mýlit. Naprosto skvělej song a vzpomínky na dětství, když jsem to poslouchal v tak hrozné kvalitě na tak špatném přehrávači, až z toho uši dávaly výpověď. Další písnička s názvem Čaroděj, pro mě neznámá a musím napsat, že se mi líbila. Byla skotačivá, svižná, chytlavá. A to i přesto, že v ní bylo typické maidenovské duo sólo a jak všichni vědí, já Iron Maiden zrovna dvakrát nemusím. Škoda, že všichni sedí opodál u stolů, chlastají a nějaký Polymetal je nezajímá. Před kapelou stojím jen já a dívka s telefonem a fotoaparátem, která pořizuje videozáznamy a fotografie.
Moje hlava a krk by mohla uprostřed toho parketu osvětlovat temnou komoru, jak jsem otekle červeně zářil. Zachvátil mě totiž nějaký moribundus hnus, alergie nebo něco a mě samotnýmu je mi ze sebe na blití. Polymetal nepatří mezi ty, kteří se rádi mezi písněmi ústně exhibují, takže to pěkně odsejpá. Na řadě je Ples Upírů, Imperátor - další klasická skladba, která přinutila pár lidí vstát. Bohužel ale vydrží pařit vždycky jen jednu píseň a jdou zase sedět. Stáří je svině... Následuje oplodňovák oplodňákovitý píseň Nevidomá. Pět párů, jejichž věk dohromady překročil loňský letopočet, zaploužilo ruce na ramenou a na prdelích. Další song se jmenoval Žádný slitování a jako by to kapela věděla, tou dobou začaly mušky žrát všechna nezakrytá místa na mém rosolovitém tvarohově bílém těle a také se mnou neměly žádné slitování. Asi jim chutnala moje alergie. Pak opět klasika největší, Bílí andělé, ve které bylo vidět, jak dobrý zpěvák za mikrofonem kapely je. Opravdu výtečná píseň a skvěle zahraná a zazpívaná. Následuje Černý baron a pokračuje se písní Sobec, což byla pro mě opět neznámá písnička, začínající jako nějaká diskopíčovina z devadesátek a pokračující jako Gamma Ray. Když píšu že písničku neznám, myslím tím, že ji nemám naposlouchanou, tedy s největší pravděpodobností nepatří do "mého" zlatého fondu kapely, které tvoří převážně písničky s Alanem Peštou (RIP) za mikrofonem, které mám nejnaposlouchanější.
Další píseň na řadě byla Premiéra, která pro mě opět byla neznámá. Ale byl to parádní song, který by se klidně mohl hrát v dnešních mainstreamových rádiích. Kam se na tohle serou rockový vodrhovačky Tublatanky a podobných podivností. Pak se zahrál druhý ploužák Sochy v trávě. Nechci nijak upírat autorovi skladatelské schopnosti, ale když už se mělo ploužit, mělo to být na píseň Lásky Básníků, která ale trestuhodně v Přelouči ten večer nezazněla. A pak se už jelo z kopce, rozuměj, do cíle, ne kvalitou, protože nás čekaly už jen tři pecky. Byly to megahity Jezdci z pekel, Ve znamení kříže, ve které zpěvák trochu bojoval s vejškama a nekompromisní Alkoroll. Přídavek nebyl vyslyšen, patrně ale jen proto, aby se všechno stihlo do půlnoci. Jak je vidět dle toho co jsem napsal, mám Polymetal fakt rád. Oni mají tolik skvělých písniček a co mě sere, že nemají v podstatě žádnou oficiální pořádnou nahrávku na fyzických nosičích. Takovejch kokotin co furt vychází a Polymetal pořád nic. Ze svých písní by s přehledem sestavili 2CD plný hitů a ještě by jim zbylo tři prdele výborného materiálu. Velká škoda, že se na začátku metalového boomu po pádu bolševika nepřisrali mezi Kabát, Alkehol, Torr, Debustrol a další, kterým vyšla deska ve správný čas. Polymetal mohli dneska hrát v Hradci na stadionu místo Chinaski, té žumpy české hudby. Zatím ale hráli v Přelouči na letním parketu. Hráli hodinu a půl a já byl maximálně spokojenej.
A v tuhle chvíli jsem měl v plánu odjet. Ale neučinil jsem tak, neboť moje zvědavost neznala mezí, zvlášť, když jsem v průběhu setu Polymetal poočku sledoval, jak si ze své červené dodávky vykládají všelijaké nesmysly následující Judas Priest Revival. Počkal jsem si tedy do 22:25 hodin na druhou kapelu. Hezký parčík za školou byl příjemně zaplněný. Na lavičkách plno, u stolů plno. V karavanu se točilo pivo, limo, kořalko, měli tam utopence, voněla tam nějaká klobáska, mladí šikovní zvukaři se starali o vše potřebné, džudasovský revival nosil na pódium své serepetičky. Kousek za zvukařem je svah dolů k nějakému skateparku a také je tam pěkný kovový tobogán, který samozřejmě někteří měli nutkavou potřebu vyzkoušet, ale moc jim to nejezdilo, protože bylo prý vlhko. Fakt parádní plácek na takovouhle akci. Takové místo by měla mít každá, i ta nejmenší obec a měly by se tam pořádat koncerty.
Každá dědina by měla mít povinně několik místních kapel, které by byly žánrově rozmanité a každoročně by mělo být zahájení sezony těmito místními kapelami. Bohužel to takhle nefunguje... Přípravy na JUDAS PRIEST REVIVAL na pódiu jsou velkolepé. Pestrobarevné bicí blány, stojan s kytarami, nějaké červeně svítící plastiky trojzubců, velká plachta vzadu, banery po stranách, samozřejmě nesmí chybět kožený outfit podobný tomu co na sobě má Rob Halford, dlouhá blonďatá paruka na jinak krátkovlasém tmavovlasém kytaristovi... tenhle revival bere svou existenci asi vážně. Jak se jim všechny ty krámy vešly do dodávky, je mi záhadou. Zvučit se začíná až ve 22:10 hodin přeloučského času a netrvalo dlouho a kapela si zkušebně zkusila píseň Turbo Lover a...ty vole mě spadla čelist. Boožííí... Po patnácti minutách byl zvuk vyladěn a já byl na základě kousku Turbo Lover přesvědčen, že se ještě chvíli zdržím. Začíná se hrát ve 22:25 a od začátku jsem nadšen. Nečekal jsem, že by se mi to mohlo líbit, protože se kapele Judas Priest nevěnuju a naposlouchané mám jen album "Painkiller", které naopak považuji za naprostý klenot. Nakonec se ukázalo, že všechny písně jsem znal, nebo mi byly povědomé. Zvuk byl opravdu skvělý. Aby taky ne, když se to zvučilo pořádnými zvukařskými stroji a ne na rozmláceným tabletu jak je teď v módě. Výborný světla, pódiová show, kostýmy a snaha o to, vypadat jako originál...
No prostě pro mě velké překvapení. Nicméně je třeba taky trochu kritizovat. Nejslabším článkem souboru byl zpěvák, který nějak divně držel mikrofon nebo nezpíval přímo do něj, no chvíli byl slyšet, chvíli ne a pak ječel, že to uši rvalo až nad prdelí a taky semtam, často zpíval falešně. Ale nebylo to uplně na hovno. King Diamond si na svém falešném zpěvu postavil kariéru. Kdyby to ale bylo uplně špatně, tak jsem se po prvním songu sebral a jel do prdele. Jenže pak zahráli píseň z alba "Painkiller" a tam to zpěvák dal zase s přehledem, stejně jako píseň Breaking The Law. Jinak kytaristi, blonďatá basistka i bicmen svoje nástroje zvládali s přehledem. Snad jen bicmen si furt vymýšlel kraviny. Jednou chtěl do odposlechu levou kytaru přidat a pravou ubrat, pak pravou přidat a levou ubrat a pak zase obráceně. Každopádně jak jsem byl zpočátku nadšen, tak ono opojení postupně vyprchávalo. Takže jsem počkal na písničku Turbo Lover, což byla jednoznačně nejlepší píseň co zahráli a po ní jel již do zmiňované prdele. Podobně to vidělo asi i víc lidí, neboť se postupně vylidňovalo. To bylo ve třičtvrtě na dvanáct, tedy hodinu a dvacet minut od doby co začali hrát. A stejně začínalo pršet. Jak dlouho mohli ještě hrát? Počítám, že akce byla naplánovaná do půlnoci, takže tři písničky? Asi... Když přijdu na parkoviště, koukám, že vedle mě parkuje bílé auto, které má otevřené dveře u řidiče, kde za volantem sedí černý člověk, hlavu vystrčenou ven a blije. Vůbec ho nesralo, že potřebuju vycouvat. Ani když jsem nastartoval, to s ním nehlo. Jestli tam jen pokojně blil, nebo prodělával přípravu na šoférování vozidla, si nedovedu odhadnout. Ale tihle lidé se neštítí ničeho.
Kapitola druhá: Thrash death ve Třtěnicích.
To bylo keců. To bylo ty vole žvaněního od našich předních meteorologů, že v sobotu se upečeme, že bude pražit slunce a planeta bude hořet. Ty vole že už kurva radši nedržeji hubu. Samozřejmě jim to zase nevyšlo a místo 27 stupňů s jasnou oblohou, nás čekalo (neřikám že nepříjemných) 19 stupňů s deštěm. Vlastně mi takové počasí vyhovuje, neboť se v něm nepotím jak je u mě zvykem. Tak nevim na co si stěžuju. Měl bych poděkovat, že mě nic jako novopečeného alergika nesvědí, po večerním léku na utlumení psychických problémů dětí (opravdu se to na to používá!!) jsem se celý odsypal (opak osypání). Takže pro mě ideální počasí na tenhle festiválek, který, přiznám se, kdybych ho neměl za kopcem a kdyby třtěnický areál nebyl komplet zastřešený, vůbec bych nepřemýšlel nad účastí. Na to je tam málo blackmetalu (žádnej). Velká škoda, že ze soupisky vypadla kapela Fleshless, a když už vypadla, že nebyla nahrazena něčím jiným než thrashmetalem, protože ten mám ještě méně v oblibě, než deathmetal. Do Třtěnic jsem dorazil pět minut po začátku, takže už hrála první kapela DESTROYER. Pro mě neznámá kapela, která mě mile překvapila svým hovadským těžkotonážním deathmetalem, který mi atmosférou připomněl německá hovada Manos. Líbí se mi to mnohem víc, než ten takovej komerční deathmetal jako Dying Fetus a podobně. Hned po příjezdu jdem na pivo, které stálo 55 korun českých a byl to kozel jedenáctka do měkkého kelímku. Od loňského roku se v areálu už nebrodí pískem, ale chodí se po parádní dlažbě. Je hezké, že to tam obec zvelebuje. Odhadem se tam nachází asi 90 lidí, což je asi o 60 víc, než jsem předpokládal, že se tam nacházet bude. Super! Chčije a chčije, ale nám je to jedno, protože zastřešení celého areálu na nás nepustilo ani kapku. Být to někde jinde, na dešti, tak se na to vykašlu a jedu domu. Pořadatelská kapela Sadistic Hannibal si trochu pohrála s detaily, takže na stolech jsou černé popelníky s jejich logem, označení dámských toalet slovem KUNDY se siluetou ženy s utrženou rukou, byla tam také mučírna s katem, lebky, mrtvoly, kostry, oběšenci. Moc pěkné.
Pan zvukař odvedl opravdu skvělou práci u všech kapel. Od první do poslední písničky naprosto precizní zvuk všech účinkujících. Jako druzí natoupili mlaďáci DESTROY! kteří se před dvouma rokama nebo tak nějak zjevili na scéně a od té doby hodně vyspěli co se muzikantské stránky týká. MetallicoAnthraxovský thrashmetal jim padne jak ulitej. Jedna píseň mi dokonce připomněla ROOT a jedna byla snad i grindcore. Tytam jsou časy nesmělých kluků ze základní školy. Tohle je regulerní kapela a musí se s ní počítat. Navíc maji svou vlastní tvorbu, která je konkurenceschopná! Dalšími neznámými pro mě, byli WIETRATOR. Až když se kluci vyšvihli na pódium, poznal jsem v nich bandu Větrací Šachta, kterou jsem už dvakrát viděl. Takže asi jen změna jména, nebo personální přestup, to je jedno. U jejich agrodeathmetalu se parádně popíjelo a houpalo do rytmu. Pak nastoupila náhrada za vypadnuvší Fleshless, kapela SACRASTIC. A dle mého očekávání to pro mě nebyla adekvátní náhrada. Jednak hrají úplně jinak než Fleshless a jednak mě prostě nudili. Kytarista měl tričko Arakain a baskytarista tričko Bathory. A bohužel jejich muzika šla tím špatným, tedy arakajnovským směrem. Dle mých uší to byla nejslabší kapela festivalu. A s coverem od Sepultury se můžou jít vyhonit, jak poznamenal Malej Jára. A jen tak mimochodem to byl nejhorší cover co jsem kdy slyšel. Ještě horší než když se Hystos snaží zahrát Root. Po Sacrastic jsou na řadě EPIDEMY, které jsem už viděl v rámci Sadistic Night šňůry v Jičíně a neočekával jsem tedy nic. Ale ve Třtěnicích mi jejich thrashmetal s heavymetalovým zpěvem sedl. Sympatická byla stopáž písní, která ukončila song dřív než začal nudit. Ovšem co dělal týpek s hejblátkama vedle pódia, to je mi záhadou.
Po Epidemy to na pódiu zešedlo a zvrásnělo, to když naběhli ostřílení dědci českého thrashmetalu V.A.R. a byla to opět jízda. Tyhle chlápci jsou profesionálové na slovo vzatí a společně s naprosto odzbrojujícím a perfektním zvukem se pro mě stali nejlepší kapelou festu. Rozmrdali Třtěnice na sračku. A rozhodně to byl můj nejlepší V.A.R. v mojí kariéře. Myslím ale, že třtěničtí mé nadšení nesdíleli, protože ruku na ptáka: Byl to rachot (vratislavický alkoholický). Po Varech napajdali na scénu pořadatelé SADISTIC HANNIBAL. Jejich sadodeaththrash bavil dokonce i děti, které začaly pod pódiem pařit jako smyslůzbavené jak je vidět ve videu pod reportem. Jejich hudba by se dala definovat jedním slovem: prasárna. A myslím, že přesně to kapela chce, aby tak zněla. Dle informací, které mi byly podány u vstupní brány, bylo prodáno 130 lístků. Dobrá práce!! Po prasárně nastoupila preciznost jménem DYSANGELIUM. Takovej bordel v Německu, jak se Třtěnicím říká, třtěničtí naposledy zažili když v pětačtyřicátým projížděly tanky. Dysangelium rozdrtili na prach to, co V.A.R. rozmrdali na sračku. Paráda! A pak se trochu zvolnilo a dělal se poctivý rokenrol. Partička HEJTMAN předváděla rokec jako cyp a i s nachlazeným ochroptělým zpěvákem zahráli výtečně. A poslední, nejtajemnější z nejtajemnějších, neboť nikdo z mých známých, a dokonce ani Malej Jára, nic nevěděl o závěrečné kapele KOUDELNÍKŮV SYN. Jen jsme si přečetli, že hrají black/thrash ale už jsme byli všichni líní pustit si to nebo já nevim, zkrátka velká neznámá. A jaké to bylo? Hele docela fajnový temný metal. Nebyl jsem tam sice až do konce, protože bylo potřeba odejít trochu dřív, ale z toho co jsem viděl se sám sebe musím ptát: Jak je možný, že jsem na tuhle kapelu ještě nikde nenarazil?
Kapitola třetí: Black v Hradci Králové.
Uf! Tak tohle byla síla přátelé! Trochu to ojebu a jen stručně se tu vybliju jaké to bylo. Bylo to skvělé! Klub Lucie je velmi dobrý, s dobrou aparaturou a tím pádem dobrým zvukem. Vstupné na místě stálo 450Kč, birell byl chlazený, účast nebyla hojná, tipoval bych to nějak kolem 80ti blackmetalu chtivých hlav. První kapela VOLUPTAS mi připomněla přesně to, co bylo v jejím popisu od pořadatelů, tedy mé miláčky Ved Buens Ende a Dodheimsgard. Druhá kapela, DETPHS ABOVE, s vřískajícím vokálem a kytarama jak břitva, byl parádní blackmetal. Nejvíc se mi líbili a největší a nejrychlejší peklo předvedli ALTARS ALBAZE, jejichž blackdeathovou smršť jsem si užil na maximum. Co tam jejich bubeník předváděl, bylo neskutečný. Poslední kapelou byli tajemní temní, THANTIFAXATH z kanady, kteří nám v kápích předvedli, zač je toho šílenost. Video z koncertu absolutně nezachycuje mocnou atmosféru, kterou kapely vytvořily. Koupil jsem si tam LP THANTIFAXATH za 750 Kč a to i když jsem si to doma chtěl minulý týden naposlouchat a nepodařilo se mi to. Strašně složitá hudba. Tak snad třeba z desky to bude jednodušší. A za 450 Kč jsem zakoupil LP ALTARS ABLAZE, protože prostě proto. Nedělal jsem si žádný poznámky abych tady teď vyzvracel desetistránkový průjem ale užíval si kapely, který se dají shlédnout jen zřídkakdy jak se píše v prohlášení od pořadatelů, které zde uvádím, protože poslouží mnohem líp jako report, než můj report. Díky Grindpa Promotion and Booking za tenhle koncert a snad jste na tom neprodělali trenky...
"Sedmý den je den odpočinutí Hospodina. Proto ti přikázal dodržovat den odpočinku." Kdy jindy než v neděli se ponořit do nejtemnějšího, nejpokroucenějšího black/death metalu, který odmítá všechny gnostické tradice?
Na červen jsme připravili koncert pro nejnáročnější gurmány, tohle budeme letos dramaturgicky těžko překonávat. Přinášíme exkluzivní výběr kapel, které patří k tomu nejzajímavějšímu, co se momentálně na této scéně děje. Vystupují jen zřídka, a obvykle za nimi musíš vyrazit na silně žánrově vymezené festivaly. Přijď se na ně podívat do klubu!
Kanadské trio anonymů.s parádně vystavěnými songy, které vlastně často mají "hitový" potenciál. Mocné postupy plné padajících harmonií a modulací, čisté disonance jako kdyby se andělské chóry bortily do pekel (podobné démoničnu ve vážné hudbě: Schnittke, Penderecki, Skrjabin, ale i Bach, Pergolesi). Devastující krása, navíc technicky dokonalá. Společně například s Lychgate, Dodecahedron nebo Imperial Triumphant patří k absolutní špičce technického, experimentálního a nejen intelektuálně novátorského přístupu k black metalu. Vystupují téměř výhradně v Severní Americe a na evropská pódia se během více než patnácti let existence vrací teprve podruhé. Teď máš výjimečnou šanci je vidět naživo. Nenech si ji ujít!
Sestavu Altars Ablaze tvoří zkušení muzikanti z kapel jako HEAVING EARTH, CULT OF FIRE, BRUTALLY DECEASED a dalších. Není teda divu, že se okamžitě dostali mezi špičku českého extrémního metalu. Debutové album Life Desecration je ve všech směrech špičková práce, která si nezadá s výtvory těch nejvěhlasnějších kapel. Jedovaté, technicky náročné riffy, okořeněné trochou hypnotičnosti, dramatičnosti a brutality. Všechno je poskládáné do mozaiky, která dokonale funguje – drtící bicí, výrazná baskytara, kvílející i řezající kytary a démonický vokál. S živými koncerty šetří a hrají primárně v zahraničí, i v tomto případě je to teda exkluzivní příležitost zažít jejich hudební smršť.
Depths Above přistupují k black metalu z té mlhou zahalené strany – místo zběsilého náporu sází na tíživou atmosféru, rozvážné budování skladeb a zvláštní, podprahovou zlověstnost. Inspiraci u francouzských mistrů jako DEATHSPELL OMEGA či AOSOTH nezapřou, ale svou cestu si razí tvrdohlavě a po svém. Čekej drtivé marše, potemnělé melodie, zneklidňující šepoty i nečekané záblesky světla v jinak bezútěšné temnotě. DEPTHS ABOVE si pečlivě vybírají, kde zahrají – koncertují jen párkrát do roka. I proto je tohle vystoupení malým svátkem.
Voluptas vycházejí z klasického severského black metalu, ale rychle se vymykají žánrovým hranicím. S lehkostí propojují syrovou urputnost s psychedelií, melancholií i prvky doom metalu, post-rocku a experimentu. Jejich mohutný zvuk pohltí a vtáhne do temného světa, kde se vedle blackmetalové mizantropie ozývá i saxofon a náznaky noisu. Pokud máš rád kapely jako VED BUENS ENDE, DODHEIMSGARD, nebo rané ULVER, Voluptas tě nenechají chladným – patří k nejzajímavějším jménům mladé české scény.
Nejlevnější vstupenky koupíš v první vlně předprodeje (do 4. května 2025, 23:00) za 390 Kč. Druhá vlna za 420 Kč bude v prodeji do 7. června 2025, 23:00). Pokud se nevyprodají v předprodeji, budou vstupenky k dispozici i na místě.
Tak vám nevim. Nějak mě ten deathmetal začíná srát. Ne deathmetal jako takový. Hudba je to dobrá, hlavně ten oldschůlovej. Sere mě, že se z toho stala strašná móda a je ho teď všude plno. Je mi jasný, že ta vlna zájmu o deathmetal opadne stejně jako opadla trashová a blacková vlna a naštěstí grungeová a numetalová a budeme všichni doufat, že ty poslední dvě jmenované už se nikdy nevrátí. Taky chápu, že když se festival Czech Death Fest jmenuje tak, jak se jmenuje, že má právo mít soupisku plně obsazenou pouze deathmetalovými kapelami. Ovšem to se nestalo. Máme tam nějakej ten thrash, máme tam deathcore, hovnogore, heavy, progresivní metal, metalcore, hardcore. Na moji otázku na facebooku v jedné z diskuzí, proč letos úplně ignorují blackmetal, mi zamindrákovaní jedinci odpovídali, nechť si udělám svůj vlastní blackmetalový festival, že tohle je kurva Czech Death Fest a že tam kurva musí být deathmetal. A za tejden -BUCH- hlavní headliner CLAWFINGER, rapmetal. Smál jsem se tomu asi dva dny v kuse. Nic proti Clawfinger, už jsem je naživo viděl a vůbec mě to neuráželo. Ale to fakt někdo chce tři dny poslouchat jenom deathmetal? Já vím, jsou tam i jiné, výše jmenované styly. Ale takoví ti skalní ortodoxní deathers jsou přesně ti, kteří nejvíc vykřikují a už ve čtvrtek v půl sedmý večer budou sťatý jak hovada, na headlinera si drsně budou prorážet cestu do první lajny, aby po půl písničce stejným způsobem zase zmizeli někam do prdele. Tak si říkám, že třeba dvě, klidně české, černé kapely (myslím to v dobrém, máme v naší zemi spoustu kvalitních černých spolků), pořadatelé mohli ohlásit. Vůbec si nenárokuju blackmetal jako headlinera. Je to přece deathmetalový festival, a proto v minulosti v rolích headlinerů byli například Dodheimsgard, Masters Hammer, Samael, Marduk, Impaled Nazarene.... všechno brutálně deathové kapely žejo... Já jen, že by to prostě bylo zpestření. Někdo může namítat, že tam mám Belphegor (za něj tleskám), Ramchat, Purnama, Keres, Fata Morgana, Dysangelium (ano, i ti jsou označení jako death/black). Jenže přátelé, ani jedna ze zmíněných kapel, které jsou uváděny do souvislosti s blackmetalem, nemají s tím správným blackmetalem nic moc společného... Dnešní report bude maličko jiný než jindy. Jednotlivé kapely zde nebudu hodnotit sám, ale číselným hodnocením se budou podílet i moji druhové do nepohody, tedy Jirka Karel Pavouk Spajdrmen (expert na deathmetal a to si nedělám prdel, kdybyste viděli jeho sbírku CD, klesnou vám vejce ke kotníkům). Dále bude hodnotit Medvěd (odborník na deathmetal a thrashmetal), Amorfis (milovník deathu, blacku, heavy), SODík (jemu je u prdele co hraje, ale mám neblahé tušení, že mu vyhovuje brněnská Insania a blackmetal), a ještě dalších několik přátel. Tihle kluci a holky tedy budou jednotlivé bandy, které tam uvidí, hodnotit svými ušimi (pro hnidopichy, takhle jsem to chtěl napsat). A samozřejmě já, milovník dobré muziky ať už se jedná o pop nebo noisecore, s inklinací k blackmetalu a grindu.
Ubytování jsme měli jako obvykle u paní Lídy, kterou objevil náš společný kamarád a jen díky němu, potažmo našemu skvělému ubytování půlhodinky cesty pěšky, nebo pět minut autobusem přímo před areál, na tenhle festival jezdím. Přespávat někde ve stanu nebo v autě, na to fakt už nemám. Po rychlém zabydlení se utrhneme a mažeme na autobus. Cestou vedle nás zastaví červená oktávka a prej jestli jdeme na Broďák, že nás tam hodí, bo má cestu kolem. Takže na autobus jsme nedošli a do areálu se dostali autostopem bez jedinýho zvednutí pravé ruky. A viděli jsme tak i část vystoupení Vlasty Henycha. Amorfis, neboť přijel o něco dříve, viděl HENYCH 666 celý a byl velmi spokojený. Podle mě to byl obyčejný alkorock, který těžil z Tořří minulosti. Nic proti. Pan Vlastimil Henych je ikona českého metalu a právem mu patří pozice na které se sluní. Jenom mi trošku neštymuje to, že kdysi od Torr odešel pryč, protože zbytku kapely nevadilo, že měli hrát na nějaké akci v odpoledních hodinách. Nyní, bez kapely, pod vlastním příjmením, otevírá festival v pravé poledne. Musím ale potvrdit, že staré Tořří písničky fungují. Poslední co zahráli, píseň Inkvizitor, to byla jedna velká učebnice, jak by to mělo vypadat. Až na tedy zbytečně natahovaný zdlouhavý homokonec skladby alá Manowar. To se mohlo odpustit. Nyní si vysvětlíme jak to bude s hodnocením. Já hodnotím slovně, nebo nehodnotím. Ti co budou hodnotit jednotlivé kapely, tak tak činili na stupnici od nuly do deseti stupňů metalové škály: Amorfis: 7/10, Medvěd 5/10, SODík 6,5/10.
Druhá kapela v pořadí byli DYSANGELIUM, kteří se mi opravdu líbili. Líbily se mi hlavně nové písně, které se zase jiným nelíbily. Pro mě byly poslouchatelnější. Ne tak pro odborníky na styl zvaný deathmetal: SODík 8/10, Medvěd 5/10, Amorfis 5,5/10. Podle mě si zasloužili lepší hodnocení... Dlouho jsme řešili počasí, neboť dle předpovědí mělo být zima přes den a ještě větší zima v noci. Nakonec počasí vyšlo absolutně skvěle. Žádné pařáky, žádná velká zima a hlavně bez deště. I když cestou na festival nám chcalo způsobem docela slušným. Někteří z nás si masírují svá hrdla svrchně kvašeným ležákem od pivovaru Primátor za přijatelných 45Kč, někteří, ti kteří neholdují různým speciálům, si chodí pro Plzeň za 60Kč. Jak nás předem informovali pořadatelé, areál je v rekonstrukci, která měla být hotová před festivalem, ale když se člověk podíval v jakém stádiu jsou stavařské práce, musí si říct že Tohle museli plánovat inženýři z Prahé, když vypočítali, že rekonstrukce bude hotová a zatím je v takovém stavu, v jakém je, tedy ve stavu, kdy není vidět, že by nějaká větší práce vůbec proběhla. Jediné omezení, které se díky nedokončené rekonstrukci týkalo nás, účastníků festivalu, bylo to, že jsme na WC nemohli použít průchod a museli udělat asi o 100 kroků víc. Nefunkční restaurace byla nahrazena jinými druhy občerstveními, nutno podotknout, že naprosto adekvátními, a nefunkční sprchy, které byly nahrazeny mobilními, jež mi nepřísluší hodnotit, neboť jsem je nevyužil. Když vidím, kolik přijelo letos na festival lidí, urychleně zakupuji limitovanou edici vstupenky na ročník příští. Také zakupuji jednu desku a zjišťuju, že je mi na festivalu fajn.
Další kapelu, konkrétně ELYSIUM prochlastáváme na lavičce ve stínu s fanouškovskou festivalovou ikonou Šakalem, od nějž se dozvídáme, že pořádal festival Zlomená Hnáta Fest, a jako pozadí pro leták použil fotku rentgenu jeho rozlámané nohy. Když Šakal zahlédne můj krásný maličký telefon tak spustí To umí i fotit jo? Opovržlivě machruju, že to umí všechno a demonstrativně si ho vyfotím se SODíkem. Později zjistím, že se fotka neuložila, tak jako se mi to později na festivalu stalo ještě několikrát a tak jak se mi to v minulosti stalo už mnohokrát. Trapas... Spěcháme na kapelu FATA MORGANA. Kapela používala při setu spoustu rozličných masek, které pobavily ale i mile překvapily. Očekával jsem obyčejný hevík a dostalo se mi těžce poslouchatelného heavy blacku, v mých uších ne nepodobného kapelám Torr, Kryptor, V.A.R. Do toho ty masky různých démonů, Drákuly, Freddyho Kruegera, šíleného chirurga, zombie, mrtvoly, kytarista v plynové masce... zkrátka to vypadalo pěkně... Když zpěvák uvedl píseň Dr. Mengele a hned vzápětí začal povzbuzovat lidi obligátním Heil! Heil! Heil!... pomyslel jsem si, že je to dost na zavření v dnešní zvrácené době, kdy pozdravení kámoše pravou rukou znamená být označen za nácka. Stejně tak ve stejné dnešní superhyperkorektní době píseň uvedená jako píseň proti buzerantům, teploušům a úchylákům. Parádní fotky z aparátu SODíkového najdete úplně dole pod čarou. Šedivák: 8/10, Amorfis 7/10, SODík 10/10.
Tou dobou jsem byl poprvé chcát. Člověk si musel vystát frontu, protože festival byl naplněn po čárku, jak jsme se později dozvěděli od pořadatelské kapely, přítomno bylo přes dva tisíce platících lidí. Z tohoto důvodu bych jako pořadatel do příštích ročníků rozhodně uvažoval o močících raketách, nejgeniálnějšího vynálezu století minulého. Na WC zaslechnu vtípek na naše oholené spoluobčany v bombrech: "Víš jakou nemoc přenášeji skinheadi?" - "Pálkinsona..." Maďarskou kapelu ANGERSEED prochlastáváme, neboť se brutálně kumulovala mračna a sledujeme je zpovzdálí. Stejně tak následní SHAARK, kteří z dálky zněli jako mrdka. Nedalo mi to a šel jsem se podívat blíž. To mi zněli jako preejakulát, což je taková poloviční napůlmrdka, která vám vytéká z močové trubice, když si vám sedne pěkná dívka na klín a vy ji chcete píchat. Preejakulát vytéká za účelem zvlhčení vaginy pokud byste to nevěděli. Básník tím chtěl říct jen to, že kapela Shaark mě neoslovila, ale tak to prostě je. Mě se nelíbili a některým z hodnotících jo. Poslední písnička "Fire" a prej že budeme zpívat s ním a je jedno co to bude, ale nesmí to začínat na "F". Vykřiknu "Frajtr!". Několik lidí se na mě znechuceně podívalo, jako kdyby frajtr nikdy neměli v puse nebo u žaluda. Někteří se mému nechutnému vtipu zasmáli. Amorfis: 4,5/10, Klárka 7/10, SODík 9,5/10, Pavouk 7/10.
INFEST ze Srbské republiky mi přišli divní. Ne tak Pavoukovi, kterého jsem zahlédl v davu lidí, kterak si spokojeně vrní blahem. Infest se před jedním songem nechají zbytečně dlouho pobízet k hraní, tak zařvu klasické Hobluj pičo!! Otočím hlavu a řikám To není na tebe Klárko... Poslední písnička se mi líbila. Připomínala mi Motorhead. Možná to byl cover, nevím... SODík 8/10, Pavouk 8/10, Medvěd 7,5/10, Marján 10/10, Šedivák 9/10, Čeněk 5/10, Amorfis 7/10. Na ANIME TORMENT jdu se SODíkem do první lajny a dáváme se do řeči s párem, z nějž se vyklube levičácké zlo, neboť schvaloval migrační politiku svině Merkelové. Takoví lidé by se měli povinně ubytovat uprostřed islámské čtvrti někde v Paříži, Berlíně nebo Londýně. Oni by je ty levičácký kecy přešly. Ani tato eskapáda s vlastizrádci nám nemohla pokazit koncert Anime Torment, kteří byli opět výborní. Amorfis 6,5/10,Malej Jára 8/10, SODík 10/10. Chytlo mě škytání. Asi jsem už byl trošičku připitej, což se později prohloubilo do slušné ožralosti. Nic mi na škytání nepomohlo. Ani jedna vychytávka, kterou mě kdysi na festivalu Brutal Assault naučila jedna paní, což nebylo nic jednoduchého, ale zatím pokaždé mi to pomohlo. Nadechnout se, zadržet dech a třikrát polknout. Někdy to zkuste, není to fakt nic lehkýho. Když mi tohle nepomohlo, dostal jsem spásný nápad stáhnout malýho Járu o cígo, i když jsem neměl v plánu kouřit. Okamžitě po prvním vdechnutí kouře z nějaké polské cigarety jsem přestal škytat. Díky malej Járo!! Jdu na WC, chčiju si a nemůžu se dochcat a fe frontě se kroutící čekatelé dožadují uvolnění mušlí slovy "Hoši nehoníme, chčijeme!" A na pódiu už se objevují sympaticky vypadající muzikanti kapely MEAN MESSIAH. Kytarista lomeno zpěvák s vizáží metrosexuálního punkera, bicmen s vizáží Dave Grohla a bassisstka s vizáží krásné ňadraté dívky. Kapela krásných mladých lidí do nás hustila muziku alá Devin Townsend. Došlo i na parádní bubenické sólo, neboť bicmenem s vizáží Dave Grohla nebyl nikdo jiný než samotný Miloš Meier, toho času jeden z nejuznávanějších bubeníků. Vystoupení této sympatické trojice se mi líbilo velice. Video tady.SODík 9,5/10, Čeněk 1/10, neznámá dívka 8,5/10
Na DEMONICAL jakožto jednoho z headlinerů mi přijde, že je celkem nízká návštěvnost. Vlastně mi přišlo, že nejvíce lidí přišlo na otevírajícího Vlastu Henycha. Demonical mě mile překvapili. Rozhodně to pro mě byla do té doby nejlepší kapela. Medvěd 7,5/10, Amorfis 9,5/10, Šedivák 2/10 (možná je to sedmička, tou dobou jsem byl nachcanej jak nočník a moje zápisky jsou přinejmenším špatně čitelené), Klárka 4/10, Marján 5/10, Malej Jára 9/10. Následní MASSACRE, hlavní hvězda večera a pro spoustu lidí modla, neměla u mě šanci. Podruhé za sebou co jsem je viděl, měli tu smůlu, že hráli po výrazně lepší kapele. Na Obscene Extreme festu to odsrali po Rotten Sound, kteří rozsekali na co přišli. Teď měli tu smůlu, že je nemám naposlouchané a v mých očích zněli jako bezduché pidlikání. V tu dobu jsem měl v sobě asi dvanáct hrnků a když jsem napitej, tak se mi líbí kdejaká píčovina, takže by se mi měli líbit i Massacre. Kam Lee (zpěvák) promine, ale u mě mají zatím skóre 1:2. Líbili se mi jen jednou... Nejsem si jistej, jestli jsem si správně zapsal hodnocení ostatních ale mám tu: Malej Jára 3/10, Velkej Jára 8/10, Medvěd 11,5/10, Amorfis 9/10.
Poslední kapelou, kterou jsem se bál z celého festivalu nejvíce, byli UNLEASHED. Pro mě to byl jednoznačně nejhorší headliner co jsem za svou koncertní fanouškovskou kariéru viděl. Sorry ale jako kolik mám mít kurva v sobě piv aby se mi líbili? Však i veverce jsem vlasy polil jak jsem byl nachcanej a že jsem nachcanej byl, jsem slýchal druhý den od většiny svých kamarádů. Co víc může fanoušek hudby udělat pro kapelu, aby se mu líbila? Nic. Udělal jsem naprosté maximum, aby se mi Unleashed líbili. Nelíbili se mi pranic. Odvrávoral jsem si je kousek od zvukaře a počkal až dohrají a vyslechl si hodnocení ostatních: Medvěd 8/10, Amorfis 8/10, SODík 8,5/10, Malej Jára 10/10, Velkej Jára 9/10. Jdu s Amorfisem na poslední pivo toho večera a najednou píp, barman mi ukáže displej s mým zůstatkem, který činí 5Kč. Pak pípne Amorfisovi a hups, ten je v tom za 40Kč. Kdybysme to dali dohromady, zbylo by nám ještě na jeden hrnek... Tak skončil čtvrteční den, první den festivalu čekdetfest.
Páteční ráno musí Amorfis odcestovat za otcovskými povinnostmi, takže na hotelu poleháváme a pokecáváme a popíjíme a popíjíme. Jen ve třech. Samozřejmá byla nějaká očista, protože se v areálu docela slušně prášilo. Bylo tedy potřeba ze sebe oloupat kaštany. Čekáme na Amorfise až si odbyde otcovské povinnosti a naplánujeme to tak, že opět nemusíme na autobus, ale že po příjezdu Amorfisového z otcovských povinností nás nabere a na festival odveze. Takže stíháme CUTTERED FLESH, kteří mi přišli průměrní. A nebyl jsem sám. SODík 6,5/10, Marján 5/10, Medvěd 5/10. A vzhledem k tomu, že většinou se tu vypisuju co všechno se dělo a co se kde komu přihodilo, týká se to většinou prvního dne. Jak si může nenáročný pravicově založený čtenář tohoto reportu přečíst, nic zajímavého kromě mého ožrání se první den festivalu nestalo. Z toho vyplývá, že jsem měl velký strach z toho, jak bude tenhle report vypadat, ale teď když ho píšu, tak už vím jak ho ojebat. Ojebu ho nekorektními okénky, za které rozhodně nepůjdu do Nebe. Takže nekorektní okénko číslo jedna. "Nobelovu cenu za mír získalo Středozemní moře, neboť přijalo nejvíce migrantů."GODLESS TRUTH nás trochu srali svými avantgardními hudebními nástroji. Ovšem muzikanti to byli šikovní a třeba zpěvák byl vyloženě dobrej. A například SODíka nejenže na kapele srala hnusná kytara (vzhledově) pana kytaristy, ale sral ho ještě ošklivý červený řemínek hodinek pana zpěváka. Malej Jára 7/10, SODík 9/10. Nevím proč se mezi návštěvníky objevilo několik lidí s corpsepaintem na xichtě, když se nekonal žádný blackmetal, ale ta krátkovlasá zrzavá holčina se mi líbila.
Vystoupení CRIPPLED FINGERS začínáme odpočinkem na lavičce. Po chvíli jsme zašli na ně mrknout a čéče ono to vůbec nebylo špatné. Jejich Ňů-core mi přišel cajk. Zpěvák byl nezmar a vlítl mezi lidi aby rozpoutal pravou NHC tancovačku. Chvílemi jsem v tom slyšel Slayer, ale co já slyším v různých kapelách není pro svět podstatné. SODík 8/10, Klárka 8/10. Nekorektní okénko číslo dvě: "Jen dvě věci na světě smrději jako ryba. A jedna z nich je ryba."
Cestou na další kapelu, která k nám přijela z Talyjánska a do vínku si dala název KERES, zaslechnu z davu "...Tý vole, tobě od minule ale vyrostly kozy..." Poté při samotném vystoupení asi po druhé písničce nadšeně za mnou někdo haleká "Ty vole tímhle se nemůže pochlubit ani Brutal Assault." To je samozřejmě hodně zcestné tvrzení, protože Brutal Assault má tak nahrabáno, že si může dovolit všechno. Nic to ale nemění na tom, že Keres byli hodně krutopýrská kapela a kurevsky se mi líbila. A samozřejmě jsem ji okamžitě pasoval do role nejlepší dosavadní bandy. Svým poctivým black-deathem nasekali Broďák na nudličky nevídaným způsobem. Medvěd 9/10, Amorfis 8,5/10, Marján 10/10, SODík 9/10, Šedivák 10/10, Klárka 9/10, Karel Kryl 6/10 a Liberecký Honič 7/10.
Kdyby snad náhodou někdo pochyboval o postavě libereckého honiče, jedná se krátkovlasého junáka, který mě sleduje jak po roce objímám veverku na fotce výše. Je to totiž ten samý krátkovlasý junák, který vyhrál soutěž v honění umělého čuráka na festivalu Nice To Eat You. Už navždy zůstane tím, co vyhrál soutěž v honění... Na řadě jsou mexičtí INTO SICKNESS. Zpěvák velmi mile překvapil, když se od někoho naučil pár základních vět v Češtině. Jeho "Ahoj čekdetfest. Jach se maté? Maš pívo? Maš trávu?? Krasná Šeská republika, miluji tě..." Samozřejmě sklízí za svoji znalost upřímný smích všech čechoslováků, a moraváků tiež! Kluci hráli jakýsi grind/punk/death a strašně dobře se to poslouchalo. Někdo za mnou jejich styl označil za Tortilametal. A proč ne? SODík 8/10, Pavouk 8/10.A teď si dáme Nekorektní okénko číslo tři, tentokráte z mojí dílny a na motivy festivalu:
Jo, po tomhle reportu to mám spočítaný. Peklo už na mě čeká... Další dvě kapely nás nezajímají, konkrétně VENDETTA F.M., kteří mi z dálky přišli jako hárdkór o hovně a GUTALAX, který o hovně byl. Doslova. Při Gutalaxu kecáme s Brňákama, z nichž jeden je z Tachova, druhej z Plzně a třetí z nějaký jiný prdele. Tou jinou prdelí je krásné malé městečko Kynšperk nad Ohří. Nikdy jsem tam nebyl, jsem si jistý, že tam nikdy nebudu, ale kdybych tu napsal, že je to jen prdel, tak by mě onen zmíněný Brňák příště vykostil. Jdu si ke kámošovi pro batůžky, neboť se trochu ochladilo a my v batůžkách měli svršky, prodírám se davem lidí a zjišťuju, že už není IN na Gutalax v kotli kotlit hajzlštětkama nad hlavami, ale objevuje se nový fenomén, kdy přimo v kotli krouží vánoční stromeček a větve z jehličnatého porostu. Dobře vy!! Na řadě jsou pořádající TORTHARRY se svojí dávkou deathmetalu. A jako vždycky zahráli skvěle. Nejdříve půlhodinka starších písní. Poté se křtila nová deska zpívaná česky. Pivem se křtila. Nějaký týpek vedle mě povídá svému kámošovi: "Vanessa křtila squirtem. Pozvali si pornoherečku a se jim udělala na CDčko." Došlo na představení kompletního týmu, který za kapelou stojí a pokračovalo se v hraní. Zazněly tuším tři písničky z nového alba, byla ohnivá show a byla kouřová šou a bylo to fakt dobrý. Jen doplním, že Vanessa při křtu pornohereččiným výstřikem určitě neměla ohnivou show, neboť by slečně pornoherečce mohl zahořet bobr. SODík 8/10, Pavouk 9/10, Malej Jára 9/10.BENEDICTION mě nijak zvlášť nelákal, ale musím říct že byl dobrej. S jednou jedinou malou vadou. Jako člověku, který deathmetal v podstatě neposlouchá, mi přišlo jejich vystoupení zbytečně dlouhé. Kdyby hráli o dvacet minut méně, bylo by to v mých uších lepší. SODík 6/10, Velkej Jára 8,5/10, Malej Jára 7/10, Pavouk 10/10, Medvěd 15/10, Amorfis 10/10, Marján stošedesát milionů lomeno deset.
Než se vrhneme na pro mě nejočekávanější kapelu festivalu BELPHEGOR, máme tu poslední páteční Nekorektní okéneko číslo čtyři. Je to několik roků dozadu, co se objevila na síti levičácká nasírací kampaň, která hlásala, že "Cikáni nemůžou za vaše zkurvený životy." No comment...
Téměř u každého festivalu, který reportuju, se v jenom momentě objeví věta začínající ...A pak to přišlo... nebo tak nějak prostě. A právě to se stalo s Belphegorama. Takže - a pak to přišlo. Na pódium se začalo nosit různý haraburdí satanistického střihu a dlouho, předlouho se zvučilo. Všechny nás to sralo. Jenže hned s prvníma tónama nebo chcete-li s prvními tóny, nás Belphegor zamlátil svojí palicí metr do země. Jejich vystoupení shrnu slovy, které přesně vystihují to, co se dělo na pódiu: Peklo, zlo, blasphemie, černá mše, námrd, krása, romantika, démoni, okultismus, hnus, a další krásná slova, která ani neznám. Jednoznačně nejlepší kapela celého festivalu!! Jedinou kaňkou na kráse tohoto rohatého uskupení se stala čtveřice neonáramkovaných mladíků s florbalovými hokejkami, kteří naběhli s nefestivalovými kelímky mezi lidi a svojí existencí otravovali ostatní. Dva příklady za všechny... SODík se radši sebral a poodešel dál, protože by je pro jejich duševní postižení musel vykostit... Když odcházeli, vůbec je totiž muzika nebavila, vybrali si podle nich jednoho opilého fanouška a z bezpečné dálky mu čepel hokejky strčili mezi mírně rozkročené nohy a hned jak se onen otočil co se to sakra děje, dala se čtveřice dementů za hurónského smíchu na útěk. Teď mě mrzí, že je SODík nevykostil... Moje hodnocení 666/10.
Do posledního festivalového dne jsme se ráno posilnili droždím a bramborovým chlebem, aby jsme po snídani naši partu rozdělili. Jedna část, Medvěd s Amorfisem, šli se sousedy prozkoumat krásy Kiosku na Špince, tedy zkratkou, která je delší než normální cesta, jak poznamenala sousedka. Já se SODíkem jsme vyrazili na kapelu RAMCHAT. Zpěvák kapely když viděl, že lidi mají o jejich kapelu zájem, řekl "Vidím že sa oplatilo sem jet 2000 kilometrů. Zvládli sme to za 5 hodín." Kluci v rozdrbaných ovčáckých mundůrech hráli takový ten skočný heavymetal s agresivním zpěvem. Byli to opravdoví sympaťáci. Malej Jára: 7/10, SODík 7/10. Na kapelu PLANET HELL, která se nám nelíbila naštěstí vypadl elektrický proud, takže se asi deset? patnáct? minut nehrálo, než se to napojilo na neudržitelný naftový generátor. Gréta by valila voči. Na piču je, že generátor potom nějaký čas napájel jenom pódium a všechno ostatní bylo ve středověku. I výčepy. Bez tlaku, bez chlazení. A to nikdo nechtěl... Marján 4/10, SODík 2/10, Járové 0/10, Medvěd 2/10, Pavouk 6/10. Nekorektní okénko číslo pět: Ptá se malý cikán, co je to ta demokracyje. Otec: "Demográcyje je, keď gádžo dělá a my peniaze dostáváme len tak." Syn: "A to jim to nevadí?" Otec: "Vadí. Ale to už je rasízmus."
No tak se uklidníme, všichni víme, že jsou potřební... Když už tu máme tohle téma, je potřeba zmínit smrad, který se linul od jednoho z občerstvení. Konkrétně to byla grilovací bedna s vepřovými kýtami. Nejprve jsme si mysleli, že někdo nechutným způsobem prdí, ale po chvíli hnusu jsme zjistili, že to táhne právě z toho grilu. REFORE byl treš jak cyp. Jejich set jsem strávil vedle krásné světlezrzavé slečny, která měla nádherné fialovočerné líčení očí a slušivý metalový outfit. Byla nádherná!! Opět to tu musí zaznít, krásných a ještě krásnějších dívek bylo na festivalu mnoho a když už mě nějak moc nezajímala kapela, stačilo jen koukat kolem sebe a nasávat půvab sličných metalistek. Marján byl z Refore posranej až za ušima. Byli prostě dobří. SODík 7/10, Marján 10/10, Malej Jára 9,5/10, Medvěd 10/10, Amorfis 9,5/10. Na SHAMPOON KILLER se zajdu podívat jen na chvíli, ale nemají u mě moc šancí. Stejně to vidí i SODík a tak jdem omrknout horní jídelnu, kde se nacházel zbytek party a popíjel pivko. Zrovna tam hovnama krásně zaváněl hovnocuc zapřažený za Zetor a poháněn hlučným motorem mocně slopal hovna a chcanky z kanalizace. Pod jídelní stan co chvíli lehký svěží vánek zavál těžký smrdutý zápach festivalových fekálií. K odpolednímu gáblíku neznám lepších panoramat...
Na POPPY SEED GRINDER(video tady) mám potřebu jít otravovat do první lajny a narozdíl od mých souputníků, kteří Poppýky poslali do piče, si já jejich set užívám plnými doušky. Kapela má nového zpěváka, neboť "buldozer v hrdle zpěvačky Báry onemocněl". Byl jsem trochu skeptický, protože nahradit Báru rozhodně nemohlo být jednoduché. Zpívat jako kanál totiž nedává každý s takovou grácií jako ona. Každopádně nový zpěvák se myslím si osvědčil na výbornou. Celé vystoupení Poppy Seed Grinder jsem si užíval a to i když hráli bez basy, kterou měli nasamplovanou. Nevím proč to tak bylo, protože jestli se nepletu, bassáka jsem zahlédl v hledišti. Za mě PSG vynikající a nečekaně měli v první řadě i skvělý zvuk. Marján 5/10, Medvěd 3/10, Šedivák 6/10, Amorfis 4/10, Malej Jára 5/10, SODík 5/10.NECROTESQUE trávím na lavičce za zvukařem a čekám až bude konec. Vůbec mě to nebaví. Kluci jsou ale nadšení. Malej Jára 9,5/10, Velkej Jára 8,5/10, Šedivák 10/10, Medvěd 8/10, Marján 8/10, Pavouk 10/10. Dejvyho třetí kapela SECTESY je na mě v tu chvíli příliš kudrnatá, takže ji prochlastávám v pivním stanu. Na NECROTTED se ale jdu podívat, poněvadž jsem tušil něco dobrého. A něčeho dobrého se mi i dostalo. Nevím jak ostatní, ale v tom jejich deathcoru jsem slyšel i hromadu blackmetalu. Typická blacková kvílivá kytara a i některé postupy mi připomínali můj oblíbený hudební styl. Možná to bylo jenom v mojí palici, že jsem se chytal stébla trávy, a hledal black kde se dalo, ale já to tak slyšel. Při předposledním songu zpěvák naběhne do circle-pitu, blázní s fanoušky a přitom zpívá. Poslední píseň část dokonce odzpívá nad hlavami, když pluje po rukách v davu. Necrotted se mi kurevsky líbili a jako všechny kapely tak i oni měli perfektní zvuk. Pan zvukař zaslouží absolutorium!! Kromě mě a Amorfise se to ostatním z party nelíbilo, i když na tom vlastně vůbec nebyli. Amorfis 8,5/10. Potom byla na řadě kapela, o které jsem nevěděl vůbec nic a u které mi nějak neštymoval hlavní vysílací čas. Ani stylově to moc nesedělo, takže fakt nechápu jaký status tahle kapela vlastně má. Ono to nebylo špatný. Připomínalo mi to nejvíc asi Sepulturu z období alba "Roots". Když už nic jinýho, alespoň mě přivedli k zamyšlení. Pan zpěvák totiž ohlásil píseň "Zkurvené business". "Je to o fakování války, protože válku nechceme". Nějak se v tom neorientuju. Když se podíváte na ty dementy, kteří vedou naši krásnou českou zemičku do záhuby, kteří označí za chcimíra a proruského švába a dezoláta a dezinformátora každého, kdo nesouhlasí s podporou Ukrajiny (války) na Ukrajině, tak by to ale logicky znamenalo, že kapela SHATTER, o které je řeč, a kteří zpívají o tom, že nechtějí válku, jsou vlastně taky ti zasraní chcimíři, švábové a Putlerové a já nevim jaký dementní slova si všichni ti kreténi co voleji fialovou svoloč, vymysleli. Vysvětlete mi to teda někdo? SODík 5/10, Amorfis 7/10, Šedivák 6/10. Poslední kapelou, kterou jsme měli v plánu, byli VADER, kteří jsou na scéně už přes 40 let. Deset minut do začátku jejich setu nám znepříjemňovali Iron Maiden a zpříjemňoval Motorhead. Na druhé zmíněné dokonce lidi i začali pařit. Po Motorheadí hymně se pustilo intro a Vader do nás začali hrnout deathmetal nadmíru krásný a úderný. Ten bubeník vážení, to byl normální démon, jak by řekl Amorfis. Kapela šlapala jak holky v Dubí, zvuk byl excelentní a hodně nahlas, světla vynikající, prostě výborné vystoupení. A to píše prosím pěkně člověk, který od nich slyšel pouze EP Sothis a album De Profundis, dnes už třicet roků staré nahrávky, a poté s deathmetalem sekl. Vader nás víceméně rozsekali všechny a já je pasuju na druhou nejlepší kapelu festivalu. Loučíme se s těmi, které jsme potkali, s těmi se kterými jsme se nepotkali, se neloučíme. V tom davu lidí ve stísněném prostoru se nikdo moc neorientoval. Poslední kapelu s čistým svědomím vynecháváme a pospícháme domů, protože dva z nás maji hovno v poslední zatáčce a já ho měl dokonce už v cílové rovince. Když dojdeme na hotel a tlačím (vlastně ani ne, vylítlo to ze mě samo bez pomoci tlačících svalů), otevřeným oknem slyším jak CLAWFINGER hrají a jak mají velkou diváckou odezvu. Budiž jim to přáno. Na závěr Poslední nekorektní okénko.
No, tak se zase uklidníme, jo?? Příští zastávka OBSCENE EXTREME FESTIVAL!!
PS: Můj TOP 5:
1. Belphegor
2. Vader
3. Keres
4. Necrotted
5. Poppy Seed Grinder
Jo a PSS: Polští čůráci na motorkách v Jaroměři při cestě domů