Zobrazují se příspěvky se štítkem2023. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkem2023. Zobrazit všechny příspěvky

30. - 31.12. 2023 INFERNAL CULT / NAURRAKAR / HEATHEN HERETIC/ MOORAH / SUKKHU / BLOOD AND DISASTER

 


Poněvadž už nevím pořádně jak vokecávat ty moje reporty, aby v nich bylo aspoň něco, tak tenhle, předsilvestrovský a silvestrovský report, musím začít už dvacátého páteho dvanáctý, tedy na pojebanýho Štěpána. To jsem byl totiž zachvácen nějakým moribundusem. Jako poslední z rodiny jsem odolával angíně, kterou si děti a drahá choť prodělaly v listopadu a prosinci. Mě zachvátila jen taková slabá rýmička, takže na toho Štěpána se mi udělal knedlík v krku a bublina u nosu a já musel malinkato přehodnotit další můj program. Na 27.12. jsme měli nachystanou besídku, kde jsme se měli nezřízeně opíjet a brutálně přežírat, ale musel jsem svoji účast zrušit. Marně mě po telefonu přemlouvali někteří členové naší vesnické party, kteří na besídku šli, abych šel také. Byl jsem neoblomný. Nehodlal jsem tam svými hleny a nudlemi nikoho nakazit. Bylo mi to líto, neboť tyto akce a besídky bývají vždycky velké!! Druhý takový záchytný bod čtrnáctidenního volna měl být pátek, kdy jsem měl jít do mé oblíbené hospody na pivko. Ze stejných důvodů jsem ani tam nešel, i když už po rýmičce nebylo ni vidu, ni slechu. Škoda no, neboť servírka Zuzka je božííí... 


Dostáváme se tedy k předsilvestří sobotě a tu jsem si už ujít nenechal. Aby taky jo, když program ve Farářově sluji, která se pro normální veřejnost, rozuměj pro vyznavače undergroundové metalové muziky, v roce dva tisíce dvacet čtyři uzavírá. Škoda. A škoda by bylo nevyužít poslední možné chvíle být součástí tohoto jedinečného místa. Stejného názoru byli i někteří z naší festivalové kavalerie, takže jsme se tam sešli opět v plné síle a jako minule, Bylo nás pět. Tmavo-oranžový leták nás lákal na zajímavá jména. Naurrakar jsem poprvé viděl až letos na jaře, taky v tomto klubu, podruhé pak na podzim a teď potřetí. Dobrá bilance. Infernal Cult hráli společně s Naurrakar na jaře, takže také žádná neznámá. Neznámou se pro mě stali pouze švýcarští Heathen Heretic. A ti se také stali  jedinou kapelou, kterou jsem kdy viděl dva dny po sobě na dvou různých akcích. Ale o tom až později. 


Po zaplacení vstupného, které bylo mimořádně 400Kč jsme dostali (já už podruhé, kluci poprvé) kartičku se zajacem, kterou jsme si u baru vyměnili za plzeňskou hladinku. Pro mě na piču, že jsem řídil a bylo to tedy pro mě pivo poslední. Někdo se možná pozastaví nad tím, že za tři kapely jsou čtyři stovky hodně. Odečtětě od ceny vstupného 60Kč za zajace vyměněného za pivo, cesťák a nějakou tu korunu pro pražské kapely a z těch platících 50ti lidí, nebo kolik jich tam bylo, vám pro švýcarskou kapelu moc nezbyde. Neviděl bych tedy výši vstupného jako nějakou hrozbu. Když jsem u baru čekal na své vytoužené první a poslední pivo, všiml jsem si, že klub je zaplněn po čárku a že o místo před kapelou budou probíhat pěstní a loketní boje. Maličko mě orosilo, protože ani jednomu ze dvou zmíněných soubojů neholduji díky své netrénované ochablé muskulatuře svalstva, ale zase nepřijel jsem za kapelama, abych stál někde v piče stranou. Také jsem si všiml, že se v klubu nachází spousta krásných dívek a já opět musím smeknout před jejich metalovým půvabem a přirozeností. Žádné zkurvené diskotékové typy, ale opravdu hezké holky. Že nekecám svědčí i to, že jeden čtenář tohoto blogu, kterého zmiňuju jako "sympatického barda v mikině Absurd" v jednom z minulých reportů, za mnou přišel a zmínil se mi, že jak píšu někdy o tom, že tam jsou holky v množství větším než malém, tak že to se právě děje. Děvčata, jestli to některá čtete, děkuji vám za to že jste! Když jsem psal, že nás tam bylo pět jako minule, tím jsem samozřejmě nemyslel, že nás tam bylo šest, nebo čtyři, ale pět. A sice ve stejném složení jako minule, tedy Medvěd, Jirka Karel takřečený Pavouk takřečený Spajdr, Amorfis, já a SODík. A právě SODík, neznalý poměru obrázku se zajáčikem, se mi stydlivě svěřil, že když si šel na bar pro pivo, rázný pan Farář na něj spustil: "Máš králíka?" A SODík, který nevěděl která bije, se Farářovi svěřil, že "Měl jsem králíka k obědu." Nakonec si to vysvětlili a kdyby SODík četl pozorně moje reporty, mohl se této trapné situaci vyhnout. Tolik tedy k zajacům, dívkám a pivu. Na řadě je první kapela, INFERNAL CULT, v jejíchž řadách nově působí dívka barvy vlasů té nejkrásnější, tedy zrzavé. Já miluju zrzavé vlasy. Na holkách. Důkazem budiž zrzavý blog, jehož jsem autorem.


Zrzavá vampýrka obšťastňovala hru na strunu basové kytary svými důkladně obřezanými předloktími. Kdysi jsem jednu takovou pingloval. Málem vykrvácela při jejich podřezávacích stavech... Je ale pravda, že taky měla tak pětkrát větší řezy, než zrzavá basistka. Všichni členové kapely měli koronavirus a protože jak všichni víme, Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě, jak trapně a neprofesionálně tvrdili takzvaní odborníci při pandemii Covid-19, když si celý národ jak banda píč a pičusů vyráběli ze starých prochcaných prostěradel roušky. No zkrátka všichni z kapely měli nasazené roušky s logem kapely a docela jsem je litoval, protože i když venku docela zima, v klubu se to vydýchalo a třeba já, ač bez roušky, byl jsem po skončení Infernal Cult propocen. Kapela nám představila krásný pražský blackmetal plný hezkých melodií, různých temp a kvalitních skřeků. Pravdou ovšem je, že kytary byly trochu utopené a zpěv také. Kytara se po stížnostech z řad obecenstva po prvním songu trochu zesilovala, ale stále to nebylo ono. Takže zvukově to ideální nebylo. Ale kdo chtěl v Infernal Cult najít si tam to svoje, ten si to tam našel. Stejně jako já. Našel jsem si tam zrzatou vampýřici, blackmetal a parádní atmosféru.

 

Po koncertě jsem přihopkal ke zpěvákovi, který si odnášel kytaru do auta, a vedl s ním tuto konverzaci:
 
"Chlapče, zastav se prosím." 
"Ano mládenče? S čím ti mohu být nápomocen?" 
"Rád bych se tě optal, zda-li zde nemáte nějaké CD s vaší jedinečnou hudbou." 
"Musím tě bohužel zklamat, ale nic zde nemáme." 
"To si děláš prdel vole? Tak vy jedete na koncert a nevezmete s sebou žádný cédéčka? Ty vole běž do piče, teda nemyslim abys šel do piče ale víš jak to myslím..." 
"Ano vím a chápu tvé rozpoložení, avšak v tuto chvíli ti nemohu být nápomocen. Jsme aktivní na sociálních sítích a CD se dá objednat." 
"Ok, ozvu se ti..." 

Jo, takhle nějak probíhal náš rozhovor ze kterého vyplývá, že CD jsem nepořídil. Nevadí. Objednáme... A najednou se začalo blýskat. Nebylo to rozhodně na lepší časy, protože ten kdo vidí jak to doopravdy je, že naše vláda zoufalců posírá všechno na co sáhne, musí mu být jasné, že na lepší časy se blýskat nemohlo. Zrovna probíhal shluk účastníků koncertu před zdí. A to byl právě ten důvod blýskání se. Za chvíli jsme i my stáli na pobídku jedné slečny u zdi a fotili se na hromadné foto. Když jsme před fotografem paroháčovali, všiml jsem si, že u paní sousedky, která je dle všeho zřejmě svině nepřející metalové muzice, vlastně by si mohla podat ruku s televizemi a rádii, že má na balkoně otevřené balkonové dveře asi na dvacet centimetrů. Když nás pan fotograf pobídl slovy "Dívejte se sem na toho čůráka" (myslel tím sebe) z útrob balkonu se najednou zjevila popelavá tvář vrásčité postavy paní sousedky, která za sebou nechutně zabouchla její nasrané balkonové dveře a zmizela ve svém čarodějnickém doupěti. Až mi přešel mráz po zádech. Nedovedu si představit, jak by tahle dáma v letech vypadala, kdybychom tam začali obcovat s kozly, vyvolávat Belzebuba a řezat hlavy kolemjdoucím dětem. To přeci metalisti dělají, nebo ne? Po focení se většina lidí odebrala zpět do vyhřátého klubu, ale já se trochu zdržel psaním poznámky pro tento report a do klubu jsem dorazil o chvíli později. A už jsem se před kapelu nedostal. Stál jsem tedy v první lajně uplně u repráků. Zkouška zvuku druhé kapely, NAURRAKAR,  mohla začít.


Byl jsem asi jediný, kdo při zkoušce zvuku poznal, že kytarista hraje melodii písničky "Bílá Liga" od nejnebezpečnější kapely na světě hned po Burzum a Absurd, tedy od Orlíku. Jak jsem to poznal, že to nikdo nepoznal? No jednoduše. Nikdo nereagoval. Nikdo nebyl pohoršen, a nikdo neprotestoval. A mě to bylo u prdele. Poněvadž jsem přišel později, nedostal jsem se do kotle, ale nevadilo mi to. Aspoň jsem měl kapelu hned u sebe a mohl jsem si vychutnávat její toxickou vizáž. Nemohly chybět plynové masky a kabáty, přesně tak jak to má být, když bouchne jaderná elektrárna. Na piču ale bylo, že zvuk přímo u repráků stál za hovno. Respektive kytary a basa byly potlačeny zpěvem. Ten všechno přehlušil. No aspoň jsem mohl zahájit studium zpěvu pana zpěváka. Výsledek studia: Prospěl s vyznamenáním. Vřískal, řval, zpíval, hulákal, chrčel, sípal. 

 

Bylo to zajímavé to takhle slyšet a dokonce, ač to nebývá u mých videí zvykem, je z videa poznat, co zde popisuji. Kluci nadšeně říkali, že zvuk byl uplně výborný v hledišti a že se jim Naurrakar líbil jak sviň. Však jsem jim o nich taky básnil že jsou výborní. Hned jak skončili, šel jsem se juknout, zda nemají s sebou CDčka, kterými bych doplnil svoji skrovnou sbírku, ale nic tam neměli. Kurva do piče co je to za novou pražskou módu nevzít s sebou na prodej krabičku s pár cédéčkama? Nějaký statný jinoch mi chválí mikinu Evil Regiment a já se trošku uklidnil z toho zklamání absence CDček na prodej. Před hlavní hvězdou ze Švýcarska mě upozorňuje Spajdr, že mají také v sestavě dívku. Takže rychle vyvětrat venku a šup zpátky na značky, abych něco zase neprosral.


Postavil jsem se ke sloupu, odkud se dobře natáčí, je tam dobrý zvuk a ještě i malý stoleček. Slečna zpěvačka byla krásná, i když ne zrzavá, ale měla v sobě takovou přirozenou krásu, kterou měla jedna moje bývalá spolužačka, která vyšukala půl školy a hrozně ji šukat bavilo. Přesně tohle na mě sálalo ze zpěvačky. Zdravá živočišnost. A když začala zpívat, tak jsem se ten večer podruhé zamiloval. Poprvé samozřejmě do basistky Infernal Cult. Společně s druhým zpěvákem, který obsluhoval i kytarový aparát tvořili vypečenou pěveckou dvojici, která chvíli jela ve stylu kráska a zvíře, chvíli black a death. Oba zpívali fakt dobře, i když třeba čisté zpěvy zpěvaččiny nebyly úplně čisté. Vše vynahradila nasazením při growlingu a screamingu. Bylo vidět že si zpěv užívá a když zrovna nějakou delší chvíli nezpívala, tak provětrávala poctivým pařením své havraní kadeře. Já oba zpěvy slyšel od začátku dobře, ale kousek ode mě stojící Amorfis si stěžoval, že neslyšel skoro nic. A tím se dostáváme k obrovskému výseru, a tím byl zvuk kapely HEATHEN HERETIC. Od začátku byl divnej a špatnej.

   

První písnička byla uplně v prdeli. Jestli jsem si dobře všiml, dvorní fotograf z kotle mával směrem k baru, patrně na pana faráře, ať s tím zvukem jde něco udělat. Ale než se k tomu farář dostal, uběhly tři songy, které zněly jako hovno v tabatěrce. Úplně to odrovnalo požitek z kapely a jejich muziky. Když to farář konečně začal ladit, ozvaly se obrovské zpětné vazby a pak hřímání hromů a dštění blesků Páně Farářova směrem do hlediště "No vidíš to ty čuráku, teď sem to kuli tobě rozmrdal..." Když to farář jakž takž vyladil, stejně to nebylo ono, ale nějak se to postupně furt zlepšovalo, nebo jsme si zvykli na to jak blbě to zní, nevim. Každopádně poslední čtyři songy mě přesvědčily o kvalitě hudby, kterou Heathen Heretic předvedli a já okamžitě po skončení koncertu zašel koupit vytoužené CDčko. Opravdu se mi jejich melodická muzika, naladěná směrem k blacku a trošku deathu, se spoustou různorodých vokálů, líbila, i když třeba Medvěd z ní moc nadšený nebyl. Ale jak píšu, mohlo to všechno být tím zkurveným zvukem. Navíc, CDčko v digipackové verzi za dvě stě korun českých, to by nekoupil jen.... jen ten, kdo by to nekoupil. Z naší party Bylo nás pět, si CDčko koupili 4 členové. Za zmínku snad ještě stojí, že zvuk byl tak v prdeli ze začátku, že při páté písničce se z něj najednou skácel šedovlasý kudrnáč a povalil stoleček s pivama přede mnou a vyválel se na zemi. Bouchl se do hlavy, tak snad bude chlápek v pořádku. Držíme palce! Spajdr tradičně lovil setlist a na lov šel, když už to vypadalo, že bude kapela končit. Jenže nakonec dali ještě tři songy a náš milý Spajdr musel počkat, než si pro něj mohl natáhnout jednu z jeho osmi končetin. Před desátou hodinou, právě když začal být zvuk dobrý a vystoupení gradovalo, se najednou koncertní sál vylidnil. Jako kdyby mladoboleslavští pospíchali na poslední šalinu. Mezi vylidněnými byl i dvoumetrový, alkoholem podroušený junák, který mi celou dobu překážel ve výhledu. Blbec přišel o to nejlepší. Ale díky ti chlape, já konečně mohl to nejlepší dobře vidět. Předsilvestří tedy dopadlo tak jak dopadlo. Kapely dopadly na absolutní jedničku. Děvčata dopadla na jedničku s hvězdičkou. Šedovlasý kudrnáč dopadl hubou na podlahu...


Tam kde jsme v předsilvestří noci skončili, tam jsme na silvestra začali, s tím, že zvuk první předkapely, včerejšího headlinera, švýcarských HEATHEN HERETIC, šlapal jak švýcarské hodinky. O tom, že  měli zvuk velmi dobrý svědčí i to, že ještě než začali hrát, tak jsem Amorfisovi řekl, že když budou mít dobrej zvuk, tak že si pak půjdu k nim koupit tílko. A vzhledem k tomu, že tílko je již zařazeno v mojí garderóbě, znamená to, že měli dobrý zvuk. Ale nebylo to jednoduché se k tomu dobrat. Pan farář, patrně vědom si, že večer předtím stál zvuk za vyližprdel, lítal a snažil se všechno mít ťyp ťop. O čemž svědčí i jeho láteření "Čí je to hlava?" (možná to pojmenoval jinak, nevím, ale jednalo se o nějaký hranatý přístroj). Ozve se člen kapely Moorah "Moje vole." "Dej si to kurva do piči to překáží a zvuk nejde ven hoď to přes plot do prdele. Do piči to je problém bo co.." Celý klub se bavil tím, jak Jirka zase nadává, ale mám takové tušení, že tentokrát to bylo trochu divadlo.


Každopádně zvuk Heathen Heretic byl perfektní. Zpěvačka byla krásná a perfektní a v čistých zpěvech byla jistější než předešlý večer. Výhled jsem měl na kapelu také skvělý, neboť oproti předchozímu večeru, kdy se přede mě postavil dvoumetrový habán v požehnaném stavu, tento večer se přede mě postavila tak malinkatá holčina, že by mohla sát mé sémě ve stoje. Ihned po skončení jsem si zašel koupit zmíněné tílko. Chtěl jsem klasicky na sebe velikost XL. Když jsem na to ale kouknul, zkonstatoval jsem, že tohle by bylo malý snad i Amorfisovi, který má postavu alá Rambo v prášku. Mojí chabou ingliš si tedy vyžaduji 2XL a omlouvám se Švýcarovi, že jsem "too much fat boy" načež on reaguje s úsměvem od Curychu po Košice, že "Oh no, its O.K. This is Switzerland size..." Tílko jsem si odnesl do auta a od té doby jsme Švýcary viděli už jen přisáté k půllitrům a flaškám. K jejich vystoupení ještě toliko, že to v porovnání s předešlým večerem byla úplně jiná kapela. Kvalitní zvuk dokáže divy... ovšem ne na přiložených videích...

 

Přítomno bylo podstatně méně lidí než předešlý večer. Odhadl bych to tak o třetinu méně. A myslím, že to večeru pouze prospělo. Nemuseli jsme se tak mačkat. Na řadě je druhá kapela MOORAH, ale co to vidí oči mé. Na pódiu se instalují tympány a objevuje se tam obrýlená šedivá hlava vrchního tympánisty ze slovutných Masters Hammer. Že by nejdříve hráli Sukkhu, ve kterých jsou také tympány? Ale kde kurva jsou divoženky ze Sukkhu? Moorah jsem si zběžně poslechl doma a nelíbilo se mi to, takže jsem si nezjišťoval sestavu ani nic jiného podobného a právě proto mi uteklo, že nejspíš tedy Silenthell účinkuje i v této kapele. Zvuková zkouška proběhla následovně: "Doporučuju kytary stáhnout vejšky, včera ty švýcaři to neudělali a měli zpíči zvuk..." Načež kytarista udělá co mu náš Pán doporučil. "Vole to je domluva, když nemusíš švýcarsky..." Všichni kdo to slyšeli propukli v hurónský smích. 


Jdu si pro pivko k baru a slyším faráře jak spokojeně od zvukové zkoušky křičí na Věrku za barem "Věru, pusť tam něco." Věrka to pustí. "Hraje to?" "Hraje, ale není to slyšet." Začnu se tlemit... Farář se ke mě otočí a povidá mi: "Toho si nevšímej, to je moje paní." Poté jsme obeznámeni s tím, že nastává historický okamžik, neboť v sestavě MOORAH se představí dva bývalí členové kultovních Masters Hammer. Silenthella jsem už zmiňoval a tím druhým nebyl nikdo jiný než Ferenc Feco, paličkobijec. Sympatický zpěvák lomeno kytarista dal pokyn k začátku akce a Moorah spustili svůj, na mě až moc technický black/death. Zvuk měli hutný a hlasitý. Ekvivalentem k člověku, bych jejich zvuk přirovnal ke Škopkový ze známé série letních komedií Slunce Seno.... Bohužel hudebně je mi to vzdáleno, tak se věnuju pivku. Klub se trochu zaplnil, ale stále to nebylo jako předešlý večer.

   

Naštěstí z mého pohledu nehráli moc dlouho a najednou byl konec a na scéně se začaly objevovat zlověstně nalíčení členové kapely SUKKHU. Kolem se začínaji motat Švýcaři a Švýcarka ve značně zubožených stavech... Zvuková zkouška probíhala následovně: "To je v píííííči ty vole... Nejsou tympány. Já vim, protože ste mi neřekli že budou tympány a kabely sou v piči." Všechno s úsměvem na rtech, protože kabel se nacházel ve vedlejší místnosti. "Ňáký intro? Gore mrdací? Nic? Bubnuj!" Tympánista začne tympánovat známou melodii a do toho začne vřískat zpěvačka... "To je Honza málem králem vole, ježibabu ztlumíme..." Pak dostávají pokyn k hraní, načež se basistka, kudrnatá to ženština ptá "My nedáme tajnej nástup?" Odpovědí jí bylo "Jedem vy kurvy! Hobluj!!" "Nemáme bubeníka". "To nevadí!" Takhle když to píšu, neshledávám na tom ani já nic komického, ale věřte, že každá přítomná nasraná blackmetalová tvář se vždycky při zvukovce rozjasnila úsměvem. Když se našel bubeník, mohlo se začít. 


Zvuk byl opravdu silný. Člověk se musí podivit nad tím, kde se to z těch bedýnek vůbec bere. Farář od baru huláká "Satanská nevěsta zpívá! Kurva to je hlas!" A má pravdu. Takovejhle ječák neměl ani Dani Filth v dobách největší slávy. Tohle bych si rozmyslel mít ji doma a poslat ji do piče jako moji ženu, kdyby na mě zařvala "Utři prach a umej nádobí zmrdeeee blueeeaaaarghh!" Sklopil bych uši a bez keců utřel prach a umyl nádobí blueargh. Takhle nějak zpívala. Zvuk opět krásně čitelný, nahlas a narozdíl od předchozí kapely byly i tympáni slyšet. Shrnout by se jednou větou dali takhle: Absolutně démonická show se skvělým zvukem, dvěma dívkami a členem Masters Hammer s šikovným kytaristou v popředí a bicmenem v pozadí. Sakra potřebuje někdo na poslední večer roku něco víc? Já teda ne. Jednoznačně nejlepší Sukkhu co jsem za svoji chabou existenci viděl. Proběhly i jakés takés serepetičky v podobě krásného nového nerezového řetězu z železářství, bronzový korbel z kovošrotu, trnová koruna bez trnů z květinářství. Krásné rituální vystoupení. Paní sousedka vůbec neví, o co přichází, když do klubu nezavítá a podporuje jeho zavření.

   

Sukkhu skončili o trochu dříve než chtěli, jestli jsem dobře zaslechl, měli problémy se šlapkou. A tou samozřejmě není myšlena ani jedna členka uskupení, ale ta píčovina, na kterou šlape bubeník a tluče s ní na buben.... Švýcaři neustále běhají k baru s prázdným sklem a zpět s plným. A proč ne? Poslední kapela, kterou jsem minulý rok shlédl, byla kolumbijská smečka BLOOD AND DISASTER. I když smečka... Oni to byli dva šoumeni a smečka by asi měla mít víc členů. Zvuková zkouška tentokrát byla krutě jednoduchá. Pan farář zařval do mikrofonu "Uaaaaaaaa! Je to venku slyšet?" Koukal přitom na mě, tak jsem zařval "Uaaaaaaa jo je." A bylo připraveno. Tohle mi bude chybět... Takže Kolumbijci nastoupili ve dvou a byl to masakr. Zvukově to nemohlo být dobré, protože chyběla basa a jak jsem si všiml v jedné instrumentální skladbě, vůbec nebyly slyšet kopáky. Šíleným satanským blackmetalem se prezentovali tihle dva sympaťáci, kteří hráli jak o život. Přesně jako Japonci když hrajou grindcore. Jako kdyby po nich měl nastat konec světa a okamžitě po seskočení z pódia měli chcípnout. Po třetím songu zpěvák pozvedl láhev s ohnivou vodou a zavřískal "Nastrafi!"  Kluci hrajou, jak kdyby jim hořela koudel u prdele, klub se citelně vyprázdnil, ale ti, kteří zůstali, museli být nadšeni. Takovou kapelu jen tak někde neuvidíte. To nasazení s vědomím, že hrajou pro dvacet lidí. Na to musí mít člověk kolumbijský koule. Farář co chvíli přicválá do kotle podpořit tyhle kluky kokainový, jednou dokonce se sekyrkou v ruce, a když zrovna nemůže, řve od baru "Fabiano, máj sejtn san kurva tady je ticho...." Dvěma slovy bych charakterizoval jejich muziku jako černej bordel. Máme tu šíleného vřískajícího kolumbijce v kolumbijštině, bicí bez kopáků a kytaru, která jede hlavně vejšky a středy. A tak to má být. Totální underground!! Chvílemi to bylo opravdu skvostné ale chvílemi, právě díky absenci basy tak trochu uplně hluché.

   

Ve čtvrt na půlnoc je konec. Jdu se rozloučit s farářem a opouštíme toto ikonické místo. O pět stovek za vstupné a tři stovky za tílko chudší, o šest Plzní plnější. Když se přehoupnul rok 2023 do roku 2024, právě jsme projížděli kolem Jičína a měli jsme tak možnost sledovat z auta v bezpečí sucha a tepla ohňostroje všemožných měst a vesnic cestou. Ten nejlepší bych řekl měli v Úlibicích. Na druhou stranu, kdo by kurva chtěl trávit začátek roku v autě s ošklivým vousatým klukem? Asi nikdo žejo... Velký dík patří Amorfisovi, že na sebe vztáhl řidičské břímě a samozřejmě panu farářovi za dva úžasné večery plné skvělé muziky. Díky kluci!




Pro nějaké fotky z obou dnů klikni sem.


9. 12. 2023 NIHILO / HÅN / BJES


Kdo by to byl býval řekl, že se do mladoboleslavské Farářovy sluje letos ještě podívám? A kdo by to byl býval řekl, že to bude takový menší sraz naší party, se kterou brázdíme po letních festivalech? Bylo nás pjet, jak jest psáno v jedné české knize jednoho českého spisovatele a jak zazní v jednom českém seriálu


Ano, na švýcarský deathmetal Nihilo, švýcarský blackmetal  Hån a český blackmetal Bjes, jsem se totiž vypravil s Amorfisem. A do třetice, kdo by to byl býval řekl, že ani řídit nebudu muset? Amorfis totiž nabídl svůj řidičský um právě na tento koncert, což jsem uvítal, protože jak furt jezdím na koncerty sám, nemůžu si dát pivo a to je vždy nepříjemné. Co by to bylo ale za mini sraz, kdyby se ho neúčastnil Jirka Karel takřečený Pavouk, takřečený Spajdrmen, který vymetá každou akci, takže proč by neměl být zrovna tady, žejo. Dalším do party srazu byl SODík, který přidáčijoval ze severu. Magimu jsme ani nenabízeli, že by se mohl jet podívat, neboť jeho pěstěný modrý vous a zkrácený vlas, by na blackmetalovém koncertě působil stejně přirozeně asi jako reklama na Zalando. A Medvěd? Medvídka skolila skoliosa nehezkého typu a upoutala ho na lůžko ve skrečenecké poloze a křečích, ale protože moc moc moc chtěl vidět pořádný kapely, tak se nechal uschopnit a přisedl ke mě a Amorfisovi do automobilu značky Mazda. Bylo nás tedy pjet... Po příjezdu ke klubu se zdravíme se SODíkem, který nás ubezpečil, že v klubu je protentokrát zima a málo lidí. Mě tam chladno nebylo, protože jsem vyžrané funící prase a je mi teplo i když ostatní navlíkaji svetry. Lidí tam bylo opravdu pomálu, ale to se změnilo v opak v průběhu večera. Dali jsme si všichni pivko na uvítanou, a vyčkávali co se bude dít. Do sluje přicházeli stále další a další fanoušci a rychle se prostory zaplnily. Zašel jsem si koupit CDčko kapely Hån, nastartoval jsem aparáty na pořizování obrazového materiálu a trpělivě popíjel z půllitru než se začne. Nejprve proběhla zkouška kouřovodu, kterou velectěný pan vikář okomentoval: "Sakra, řikal sem ať je toho míň. Se tady udusíme" a demonstrativně zachrchlal "zhuchrhuh". Potom vybídl zpěváka "Ráďo, tak se nestyď, pěkně se představte..." Ráďa ale nedbal farářových pokynů, někam s kapelou zmizeli a vrátili se po několika minutách ve slušivých rubáších. Ještě než se započne hráti, vlítne farář na plac a vyvolává SPZky "3SL 6543 - nemůže vjet dodávka, přeparkuj si to..." a "2AS 3456 Čí to je?"  "To je moje." "Tak si to dej do píči vole, tam píčuje že nemůže projet..." Po vyřízení parkovacího pořádku se konečně může začít. Kolínská kapela s krásným názvem a ještě krásnějším logem, BJES, začala klidným intrem, aby mohla pěkně začít hrnout svůj romantický depresivní blackmetal, kde melancholii střídá blackový bjes. Krásné dlouhé songy lahodily mým uším, avšak už ne mé ruce, která držela záznamové zařízení. Kurva mít deset minut zvednutou ruku, to je pro moje ochablá ramena a svalstvo značně nepohodlné. Ale co bych pro vás neudělal... Atmosféra byla parádní, neboť jak jsem psal výše, klub se pěkně zaplnil a tak to má být. Škoda jen malých prostorů, že někteří nemohli přímo před kapelu, ale postávali u baru nebo ve vchodové místnosti. Ale ono je to jedno. Farářova sluj za nějakých 21 dnů bude minulostí, tak co řešit takový věci jako malý prostory... V průběhu vystoupení Bjesu přibjesnil i náš kamarád Jirka Karel takřečený Pavouk takřečený Spajdrmen. Místo toho, aby nás pozdravil, pozvedl a potřásl pravicí, zamířil rovnou k výčepu. Hrací čas se nachýlil k neúnosnosti a tak Farář od baru burácí "Žaneto, poslední, neni čas!" načež mu Žanetka odvětí, že "to byla poslední", že "je konec", což pan Farář přátelsky okomentuje "Jo. Konec. Dyk ste hráli hodinu parchanti..." Bjes tedy dobjesnil necelou hodinu poté, co bjesnit začal a na začátek večera i Medvěd, SODík a Amorfis uznali, že to bylo dobré. Jak zvukově tak hudebně. Medvěd se mi svěřil, že když vešel do sluje, rozblikal se mu nad hlavou růžový neonový nápis "Ty vole, kam sem se to dostal?!" Patrně takhle reaguje každý kdo tam vejde poprvé. Ale po chvíli se počáteční zděšení vždycky změní v nadšení.

 

Jdu ven pochcat paní sousedku, krávu, která z velké části může za to, že klub bude zrušen. Nahoře nad klubem blikají zelená světýlka od právě probíhající diskotéky. Zmrdi buzerantský... Na řadě je druhá kapela, a také má krásný název a krásné logo, švýcarští HÅN. Na ty jsem se těšil, protože jsem si je poslechl a jejich "horní" blackmetal (od slova Horna, což je finská legendární blackmetalová kapela) se mi tuze líbil. Při zkoušce kytara trhá uši. Líbí se mi to, ale asi ani já, sebetrýznící kokot, bych nevydržel třičtvrtě hodiny tohle poslouchat. Nejlepší zvukař na světě, rozuměj sám farář, nařizuje stáhnout to. Po stažení kytar se otočí do obecentsva a ptá se jak to zní. Kurva to je zvukař!! Netrvá to vůbec dlouho, ono ani nemůže, protože času není nazbyt, začne Hån burácet blek jak Horna cyp. Netradičně s kytarami v popředí a zpěvákem schovaným za nimi. Zpěvák mi možná přišel trochu monotónní, ale co byste nechtěli od kapely hrající raw blacmetal. Myslím, že operní árie čekal jen málokdo. Hån ještě ve 21 hodin hraje a je tedy jasné, že zase budou nervy aby se skončilo včas. Hån se prezentovali nádherným dřevním blackmetalem, který prostě nejde nemilovat. Za mě velká spokojenost, klukům se to taky líbilo a Spajdr hned běžel vykoupit celou jejich diskografii.

   

V klubu se kromě spousty krásný hochů nachází i spousta děvčat, která jsou některá nádherná, některá krásná a některá hezká. Děkujeme něžnému pohlaví za to, že chodí na koncerty.  Ve 21:20 hodin slujského času Farář už zase lítá a nadává ať už se hraje aby se nemuselo pomáhat a chránit... Z davu jsem zaslechl: "Máš vítr že přijde sousedka, viď?" "Svině jedna..." Netrvá dlouho a NIHILO začnou hrát. Hrají zvláštní deathmetal s pro mě trochu nepříjemným zpěvem. Přišlo mi, že zpěvák zpívá furt dokola jedno slovo. Zněly mi všecky dost podobně. Jeho zbarvení hlasu by se spíše hodilo do NYHC (pro blbce, ňů jórk hárd kór). Ale muzikou se Nihilo prezenotvalo kvalitní. Parádní death. Přesně ten, který mi vůbec nevadí. O tom, že zpěv byl jiný, svědčí i můj rozhovor mezi písněmi při pauze... Stáli jsme na lavicích úplně vzadu a SODík mi řiká: "Tady je ten zvuk takovej zahuhlanej" načež kontruju že "mě se to naopak tady líbí, ale nelíbí se mi zpěv." což SODík dookomentuje, že "Mě přijde že zpívá to samý furt dokolečka." Řikám mu, že přesně tohle jsem si napsal i do poznámek. Takže není to mnou, že bych byl vesnickej debil bez pochopení deathmetalu. Ono to tak opravdu bylo. Jakýmsi odlehčením hlavního vokálu byly kytaristovy doprovodné vokály, které zněly každé slovo jinak. Ovšem s postupem času i hlavní zpěvák jakoby začal používat i jiná slova a všechno začalo znít normálně. Pro fanouška extrémní muziky samozřejmě. Kapela dává přídavek pro faráře, píseň to byla skvělá, nějaký cover, a chvíli po desáté hodině je konec. Děláme společné foto naší party Bylo nás pjet, od Spajdrmena dostávám nějaká CDčka a LGBT samolepku kapely Afsky (díky!!), od SODíka pornočasopisy, abychom se v práci nenudili (díky!!) a od Medvěda emulzi z hořčičného semene (díky!!). V autě i Amorfis zauvažoval o tom, že se mu zdál vokál poslední kapely jako kdyby zpíval neustále jedno slovo a já měl takovou radost, že si toho všichni všimli, protože by ze mě zase udělali debila, až by si to přečetli tady na blogu. Koncert to byl výborný, s výborným pivkem a výborným zvukem. Díky za něj Jirko!!


Pro několik nekvalitních, nicneříkajících a atmosféru nijak nezachycujících fotek klikni sem.

3.11.2023 WYRM / SUNKEN


Tenhle oranžový krásný leták s nádhernými nečitelnými logy jsem poprvé zaregistroval už někdy na jaře a celou dobu si říkal, že by to mohlo bejt dobrý. A že bylo!! Účast v deliriu slíbil i Amorfis. Jenže kdeže loňské sněhy jsou, Amorfis se na to vysral. A nebyl sám kdo se na akci vysral. Den před koncertem jsme se z facebooku dozvěděli od pana pořadatele Faráře, že cituji "Angláni se na to vymrdali." A že místo nich zahraje severočeská kapela WYRM. Hurá!! Mám-li být upřímný, Angláni, kteří se na to vymrdali, nebyli těmi, na koho jsem se těšil. Nechtěl jsem být hudby neznalý a tak jsem si netradičně naposlouchal všechny tři avizované kapely z oranžového plakátu. Tedy Ante-Inferno, Abduction, Sunken. A jediní SUNKEN mě doslova odrovnali. A protože se Sunken na to nevymrdali, neboť to nejsou prašiví Angláni a přibyli k nim moji oblíbení Wyrm, mé černé srdíčko zaplesalo radostí. Stejně tak SODíkovo, který dodržel své severské slovo a do Mladé Boleslavi přijel. Já jsem byl rozhodnut se koncertu zúčastnit stůj co stůj. Z práce jsem utekl o půl hodinky dřív, abych měl v klidu hodinu a kousek na cestu. Celý den pršelo, některé silnice byly pod vodou, hovno bylo vidět, ale to mi absolutně nemohlo zabránit vyrazit směr Farářova Sluj. Zvlášť když to bylo možná naposledy. Jak jistě všichni vědí, klub ke konci roku zavírá a bude po koncertech. A to je škoda, teď, když jsem si do klubu našel cestu. Myslím tím letos. Potřetí. Cesta byla v pohodě až na kretény, kteří jeli za mnou a neustále mě oslňovali dálkovými světly ve zpětném zrcátku. A taky mě sraly moje stěrače. Prej tichý chod. Hladké stírání. Hovno! Neúnavně každým setřením čelního skla vydaly nepříjemný hlasitý zvuk, jak je trochu slyšet na videu níže. A to je ještě potichu oproti tomu, co stěrače vyváděly když byl automobil v pohybu. Možná si říkáte, že zase jen nadávám na píčoviny, a že jsem čurák a máte pravdu, jsem čurák. Ale jsem čurák, kterej fakt nemá náladu víc jak hodinu poslouchat neustále stejný zvuk. Ty vole to bylo jako když vedle mě neúnavně chrápe medvěd. Pravidelné chrčivé oddechování a můžete na něj mlaskat jak chcete a on stejně nepřestane. Tak nějak takhle to znělo. Jako když chrápe medvěd brtník. 


Takže po vymrdání se vymrdanejch Anglánů vznikl nový, možná ještě hezčí plakát, kterému vévodila dvě jména. Dánský SUNKEN a český WYRM. Pro mě skvělá změna i z toho úhlu pohledu, že jsem na akci jel po práci a jen tak tak jsem to stihl, být tam tři kapely, tak mi jedna uteče, nebo bych musel z práce utéct dřív. 


Začátek akce byl plánovaný na devatenáctou hodinu a třicátou minutu. Do klubu jsem přiběhnul deset minut před avizovaným začátkem. Zaplatil jsem příspěvek 300Kč na narkotika kapelám a vyhledal v davu lidí SODíka. Dal jsem mu na uvítanou velkou pusu a šel si pro pivo. Chvíli kecáme a SODík se mi svěřil, že si nevěděl rady s vchodovými dveřmi do klubu, které zvenčí nemají kliku a honosí se nápisem Soukromá akce... Prý bušil na dveře a škemral "Pusťte mě dovnitř. Já chci blekmetál...." I zželelo se ho nějakému pochybnému individuu, potáhlo za dveře směrem k sobě a nebohého SODíka pustilo dovnitř. Farář jako obvykle dští síru, tentokráte kvůli nucenému konci klubu. Budeme všichni doufat, že se na pořádání koncertů nevykašle a třeba někde splaší jiné prostory. Nechme se překvapit. Zbývá už jen nalíčit xichty kapely WYRM, kteří se shání po zrcadle, což mi přišlo směšné, ale ono to jinak nejde. Pokud se chce průměrný blackmetalový muzikant líbit průměrnému blackmetalovému fanouškovi, musí mít šminky nanesené na pleti v jasně stanovených invencích. Nevím co to slovo znamená, ale líbí se mi, tak jsem ho použil. I když asi tam má bejt "konvencích". A vůbec dosaďte si tam co chcete. Když si kapelníci pekelníci nabílili vousy a tváře, vyskočili na pódium, a ještěže s nimi nepřijel zpěvák Ondra, který trpěl doma po zákroku sadistického dentisty, protože i ve třech jich bylo plné pódium. Neznalý fanoušek tohoto blogu, potažmo kapely Wyrm si teď asi říká "Wtf, co to jako bylo za koncert bez zpěváka?" My, kteří máme nějaké informace o kapele Wyrm víme, že Ondra se do kapely vrátil relativně nedávno po dvaceti letech, kdy Wyrm fungoval jako trio. Takže všechno s prstem v nose odzpíval baskytarista Mormo, který má v hrdle snad nějaký vibrátor, neboť dokáže vyloudit opravdu impozantní hrdelní ryčení. Ke zvuku asi tolik, že byl opravdu dobrý, jen právě zmíněný zpěv mohl být trochu potišeji. Důležité ale bylo, že nijak zvlášť nepřehlušoval kytaru, basu ani bicí. Prostě byl jen víc nahlas. Takže tu máme parádní podzemní prostory klubu, kapelu hrající tu nejkrásnější muziku na světě - blackmetal, ve které basa jménem Mormo duní až se vám ušní lalůčky rolují dovnitř ucha, kytara jménem Alsius šlehá ostří na všechny strany a vzadu neviditelný motor bicí soupravy jménem Bális, který rozdrtí všechno, co se mu připlete do cesty. Pamatujete ne? "Seš blázen. Ty vole seš blázen. Von je blázen". Blázen není, ale bubnovat kurva umí. Shrnutí jednoduchého typu: Basa duní, kytara šlehá, Mormo blije, Bális jebe. SUPER!

   


Po skončení se zajdu podívat k Dánům, co s sebou přivezli na prodej. Mají krásná trička, ale těch mám dost a nepotřebuji je. Kupuju si tedy za šestikilo jejich vinyl. Ne že bych těch už neměl dost, ale tak nějak mi je míň líto utratit šest stovek za desku než za tričko. Od Wyrm si nekupuju nic, protože už všechno mám. A pak na scénu přichází nasranej Farář. Nějaké problémy s mikrofonem, nebo s odposlechem, prostě něco co se týká zpěváka. Najednou mu je celý prostor malý a vzduchem létají samé píčy (podle vzoru -žena-, proto na konci po -č- tvrdé -y-), kundy (stejný vzor), kurvy (ano, i zde podle vzoru -žena-), prdele a hovna a drž píču vole zasranej mixák... Blesky mu lítaly z očí, šel z něj strach. Uhnout mu nebylo moc kam, a zkřížit cestu se mu  neodvážili ani ti nejostřejší hoši. Po několika minutách hrůzy nahánějícího, kabel s každým koncem jinak zakončeným shánějícího, Farář zmizel a za chvíli jsme si všichni oddechli, neboť jsme zaslechli Farářovo "Jo vole to je vono." TOHLE je zvukař!! A ne ta brzda,  co zvučí v Pardubické Ponorce. Farář to zase vyřešil a najednou kapela spustila společně na zkoušku, kývla si mezi sebou, a mnou velice očekávaný koncert mohl začít. A víte co? Bylo to absolutně skvělý! Zvuk byl vynikající. Díky Jirko za to jak jsi tam každýmu a na všechno nadával a naháněl kabel, dokud jsi TY nebyl spokojenej. Pokud jsem v souvislosti s překapelou Wyrm psal, že jich bylo plné pódium, tak Sunken bylo plné pódium plus dva. O tom, že hraní v pěti bylo velmi stísněné svědčí i to, že nejednou se basákovi zamotaly jeho dlouhé kadeře do aparátu vedle něj stojícího kytaristy. SUNKEN začali naprosto úžasnou skladbou, neptejte se mě na název, ale písničku jsem měl naposlouchanou za poslední týden a řadím ji k té nejlepší co jsem od nich slyšel. Bylo to jako když smutek a beznaděj střídá smršť. Jako když na rozkvetlé louce za zvuku čviřikajících ptáčků poletují dva krásní barevní motýli z kytičky na kytičku a ve vzduchu je cítit nekompromisně se blížící tornádo. Pomalu se z klidného vánku stává vítr, listí ze stromů padá, aby bouře najednou udeřila a smetla všechno co jí stojí v cestě. Naši krásní barevní motýli už neletí pospolu, ale vítr odvanul každého někam do jiné prdele, načež v plné síle spustí to pravé peklo. Krávy lítaji vzduchem hned vedle švištícího autobusu plného členů stran vládní pětikoalice, aby se po chvíli všichni dostali do pomyslného klidného oka tornáda, kdy autobus dopadne čelně na zem a z rozmlácených oken vystříknou hektolitry pětikoaliční krve a vnitřností, kráva, která ještě před chvíli okusovala jetel na louce, bez hlavy dopadla prdelí na rozdrcenou ministryni obrany, torza již neokřídlených tělíček motýlů, jako listí na podzim bezvládně plují směrem k zemi... Totální zmar a skáza, beznaděj. Oko tornáda se posouvá dál někam do prdele, asi směrem na Prahu a je tu zase větrná smršť která dojebe všechno, co dojebáno ještě nebylo... Ty vole to zase píšu blbosti. Ale na mě to tak působilo. A co tím básník chtěl naznačit? Že Sunken hráli post black metal ve stylu vybrnkávačka - smršť - brnkačka - apokalypsa - konec a beznaděj. Vynikající písnička. Další na sebe nenechaly dlouho čekat, frontman toho moc nenakecal a byl mile překvapen naší odezvou, která vůbec nebyla vlažná. Farář už nedští síru a lítá po celým klubu nadšený, zdraví se se všemi, povzbuzuje, paří, skanduje... Dánové končí své vystoupení chvíli před dvacátou druhou hodinou. Vyškemráváme krátký přídavek a je po prdeli. Zpěvák slézá z pódia a míří ke stolu, kde mají trička a CDčka a desky. Zajdu si koupit CDčko, protože víte jak, triček mám dost. Dokonce i SODík zakoupil stříbrný kotouček. A teď, když píšu tyhle debilní sračky, mi to CDčko hraje a je skvělý. Asi mám novou oblíbenou kapelu a trochu mě mrzí, že jsem si nekoupil i tričko... Jenže co se to děje? Hned jak zaplatím za CD, zpěvák odklusává na toaletu a za chvíli za ním běží kytarista, aby mu oznámil, že koncert ještě neskončil. Společně vyskočí na pódium a na řadě je druhý přídavek, který končí ve čtvrt na jedenáct, tedy v dobu, kdy už nás tam měli mlátit pomáhači a chrániči, měli nás vyvádět s rukama zkroucenýma za zády, používat proti nám donucovacích prostředků a policejních psů. Velká škoda, že tenhle klub končí. Každopádně to, že Sunken byli výborní svědčí i velký potlesk a jásot na konci. Výborná byla také stroboskopická světla umístěná za kapelou, která umocňovala ten správný vizuální efekt. Taková světla jsou vždycky dobrá. Akorát se blbě fotí. Ale co já kdy vyfotil dobře s těmi mými předpotopními přístroji miniaturních rozměrů. Takže jako vždy, ani z fotek, ani z přiložených videí absolutně není cítit atmosféra, která tam panovala a kterou si užívala asi padesátka (??) lidí. Loučím se se SODíkem, nasedám do automobilu značky Ford, cestou domů jsem nesrazil  zajace, kocúry, ježky, lišku ani srnce, kterými se to po silnicích hemžilo. Domů jsem dokodrcal před půl půlnocí. Bystří pochopili, že před půl půlnocí je před dvacátou třetí hodinou a třicátou minutou, a ti méně bystří budou zase volit Fialu. Skvělý koncert!!
PS: Zdravím Liberečáka, který nemá rád, když seru politiku do reportů...

   



Pro pár nicneříkajících fotek klikni sem.

14.10.2023 POLYMETAL / IMPROVIZÁRIUM



Tenhle termín byly další tři akce a možná zajímavější než Polymetal. Hlavně ta v Litoměřicích, kde Kraake křtili svoje nové CD mě mrzí, že jsem nebyl, nebo celodenní festival ve Vysokém Mýtě anebo Malignant Tumour v Pardubicích. Zvítězila nostalgie a taky to, že mi Polymetal letos třikrát utekli, když hráli ve dny, kdy jsem byl v práci, nebo na jiné akci. Navíc Starý Bydžov mám asi šest kilometrů od domova, takže když by mě to tam mělo srát, můžu jít kdykoliv domů. Zábava se konala v hospodě, ve které jsem nikdy nebyl. Celý den jsem sledoval mračna valící se nad naším krajem, protože plán byl jasný. Kolem šesté večer počkat na Inženýra, nasednout na kola a vyrazit do nádražní hospody, kde si dáme tři pivka a před osmou hodinou večerní vyrazíme směr Starý Bydžov. A jak to bylo? Protože nakonec nepršelo, před šestou přivalil Inženýr ke Křízku, kde jsme měli spicha a vyrazili na dvanáctku od pána Radegasta k nádraží do Nového Bydžova. Kopli jsme do sebe dle plánu tři a dle plánu jsme se před osmou hodinou přemístili do sousední vísky Starý Bydžov, kde se zábava konala. Kola jsme si schovali k Amorfisovi, se kterým už na nás čekal i Medvěd, jeho žena Filoména a jejich kámoška blonďatého typu. Pěšky potom vytrpíme kopec k hospodě, zaplatíme netradiční vstupné 230Kč a mě to tam začalo srát. Bylo tam až nepřiměřeně vedro. Naštěstí to bylo jen tím, že se mi jako silně obéznímu člověku rozproudila krev v těle a já se začal potit jak prase. Ničemu nepřidala ani desítka od Radegastu, která byla, řekněme si to moje milé polymetalové hlavy, nedobrá. Nebyla řádně vychlazena a měla smrdutý ocas co se chuti týče. Myslel jsem, že je to jen přechodem z dvanáctky na desítku a že při dalším pivu si můj mlsný jazýček přivykne. Ale ne hele. Každé to pivo chutnalo stejně blbě jako to předešlé, akorát že po třetím už je to tak nějak jedno. 


Začátek akce byl naplánovaný na dvacátou hodinu. Začalo se s půlhodinovým zpožděním, ale nikomu to nevadilo, ani mě tentokrát ne vzhledem k tomu, že jsem tam nemusel sedět na nealkoholické sucho, a také proto, protože obecní hospoda ve Starém Bydžově nabízí velmi příjemné zázemí. Jako první kapela byla v plánu banda s názvem IMPROVIZÁRUM, o níž jsem si chtěl něco najít, ale google mlčel jak partyzán. Vůbec žádné info, nic. Buďto jsem hovno googlista, nebo opravdu nic nemají. Ale vzhledem k tomu, že se zpěvák na konci zmínil, že "Fotka se objeví na našem fejsbůku", tak hádám že spíš jsem hovno googlista než cokoliv jiného. Hudba Improvizária se nesla v rockovém, střednětempovém duchu a mě to nic moc neříkalo. Mělo to ale dobrý zvuk a to se počítá. Zpěvák neustále nabádal prořídlé obecenstvo ať přijde blíž k pódiu a když už to prořídlému obecenstvu bylo blbé, několik kmetů zvedlo svá vrásčitá těla a zašlo si zakřepčit před kapelu. K nim se postupně přidali i později narození a nakonec před Improvizáriem byl slušný kotel, samozřejmě v rámci typu zábavové vesnické akce. Zpěvák ohlásil nářezovou písničku a řeknu vám, byla to smršť neskutečná!! Kam se na to hrabou leckteré deathmetalové kapely z Floridy. Samozřejmě kecám, ale nevím moc co bych napsal o kapele, která nehraje můj oblíbený styl a o které nemám absolutně žádnou informaci... Ono to totiž nebylo vůbec špatné a ke konci zvedly svoje kundy i děvčata a dokonce i Amorfis a všichni společně zaplnili taneční parket, jak jen to bylo možné. Medvěd mi prozradil, že poslední písnička byl cover od samotného Nejvyššího, Karla Gotta. A proto mě to znělo, jako kdyby to vypadlo kapele Excrementory Grindfuckers z prdele. Samozřejmě z rockové prdele.

   



Improvizárium slézají z pódia, co znamenají starobydžovský rock, my do sebe lijeme jednu desítku za druhou, já chodím pořád chcát, je to prostě vodička ta desítka. Na scéně se objevují známé xichty z Polymetalu a připravují si své nástroje. Vysílám Amorfise, aby se zašel zeptat kapely, jestli mají s sebou nějaký merch na prodej. Po chvilce se vrátil s odpovědí, že něco málo mají. Hurá! Nečekal jsem že by mohli mít k prodeji vinylové verze prvních demáčů, nebo vzpomínkové CDčko "Bílí andělé". Jak se později ukázalo, moje předtucha byla správná. Žádný studiový hudební nosič kapela k dispozici neměla. A to je obrovská škoda. Myslím, že lidi by si to koupili... Při zvukovce kapela spustila písničku, kterou jsem neznal. Tiše jsem doufal, že se budou hrát hlavně staré věci, protože ty jsou mé polymetalové duši nejbližší. Demo "Hazardní Hráč" je plné perfektních hitů a naprosto nechápu, proč po tom tenkrát neskočila nějaká nahrávací firma. Takovejch sraček v tu dobu vycházelo a pecky jako "Jezdci z pekel", "Šest tisíc křížů", "Zimní romance", "Bílí andělé"... mají být zapomenuty? To je nespravedlivé! Kdyby se to dostalo mezi lidi, mohl být Polymetal teď někde úplně jinde. Anebo taky ne. Básník tím jen chtěl říct, že demo "Hazardní hráč" si zaslouží vyjít oficiálně na vinylu nebo CDčku. A k tomu přihodit ještě demo "Ve znamení kříže" a já bych byl o nějaký ten peníz zase lehčí. Bohužel nic z toho (zatím) není. POLYMETAL spustil dvěma písněmi, které jsem neznal. Ovšem třetí písnička "Pohřeb v bílém" to bylo něco. Nejednomu polymetalistovi ukápla slzička na ošoupané parkety starobydžovské sokolovny při vzpomínce na nedávno zesnulého Alana Peštu, původního zpěváka. Další písnička opět "Alanova" a já s Medvědem jsme spokojeně vrněli jak vibrátor v mokré vulvě. Pak si kapela dala pauzu a po pár minutách vlítli na scénu s písničkou "Ples upírů", kterou následoval "Ikaros" věnovaný staré komunistické autobusové hrůze. A pak "Šest tisíc křížů" a "Balada o růži". Jde mi hlava kolem a chce se mi brečet z těch skvělejch písniček.  Já chodím furt chcát. Sakra že já tu desítku vůbec pil. Jenže po dvanáctce bych byl namrdanej jak kačer už při "Pohřbu v bílém". Při další pauze kecáme venku s kytaristou a za chvilku pospícháme na poslední část vystoupení, které začíná písničkou "Bílí Andělé" a jestli jsem nebrečel doteď, tak při následující "Lásky básníků" už jo. A pak se hráli "Jezdci z pekel" a vole já byl v píči, a Medvěd byl v píči a všichni ostatní byli v píči. Prostě Polymetal tak jak ho milujem už desítky let. Pak následoval cover od Motorhead a pak skvělá pecka "Alkoroll". Medvěd pak došel vyjednat ještě jednou "Šest tisíc křížů". Poslední písničku si vyslechlo 49 platících polymetaluchtivých jedinců. Někde jsem tam zaslechl, že aby akce byla na nule, muselo by se prodat jednou tolik vstupenek. Jenže když on nedaleko hrál Arakain a vůbec ten večer bylo plno různých akcí jinde. I tak nás ta necelá padesátka vytvořila důstojnou atmosféru. Zacházím ke kapele optat se, co mají k dispozici a že chci od každého jeden kus. Sympaťák, který ještě před chvíli v ruce třímal hudební nástroj bere do ruky malou krabičku a vytahuje z ní Live CDčko, propisky, žeton do nákupního vozíku, samolepky a otvírák. Všechno samozřejmě označené logem kapely Polymetal. K mému překvapení za to nechce žádný finanční obnos. Díky!! Dopíjíme pivko a odcházíme s Inženýrem na kolo. Že bych byl střízlivej, to se rozhodně říct nedá. Například teď když píšu tenhle slint, tak si vlastně vůbec nevybavuju cestu domů. A tak je to dobře. Bůhví co jsem kde prováděl...



GHÖRNT / BEDRÄNGNIS / SATANIC VIOLENCE 29.9.2023


Při pohledu na krásná loga tří kapel musí nejednomu zaplesat srdce až u kotníků. Tři Švýcaři, tři blackmetaly, Farářova sluj. Víc netřeba komentovat. Snad jen.... jo, opět jsem vyrazil sám, protože jediný člověk, který se nebál se mnou navštěvovat blackmetalové koncerty, letos v červenci spáchal sebevraždu a další moji metaloví parťáci mají prostě z takových akcí strach. Anebo dávaji přednost domácímu chlastání, což upřímě nechápu. Stejně jako oni nechápou, proč vymetám takovéto malé koncerty. Proč? Tak třeba proto, že mě už nějak přestává bavit neustále dokola jezdit furt na ty samý kapely, byť jsou třeba dobré, legendární, velké a udávaly směr ve svém žánru. Ono vidět počtvrté například Dismember nebo poosmé Cripple Bastards v rolích headlinerů, je pro mě už nuda. Radši sednu do auta a sjedu 65km do maličkatého klubu ze kterého sálá nadšení pro věc v každém špinavém koutě. A na co že jsem to vyrazil tentokrát? Na pro mě úplně neznámé kapely. Do klubu jsem dorazil deset minut po osmnácté hodině a zaplatil příspěvek 400Kč. A hned jsem dostal pochvalu za tričko.


Taky jsem dostal malou kartičku se zajáčikem, kterou jsem na baru vyměnil za welcome drink. Velmi milé a nečekané... Jako wilkam drink jsem zvolil plzeňské pivo. Na výběr bylo ještě pivko Krakonoš, nebo nealko, nebo nějaké destiláty. Sedím u baru a kecám s barmanem. Po chvíli dorazil i Farář, který se hned zapojil do mumraje a nazvučil kapele mikrofon. Úsměv na tvářích členů kapely značí, že jsou hádám mile šokováni klubem, který ctí své jméno, tedy Farářova sluj. Opravdu to tam tak vypadá. A ten kontrast se zajacem... líp bych to nevymyslel.






Nejspíš nikdy na tak ikonickém místě nebyli a nehráli. I když vím hovno, jaké jsou kluby v cizích zemích... Farář, stejně jako posledně, nadává a křičí na všechno a všechny. Dle toho, co jsem zahlédl ze svého místa od stolečku, jsem rozeznal jeho pohyby, že se asi snažil za barem rozdělat flašku vína a nešlo mu to. Je roztomilej. Klubem se nesou tóny nějaké melodicblack kapely. Návštěvníci na svých prsou hrdě nosí loga od Burzum, Cannibal Corpse, přes Eternal Hate Festival až po Obscene Extreme Festival. A tak to má být! Začínají se zvučit ostatní nástroje a zvuková zkouška dává tušit hutný, čerstvý zvuk s jasně čitelnou kytarou. Těším se... Na mých náramkových přesýpacích hodinách je právě 19:15 hodin mladoboleslavského času, když na zatuchlém pódiu spustí svá preludia kapela SATANIC VIOLENCE


Zvuk byl jak se dalo ze zvukovky vytušit velmi dobrý. Až se divím, kde se to v těch bedýnkách vůbec vzalo. Zpěvák měl image upoceného alkoholika a mám takové tušení, že to nebyla jen image. Při půlhodinovém setu vychlastal a rozlil a rozdal flašku hnědé pálenky. Lil to do návštěvníků přímo z láhve, nebo jim podával panáky a své panáky pak házel všude možně. Jeden riff alá starý Darkthrone střídal druhý, stejně tak postupy některých skladeb, jako by odkazovaly na starou tvorbu mých norských oblíbenců. Do toho míchali punk a bumčvacht a všechno to do sebe dokonale zapadalo. Jejich image, zpěvákovo naoko arogantní chování, špinavej metal ve skvělým klubu s vynikajícím zvukem pro zaplněné hlediště. UFF! Velmi silný kulturní zážitek!



 

Jdu vychcat Plzeň a koupit pito. V klubu tentokrát hraje industriální blackmetal, který je mi povědomý, ale nemůžu si vzpomenout na název kapely. Na můj dotaz co to hraje, mi Farář odpovídá Veverko to jsou Borgne. Pamatuju si, že mě kdysi moc neoslovili, ale tam v té chvíli na tom místě to znělo dobře. Budu se jim muset trochu věnovat... Kecám se sympaťákem v mikině Absurd a čekáme na další kapelu. Na pódiu se objevily dva velké svícny se čtrnácti svícemi. Napadlo mě, že se tam už nevejde kapela. Ale vešla. Kapela BEDRÄNGNIS se totiž skládala jen z bubeníka a zpívajícího kytaristy. Sakra, to zní jako kdyby tam byl Honza Nedvěd - zpívající kytarista. Nebo Ivo Jahelka - zpívající právník... 


Když spustili, mohli jsme být svědky jejich raw-slow-fast blackmetalu, který vyprovokoval trojici mladíků ke cripple circle box hit fight pitu. Pařili jako o život. Kapela hrála skvělé, brutální až atmosférické písničky a já měl takovou chuť dojít si koupit nějakou jejich nahrávku, ale dal jsem si slib, že nebuď kretén pičo, za tenhle měsíc toho máš už dost. Zvukově to na začátku nebylo vůbec dobré. Kytara nebyla vůbec slyšet, ale jakmile to zjistil náš Pán, a teď nemyslím toho přibitýho co hnije na kříži, ale Faráře, okamžitě se ladným skokem vyhoupl na pódium k malému zvukařskému pultíku, něčím tam pohnul a kytara byla mezi námi. Málem mu při vylepšování zvuku zahořela prdel od svíčky, ale ani si toho nevšiml. Škoda jen, že Bedrängnis neměli basu. Vyznělo by to více evil.


 

Po skončení jejich produkce jdu ven vychcat pito. Když se vracím, mává na mě švýcarská holčina od merchandise kapel. Ukazuje na mé tričko švýcarské kapely Samael a paroháčuje mě. Když jí ukazuju, že ten samý motiv co mám na tričku, mám i vytetovaný na noze, slyšitelně jí čvachtne mezi nohama. Švýcarští metalisté budou patrně patřičně hrdi na moji oblíbenou kapelu Samael. Ještěže jsem si dal předsevzetí, že si do konce září už nekoupím žádnou muziku. Jinak bych jí to tam vykoupil všechno. Sedím u stolku a čekám na headlinery, když slyším od baru, jak na mě Farář haleká Veverko, chceš pivo? Ukazuju mu že řídím, že nemůžu. On pokračuje, Tak kafe? Nebo nějaký nealko? Na mě! Dávám si tedy nealkoholické pivo Postřizinský střízlík a na bar pokládám mince v hodnotě 30ti korun mladoboleslavských. Farář je odmítá, ale mě by to prostě nechutnalo kdybych tam ty peníze nepoložil. Nechávám je ležet na baru napospas někomu, kdo si je vezme. 


GHÖRNT, hlavní hvězda večera, zkouší v době, kdy by už měla začít hrát, jelikož nikdo nechce, aby akce byla ukončena pomáhačema a chráničema za pomocí obušků z pytle ven, protože se nějak víc přetáhla večerka. Ghörnt nakonec začínají ve 21:35 hodin za mohutného skandování Farářova. Xichty kapely byly ocorpsepaintované, bylo jich plné pódium, tedy o 100% více než u předchozí bandy. Zvukově to nebylo ideální - kopáky byly slyšet jen strašně málo nebo vůbec a kytara mohla být také trochu víc nahlas. Co neměli dokonalé na zvuku, to s přehledem dohnali svojí muzikou, která byla výborná ve všech směrech. Zpěvák z blackového skřehotu a podzemního řevu občas přešel i do klasického deathového murmuru, což do muziky sedělo jak hrnec na prdeli. Kotel, jaký na ně vzniknul, bych na melodický blackmetal opravdu nečekal. Sice byl jenom asi sedmihlavý, ale rozproudili to tam chlapci pěkně. Kapela po každém songu sklidila velký aplaus hodný počtu lidí. Nevím kolik tam mohlo být návštěvníků. V tak malém prostoru se zdá plno i s třiceti hlavami. 



 

Bylo chvíli po dvaadvacáté hodině, když na pódium vtrhl rozjuchaný Farář, který si kapelu vyloženě užíval, a vyprosil si poslední song. Nevím, zda chtěl přímo tuhle písničku, ale na závěr celé akce byla perfektní. Zpěvák slezl z pódia a šel do piče a kapela nám zahrála naprosto perfektní krásnou epickou instrumentální skladbu. Kdo by to byl býval řekl, že ve svém repertoáru mají i takovou věc!? Ve čtvrt na jedenáct je po všem. Pohledem se loučím s Farářovou slují, potlačuji nutkání něco si jít koupit když procházím kolem merchandise kapel a vycházím ven do teplého večera. Vychčiju pito a od lidí venku slyším na kapelu jen samé superlativy. A měli pravdu. Bylo to výborné. Všechno. Od zajace, přes výbornou Plzeň, skvělé zázemí klubu, až samozřejmě po všechny kapely a jejich vystoupení. Díky za to Jirko!